Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Znaczna poprawa nastrojów inwestorów. To najlepszy wynik od 3 miesięcy

Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) obliczony na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród graczy w dniach 10-17 maja 2018 roku osiągnął wartość -11,6 pkt. Ostatni raz wyższy poziom tego wskaźnika obserwowaliśmy po badaniu wykonanym w dniach 8-15 luty 2018 roku.

 

Wynik INI pokazuje, że nadal największą grupę spośród przebadanych inwestorów stanowią niedźwiedzie. Gracze Ci są zdania, że ciągu kolejnych 6 miesięcy na rynku będzie panował trend spadkowy. Lepszy wynik od tego obserwowanego obecnie, wskaźnik zaprezentował w pierwszej połowie lutego. Wówczas jego wartość wyniosła -4,3 pkt.

 

Optymistyczny jest fakt, iż w ciągu tygodnia Indeks Nastrojów Inwestorów wzrósł aż o 16,6 pkt. Tak mocnej zwyżki tego wskaźnika nie było od stycznia tego roku. Wyższy wzrost obserwowaliśmy ostatnio po badaniu przeprowadzonym na przełomie 2017 i 2018 roku.

 

Spośród inwestorów biorących udział w badaniu, 44,9 procent z nich uważało, że na rynku w ciągu kolejnych 6 miesięcy obecny będzie trend spadkowy. Jest to o 11,5 punktu procentowego mniej niż tydzień wcześniej. “Byków” było 33,3 procent, o 5,2 punktu procentowego więcej tydzień do tygodnia, a za trendem bocznym opowiedziało się 21,8 procent graczy (+6,3 punktu procentowego).

 

ini_indeks_17_05_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Poprawie nastrojów polskich inwestorów towarzyszył spadek notowań głównych indeksów. WIG w okresie 11-17 maja stracił ponad 1 procent, a WIG20 poszedł w dół o ponad 3 procent. Z kolei mWIG40 oraz sWIG80 zaliczyły w tym czasie symboliczne straty. Mocno na wartości zyskiwały spółki zajmujące się tworzeniem gier, co również mogło wpłynąć na poprawę nastrojów na rynku.

 

Spośród krajowych danych makroekonomicznych najważniejszy był wtorkowy wstępny odczyt PKB za pierwszy kwartał. Według GUS, rok do roku wskaźnik wzrostu gospodarczego w Polsce urósł o 5,1 procent. Oprócz tego krajowi inwestorzy poznali decyzję RPP, która pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

W USA coraz mniej niedźwiedzi

Wśród amerykańskich inwestorów najwięcej (42,74 procent) jest tych, którzy w ciągu najbliższych 6 miesięcy spodziewają się na rynku trendu bocznego. Na przestrzeni tygodnia ich udział wzrósł o niespełna 2 punkty procentowe. Byki stanowią 36,68 procent (+3,16 punktu procentowego tydzień do tygodnia), a inwestorów spodziewających się bessy jest 20,58 procent (-4,95 punktu procentowego tydzień do tygodnia).

 

ini_aii_indeks_17_05_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 10.05-17.05.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Znaczna poprawa nastrojów inwestorów. To najlepszy wynik od 3 miesięcy
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie