Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ponad 90-proc. przeceny w Próchniku. Spółka wyceniła swoje aktywa

caftor - fotolia.com

Wartość marki Rage Age, której właścicielem jest notowany na GPW od 1991 roku Próchnik, spadła o prawie 92 procent. Takie wnioski płyną z opublikowanych przez spółkę wyników testu na utratę wartości aktywów. To kolejna zła wiadomość płynąca z odzieżowej firmy, która niedawno złożyła do sądu wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

 

O wynikach przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów spółka poinformowała w niedzielę. Ujawniły one konieczność dokonania odpisów aktualizacyjnych aktywów w postaci akcji spółki Rage Age. Ich wartość zmalała o 20,203 mln zł, tymczasem jeszcze w półrocznym sprawozdaniu finansowym, Próchnik wykazywał ich wartość na poziomie 22 mln zł. Oznacza to zatem, że utrata wartości tych udziałów wyniosła 91,8 procent.

Rage Age jest to marka modowa o eleganckim, wizerunkowym i odważnym charakterze. Brand stworzony przez Rafała Czapula został przejęty przez Próchnika w 2013 roku. W tym samym roku została ona połączona ze spółką Equity Doctors, która zajęła się sprzedażą na rynku polskim odzieży sygnowanej marką Rage Age.

Kłopoty Próchnika to nie nowość

Utrata wartości posiadanych aktywów to nie pierwsza zła wiadomość, którą opublikowała spółka w ostatnim czasie. Pod koniec marca Próchnik poinformował o złożeniu do sądu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Spółka wnioskowała o przeprowadzenie restrukturyzacji w formie postępowania sanacyjnego, o czym pisaliśmy wcześniej. W ten sposób zarząd Próchnika zamierza poradzić sobie z trudną sytuacją przedsiębiorstwa. W ramach planu restrukturyzacyjnego planowana jest wyprzedaż zbędnego z punktu widzenia prowadzonej głównej działalności majątku, sprzedaż udziałów w marce Rage Age, a także rozwoju wyłącznie marki Próchnik.

 

Aby w pełni wyjaśnić sytuację, w jakiej znalazła się spółka, zarząd Próchnika 7 kwietnia opublikował raport poświęcony tylko temu zagadnieniu. Spółka zwraca w nim uwagę m.in. na błędy w rozwoju podmiotu po emisji w 2013 roku, akceptację zbyt wysokich kosztów produkcji w polskich fabrykach oraz na złą strategię cenową. Oprócz tego w raporcie wskazane są błędy w zarządzaniu marką Rage Age, której potencjał posiadany w momencie jej przejęcia zmarnowano, a także błędy asortymentowe objawiające się niedopasowaniem kolorystyki, rozmiarów oraz modeli do zapotrzebowania rynku.

 

Próchnik - wykres kursu akcji
Próchnik - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Od momentu publikacji informacji o złożeniu przez spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, akcje Próchnika potaniały o 60 procent. Akcje spółki notowane są obecnie po 30 gr. Wyniki również pozostawiają wiele do życzenia. W okresie pierwszych trzech kwartałów 2017 roku, spółka poniosła stratę w wysokości 12,3 mln zł. W analogicznym okresie roku wcześniejszego firma zarobiła 2,4 mln zł. Pełne dane za cały 2017 rok poznamy 30 kwietnia 2018 roku.

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Ponad 90-proc. przeceny w Próchniku. Spółka wyceniła swoje aktywa
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie