Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nastroje inwestorów na GPW. Indeks blisko tegorocznych minimów

Indeks Nastrojów Inwestorów publikowany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych trzeci tydzień z rzędu traci na wartości. W porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia powiększyła się również przewaga niedźwiedzi nad bykami. Odmienny trend panuje natomiast w USA.

 

Wartość Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) wynikająca z badania przeprowadzonego wśród graczy w dniach od 3 do 10 maja wyniosła -28,2 pkt. To o 2,4 pkt. mniej w stosunku do wcześniejszego odczytu. Wskaźnik ten powoli zbliża się do najniższego poziomu, jaki obserwowaliśmy w tym roku. Wartość -32,1 pkt. INI osiągnął po badaniu przeprowadzonym w dniach od 15 do 22 marca.

 

Nadal decydującą siłą na GPW pozostają niedźwiedzie. Spośród ankietowanych inwestorów, 56,4 procent wskazało, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy trend na giełdzie będzie spadkowy. To o 2,8 punktu procentowego więcej niż tydzień wcześniej. Minimalną zmianę zaliczyła frakcja byków, których było 28,2 procent, czyli o 0,4 punktu procentowego więcej względem poprzedniego odczytu. Z kolei graczy spodziewający się trendu bocznego było 15,5 procent (-3,2 punktu procentowego mniej).

 

ini_indeks_10_05_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Przez ostatni tydzień indeks WIG zyskał minimalnie na wartości. Zmiana wartości z wczorajszego zamknięcia względem piątkowego (04.05) otwarcia wyniosła 0,6 procent. Indeks warszawskiej giełdy mocno odbił się podczas dwóch ostatnich sesji. Jego dołek notowań przypadał na 8 maja, gdy spadł on do wartości nie widzianej od 4 kwietnia tego roku. W przypadku indeksu blue chipów sytuacja wyglądała podobnie. Słaby tydzień ma za sobą indeks sWIG80. Wartość wskaźnika z czwartkowego (10.05) zamknięcia względem piątkowego (04.05) otwarcia zmniejszyła się o 1,2 procent.

USA: Byki pokonały niedźwiedzie

Na nastroje nie mogą za to narzekać inwestorzy zza Oceanu. Zgodnie z AAII Investor Sentiment Survey, spośród graczy biorących udział w badaniu, tylko 25,5 procent z nich jest zdania, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy na rynku będzie panowała bessa. To o 4,7 punktu procentowego mniej w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia. Na sile zyskały natomiast byki (+5,1 punktu procentowego). Inwestorów spodziewających się wzrostów było 33,5 procent. Na Wall Street wzrosty panują od dłuższego czasu. W przypadku indeksu Dow Jones czwartkowa (10.05) sesja po raz szósty z rzędu zakończyła się dziennym wzrostem .

 

ini_aii_indeks_10_05_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 03.05-10.05.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII 

 

W czwartek (10.05) pozytywnie na rynek oddziaływał niższy od oczekiwań odczyt inflacji konsumenckiej w USA w ujęciu miesięcznym. Dobrze wypadły również payrollsy, czyli comiesięczne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła tam 3,9 procent (prognozowano 4 procent), przy zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 164 tys. (oczekiwano 192 tys.). Tydzień minął również pod znakiem drożejącej ropy naftowej. Od 4 maja surowiec ten typu brent podrożał o ponad 5 procent. Dzięki temu na wartości zyskują m.in. spółki paliwowe.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Nastroje inwestorów na GPW. Indeks blisko tegorocznych minimów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie