Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen planuje ogromne inwestycje w obszarze petrochemicznym

yamashou - fotolia.com

Lider przedsiębiorstw petrochemicznych w Środkowo-Wschodniej Europie dziś podczas konferencji w Płocku o godzinie 11:00 przedstawił informacje dotyczące jednego z jego najważniejszych projektów rozwoju.

 

Zarząd spółki PKN Orlen zatwierdził program rozwoju petrochemii do 2023 roku opiewający na ok. 8,3 mld zł. Planowany rozwój zakłada cztery inwestycje: rozbudowę kompleksu olefin, budowę kompleksu pochodnych aromatów, zwiększenie mocy produkcyjnych fenolu oraz  stworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Oznacza to, że produkcja w obszarze petrochemii zwiększy się o około 30%.

 

"Szacowany budżet niezbędny dla realizacji inwestycji wchodzących w skład programu w kwocie ok. 8,3 mld zł zostanie zabezpieczony w przygotowywanym przez spółkę średnioterminowym planie finansowym spółki. Szacowany roczny wzrost zysku operacyjnego EBITDA PKN Orlen S.A. po zakończeniu inwestycji przewidzianych w programie może wynieść ok. 1,5 mld zł" – wyjaśnił prezes zarządu.

 

Zaprezentowany program rozwoju ma być częścią aktualizowanej strategii, która ma zostać przedstawiona jesienią tego roku. Zarząd spółki zapewniał, że przygotowana strategia będzie odpowiadać na zapotrzebowanie rynku, a planowane inwestycje mają się zwrócić za około 5-6 lat. Zarząd podkreślił również, że działalność spółki wpisze się w zmieniające się trendy związane z używaniem różnego rodzaju energii w pojazdach. Zgodnie z wyliczeniami po 2020 r. odsetek plastików użytych w samochodach ma wynosić 25%, natomiast w 2000 r. było to 20%.

 

Zarząd spółki na prezentacji projektu podkreślił, że popyt na ropę będzie rósł z roku na rok w Polsce z powodu zwiększania się dobrobytu obywateli, a co za tym idzie zużywania większej ilości tworzyw, i na świecie, z powodu wzrostu gospodarczego i zwiększania się populacji.

 

Prezes Orlenu Daniel Obajtek stwierdził, że pomimo dużych inwestycji wraz z zarządem będzie rekomendował wypłacanie dywidendy w kolejnych latach, lecz nie zdradził informacji co do jej możliwej wysokości.

Po konferencji kurs delikatnie urósł, a około godziny 13:30 wynosił 85,38zł.

 

Wykres PKN Orlen
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło PAP Biznes.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

Producent słodyczy opuści również takie wskaźniki jak sWIG80TR, WIG, WIG-Poland oraz WIG-spożywczy.

Zobacz więcej

PKN Orlen planuje ogromne inwestycje w obszarze petrochemicznym
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie