Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI znów w dół. Coraz słabsze nastroje polskich inwestorów

Publikowany co tydzień Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) spadł do poziomu -29,5 pkt. To jeden z najsłabszych wyników tego wskaźnika w tym roku.

 

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów publikowany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów w dniach od 24 do 31 maja 2018 roku. W stosunku do poprzedniego odczytu, wskaźnik ten stracił 6,5 pkt., pogłębiając tym samym ostatni dołek notowań. Wynik na poziomie -29,5 pkt. jest jednym z najsłabszych w tym roku. INI osiągnął niższy poziom tylko podczas czterech edycji badania, które odbyły się w okresie od 15 marca do 12 kwietnia 2018 roku.

 

Spośród ankietowanych inwestorów, 56 procent spodziewa się na przestrzeni kolejnych 6 miesięcy trendu spadkowego na giełdzie. To o 3,1 punktu procentowego więcej w stosunku do poprzedniego odczytu oraz o 11,1 punktu procentowego więcej w stosunku do wyniku z badania zakończonego 17 maja tego roku. Na przestrzeni ostatniego tygodnia odsetek byków zmniejszył się o 3,4 punktu procentowego, natomiast odsetek inwestorów spodziewających się na przestrzeni kolejnych 6 miesięcy trendu bocznego wzrósł o symboliczne 0,2 punktu procentowego. Tydzień wcześniej liczebność graczy optujących za trendem bocznym spadła o 4,5 procent punktu procentowego.

 

ini_indeks_31_05_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Pogorszenie nastrojów inwestorów ma związek ze słabymi notowaniami indeksów na GPW. WIG20 w okresie od 25 do 31 maja stracił 2,5 procent. Na lekkim minusie (-0,8 procent) znalazł się indeks sWIG80. Słabość polskiej giełdy ujawniła się również gdy do głosu doszły niepokoje związane z sytuacją polityczną we Włoszech, co wiąże się również z ryzykiem dotyczącym dalszych losów strefy euro. Efektem tego były spadki indeksów giełdowych w całej Europie, a jednym z najbardziej tracących na wartości parkietów było GPW.

Równe rozłożenie sił w USA

Nastroje amerykańskich inwestorów pozostają stabilne. Według badania przeprowadzonego przez AII, odsetek byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie jest zbliżony. Inwestorów spodziewających się wzrostów było 35 procent (3,6 punktu procentowego mniej tydzień do tygodnia), inwestorów spodziewających się spadków było 26,4 procent (1,2 punktu procentowego więcej w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia), natomiast graczy spodziewających się trendu bocznego było 38,6 procent (2,3 punktu procentowego więcej tydzień do tygodnia).

 

ini_aii_indeks_31_05_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 24.05-31.05.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII  

 

Jedną z najważniejszych kwestii dla inwestorów z Wall Street są stopy procentowe wyznaczane przez Fed. Ostatnia podwyżka kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w marcu tego roku. Była to szósta podwyżka od rozpoczętego w grudniu 2015 roku cyklu. Kolejne posiedzenie amerykańskiego banku centralnego zaplanowano na 12-13 czerwca.

 

W następnej edycji badania na nastroje inwestorów z pewnością będą miały wpływ cła wprowadzone na stal i aluminium sprowadzaną do USA z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Weszły one w życie z dniem 1 czerwca.

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

INI znów w dół. Coraz słabsze nastroje polskich inwestorów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie