Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polscy inwestorzy pesymistycznie nastawieni. INI nadal na sporym minusie

W porównaniu z ostatnim odczytem, wartość Indeksu Nastrojów Inwestorów wzrosła o 7,5 pkt. Niestety wskaźnik ten cały czas utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a znaczącą przewagę wśród giełdowych graczy mają inwestorzy spodziewający się na rynku w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu spadkowego.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych ma obecnie wartość -22 pkt. Takie dane płyną z ostatniego badania przeprowadzonego wśród giełdowych graczy w dniach od 31 maja do 7 czerwca. Porównując te dane z poprzednią edycją sondy widać, że nastroje na rynku lekko się poprawiły. Nie można jednak mówić, że sytuacja jest dobra, gdyż wartość INI nadal oscyluje w okolicy rekordowo niskich poziomów. W tym roku wskaźnik ten osiągnął najniższą wartość na podstawie badania zakończonego 22 marca (-32,1 pkt.).

 

Nadal dużą przewagę mają inwestorzy spodziewający się trendu spadkowego na giełdzie w okresie kolejnych 6 miesięcy. W edycji badania zakończonej w czwartek 7 czerwca było ich 51,7 procent, czyli o 4,3 punktu procentowego mniej niż poprzednio. W przypadku graczy spodziewających się trendu wzrostowego oraz bocznego odnotowano wzrost o odpowiednio 1,2 i 3,1 punktu procentowego. Odsetek w przypadku byków wyniósł 29,7 procent, a w przypadku inwestorów nastawionych neutralnie 18,7 procent.

 

ini_indeks_07_06_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na polskiej giełdzie miała ulec zmianie. Podczas gdy giełdy w Europie zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych radzą sobie całkiem dobrze, rodzimy parkiet traci na wartości. W ciągu ostatnich 5 miesięcy WIG20 stracił ponad 10 procent, a amerykański S&P500, brytyjski FTSE100 czy francuski CAC zdołały w znacznej części odrobić straty z początku roku. Nieco słabiej poradził sobie DAX, który na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy stracił około 5 procent. 

 

Biorąc pod uwagę ostatnie miesiące, na polskiej giełdzie trudno obecnie wskazać obszar rynku, który charakteryzowałby się większą siłą. Sytuacja klaruje się w krótszym okresie. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nieco lepiej radził sobie WIG20, który zyskał 5 procent, mWIG40 poszedł w górę o 1,2 procent, a sWIG80 stracił 3,5 procent.

Lepsze nastroje w USA

Układ sił wśród amerykańskich inwestorów zmienił się nieznacznie w porównaniu do odczytu z ostatniego tygodnia. Jak wskazuje AAII Investor Sentiment Survey, odsetek niedźwiedzi wyniósł 26,7 procent (+0,4 punktu procentowego). Udział inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego w ciągu kolejnych 6 miesięcy wyniósł 38,9 procent, czyli o 3,9 punktu procentowego więcej niż tydzień wcześniej. Wzrost ten wynika ze spadku ilości graczy nastawionych neutralnie (-4,3 punktu procentowego), których było 34,4 procent.

 

ini_aaii_indeks_07_06_2016

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.05-07.06.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII   

 

W ubiegły piątek na rynek napłynęły jedne z ważniejszych amerykańskich danych makroekonomicznych. “Payrollsy” wskazały, że stopa bezrobocia w maju spadła z 3,9 procent na 3,8 procent. Wyższa od oczekiwań była również zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wzrost wyniósł 223 tys., tymczasem inwestorzy spodziewali się wzrostu o 185 tys.

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Polscy inwestorzy pesymistycznie nastawieni. INI nadal na sporym minusie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie