Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Znaczna poprawa nastrojów wśród polskich inwestorów

Inwestorzy z GPW są w najlepszych nastrojach od 22 lutego 2018 roku. Potwierdzeniem tego jest najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów publikowany co tydzień przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Wprawdzie wskaźnik ten nadal prezentuje poziom ujemny, ale jego wartość w skali tygodnia urosła najmocniej od początku 2018 roku.

 

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród graczy giełdowy w dniach 12-19 kwietnia 2018 roku. Osiągnął on wartość -17,8 pkt., tymczasem jeszcze tydzień wcześniej wynosił -30,5 pkt. Mimo iż indeks cały czas jest ujemny, to pozytywny jest kierunek i skala zmian, jaki zaprezentował na przestrzeni ostatniego tygodnia. Jego wartość poszła w górę w stosunku do poprzedniego notowania aż o 12,7 pkt. Tak mocnego skoku notowań nie widzieliśmy od 4 stycznia tego roku, kiedy wskaźnik urósł o 23,4 pkt.

 

Wzrost notowań INI jest wypadkową zmiany nastrojów, jakie panują wśród inwestorów. Odsetek tych graczy, którzy w ciągu kolejnych sześć miesięcy spodziewają się na giełdzie trendu spadkowego, zmalał o 6,5 punktu procentowego do poziomu 49,6 procent. Oznacza to, że niedźwiedzie po sześciu tygodniach, stracili udział większościowy. Od ostatniego badania wzrosła liczba optymistów. Odsetek byków, czyli inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego na giełdzie, poszedł w górę o 6,3 punktu procentowego. Symboliczną zmianę zaliczył natomiast wskaźnik reprezentujący graczy, którzy na przestrzeni kolejnych sześciu miesięcy, spodziewają się trendu bocznego na giełdzie. Liczba respondentów przewidujących taki ruch wzrosła o 0,2 punktu procentowego.

wykres_INI_19_04_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Poprawa nastrojów widoczna jest też w notowaniach warszawskich indeksów. WIG znajduje się obecnie blisko najwyższego poziomu od miesiąca. Spośród głównych wskaźników, zdecydowany impuls wzrostowy daje WIG20. Wczoraj indeks blue chipów miał najwyższą wartość od 22 marca. Inwestorów nie zniechęciły do zakupu akcji dane z polskiej gospodarki. Zgodnie z czwartkowym odczytem, produkcja przemysłowa w marcu urosła o 11,4 procent miesiąc do miesiąca oraz o 1,8 procent rok do roku. Wyniki są nieco słabsze w stosunku do prognoz analityków. Nie jest też wykluczone, że wcześniejsza słabość naszego parkietu w pewnym stopniu zdyskontowała już takie informacje. Widać również, że na GPW w większym stopniu wpływają dość pozytywne nastroje globalne.

Amerykańscy inwestorzy w dobrych nastrojach ?

Podobnie jak poprzednio, nastroje wśród amerykańskich inwestorów są znacznie lepsze od tych, które panują na GPW. Warto jednak zwrócić uwagę, że kierunek zmian na obu rynkach jest analogiczny. Według badania przeprowadzonego przez American Association of Individual Investors, byki znów przeszły do ofensywy, a ich odsetek wzrósł do 37,8 procent z 26,1 procent tydzień wcześniej. W tym samym czasie udział inwestorów przekonanych o wystąpieniu trendu spadkowego na giełdzie w trakcie kolejnych 6 miesięcy zmalała o 13,6 punktu procentowego. Nadal spora grupa respondentów przewiduje trend boczny. Stanowią oni około ⅓ respondentów.

 

ini_aii_indeks_19_04_2018
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.04-19.04.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII

 

Duży wpływ podczas kolejnych sesji na Wall Street, będą miały wyniki spółek za pierwszy kwartał 2018 roku. Oprócz tego nadal atmosferę rynków może rozgrzewać temat działań handlowych na linii USA-Chiny. Jak na razie informacja o braku toczonych w tej sprawie negocjacjach pomaga rynkom. Według Chin, ze strony amerykańskiej nie ma szczerej chęci do rozmów. Dodano również, że Państwo Środka zareaguje bez wahania na nowe amerykańskie cła.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Znaczna poprawa nastrojów wśród polskich inwestorów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie