Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polscy inwestorzy nadal pesymistami mimo lekkiej poprawy nastrojów

Nastroje polskich inwestorów uległy lekkiej poprawie. Takie wnioski płyną z cotygodniowego Indeksu Nastrojów Inwestorów publikowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Wzrost wskaźnika nie oznacza jednak, że gracze rynkowi optymistycznie patrzą w przyszłość. Jest wręcz odwrotnie, gdyż znacząca przewaga inwestorów spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy utrzymuje się szósty tydzień z rzędu.

 

Wartość Indeksu Nastroju Inwestorów (INI) opublikowanego 12 kwietnia 2018 roku wyniosła -30,5 pkt. To o 0,6 pkt. więcej w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia. Spośród respondentów, którzy w ciągu ostatnich 7 dni wzięli udział w badaniu, 56,1 procent spodziewa się trendu spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. To już 6 tydzień z rzędu, kiedy ilość biorących udział w badaniu graczy nastawionych na spadki jest większa niż 50 procent. Optymistów, którzy spodziewają się trendu wzrostowego jest znacznie mniej (25,5 procent). Z kolei 18,4 procent inwestorów zaznaczyło odpowiedź wskazującą na występowanie trendu bocznego na giełdzie w najbliższym czasie.

 

Wykres Indeksu Nastroju Inwestorów - stan na 12 kwietnia 2018 roku
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 12.04.2018
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

 

Ostatni wzrost INI można wiązać z lekką poprawą sytuacji na polskiej giełdzie. W ciągu ostatnich 5 sesji indeks WIG20 zyskał 2,8 procent. Wzrosty odnotowały również wskaźniki reprezentujące małe i średnie spółki. Było to odpowiednio wzrost o 0,47 procent i 0,3 procent. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie firmy notowane na GPW, również dostrzeżemy wzrost. Indeks WIG20 ciągu tygodnia wzrósł o 1,94 procent.

Zmiana nastrojów inwestorów w USA

Wprawdzie odsetek inwestorów spodziewających się spadków jest w USA znacznie mniejszy niż w Polsce, to ich liczba w ostatnim tygodniu mocno wzrosła. Według badania przeprowadzone przez American Association of Individual Investors, odsetek niedźwiedzi zwiększył się w ciągu ostatnich 5 sesji o 6,1 punktu procentowego i wyniósł 42,8 procent. Mniejsza w stosunku do polskiego wskaźnika była również różnica pomiędzy inwestorami nastawionymi neutralnie i wzrostowo, w stosunku do przyszłej sytuacji na giełdzie. Dużą stratę w ciągu ostatniego tygodnia poniosły byki. Ich liczebność zmniejszyła się o 5,8 punktu procentowego. Szczegółowe wyniki amerykańskiego i polskiego wskaźnika nastrojów inwestorów zamieszczono poniżej.

 

Nastroje polskich oraz amerykańskich inwestorów*
Wartości indeksów INI oraz AII według stanu na dzień 12.04.2018
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.04-12.04.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AII

 

W ciągu ostatnich 5 sesji indeksy na Wall Street nieznacznie zmieniły swoją wartość. S&P500 zyskał symboliczne 0,04 procent, a Dow Jones stracił 0,09 procent. Rynek jest nieco zdezorientowany informacjami dotyczącymi negocjacji handlowych pomiędzy USA i Chinami. Ostatnie złagodzenie tonu administracji Trumpa osłabiły negatywny czynnik, jakim była kwestia amerykańskiego cła na stal i aluminium oraz odpowiedzi Chin na ten podatek w postaci obłożenia cłem 106 produktów pochodzących z USA. W wiele zwrotów akcji obfituje również sprawa dotycząca Syrii. Giełdy traciły na wartości po wpisie Donalda Trumpa na twitterze, w którym nazwał stosunki pomiędzy USA, a Rosją, która wspiera reżim Bashara al-Assada “najgorszymi od zimnej wojny”. Sytuacja gwałtownie się zmieniła po innej wiadomości amerykańskiego prezydenta. Trump napisał bowiem, że nigdy nie zapowiadał ataku na Syrię.

 

Wyjątkiem wśród amerykańskich indeksów był Nasdaq. Wskaźnik spółek technologicznych na przestrzeni tygodnia stracił 0,9 procent. Jest to efekt przede wszystkim zamieszania wokół Facebooka, którego szef i założyciel zeznawał w środę przed Kongresem USA. Sprawa dotyczyła wycieku danych 87 milionów użytkowników tego portalu społecznościowego.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Polscy inwestorzy nadal pesymistami mimo lekkiej poprawy nastrojów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie