Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Oto najlepsze i najgorsze sektory GPW w pierwszym kwartale 2018 roku

Kurt Kleemann - fotolia.com

W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku indeks WIG stracił 8,42 procent. Nie ma się zatem co dziwić, że wśród wszystkich spółek notowanych na GPW tylko 43 procent z nich zakończyło kwartał nad kreską. W poniższej analizie dowiedzicie się, które sektory warszawskiej giełdy prezentowały w tym czasie największą siłę, a które wypadły najsłabiej.

 

Spośród indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80, w pierwszym kwartale tego roku najlepiej zaprezentował się wskaźnik grupujący małe spółki. W tym okresie stracił on 2,85 procent. Indeks blue chipów zniżkował o 10,19 procent, a mWIG40 spadł o 6,03 procent.

 

 WIG - wykres notowań indeksu
WIG - wykres notowań indeksu
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W przypadku pojedynczych spółek prym w pierwszych trzech miesiącach roku wiódł Krezus, a największą stratę zaliczył Getback. Więcej na temat najlepszych i najgorszych spółek minionego kwartału pisaliśmy w poprzedniej analizie.

Branża mediowa na czele

Sektorem warszawskiej giełdy, który może pochwalić się najlepszym wynikiem pierwszego kwartału 2018 roku, są media. Indeks WIG-Media, w którym notowane są takie spółki jak Agora, Grupa ATM, Kino Polska czy Wirtualna Polska zyskał 5 procent. Biorąc pod uwagę wynik całego rynku, taka zmiana wartości indeksu jest dobrym wynikiem.

 

 WIG-Media - wykres notowań indeksu
WIG-Media - wykres notowań indeksu
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Drugim w kolejności indeksem, który odnotował w tym okresie wzrost jest WIG-Spożywczy (+4,55 procent). Największy udział w tym sektorze ma Kernel (47,9 procent). Z tego względu warto mieć na uwadze fakt, że notowania tej firmy znacząco wpływają na wyniki całego sektora.


Trzecim i zarazem ostatnim indeksem sektorowym, który zakończył kwartał nad kreską jest WIG-Nieruchomości. Wskaźnik ten grupuje przede wszystkim deweloperów notowanych na GPW. Wśród nich jest m.in. Dom Development, który regularnie wypłaca dywidendę, Echo Investment, GTC, LC Corp czy Polnord.

Górnictwo zamyka stawkę

Najsłabszym sektorem warszawskiej giełdy okazały się spółki wydobywcze. Indeks WIG-Górnictwo stracił 20,16 procent. W jego skład wchodzą takie spółki jak JSW, Bogdanka czy KGHM. Udział miedziowej firmy w tym wskaźniku wynosi aż 70 procent i podobnie jak w przypadku spółki Kernel, ma ona duży wpływ na notowania indeksu sektorowego, w którym się znajduje.

 

 WIG-Górnictwo - wykres notowań indeksu
WIG-Górnictwo - wykres notowań indeksu
 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Słabo radziły sobie również firmy energetyczne oraz paliwowe. WIG-Energia spadł o 17,82 procent, a WIG-Paliwa poszedł w dół o 16,72 procent. Sektor energetyczny na GPW to przede wszystkim firmy, w których kluczowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Spośród państwowych gigantów najwięcej straciła Energa (24,35 procent) oraz Tauron (20,32 procent).

Podobnie jest w przypadku sektora paliwowego, w skład którego wchodzą takie “państwowe” firmy jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG. Kluczowy udział w indeksie WIG-Paliwa ma PKN Orlen (63 procent).

Spółki telekomunikacyjne, informatyczne i budowlane

Mniej niż 5 procent stracił w pierwszym kwartale tego roku sektor grupujący spółki telekomunikacyjne, informatyczne oraz budowlane. W skład wskaźnika WIG-Telekomunikacja, który poszedł w dół o 0,15 procent wchodzą cztery firmy: Cyfrowy Polsat, Netia, Orange Polska oraz Play. Największy procentowy udział w indeksie ma pierwsza z nich (44 procent). Spółka należąca do Zygmunta Solorza zyskała w okresie pierwszych trzech miesięcy roku symboliczne 0,3 procent.

 

Indeks WIG-Informatyka spadł o 3,44 procent. Największy udział w wskaźniku ma Asseco Poland (55 procent), który niedawno został przeniesiony z indeksu WIG20 do mWIG40 (podlinkować). Od początku kwietnia firma notuje odbicie, dzięki któremu w skali ostatnich trzech miesięcy jej kurs akcji wzrósł o 5,9 procent.

 

Zmiana wartości indeksów sektorowych notowanych na GPW w pierwszym kwartale 2018 roku
Indeks Zmiana wartości (w proc.)
WIG-Media 5,00
WIG-Spożywczy 4,55
WIG-Nieruchomości 0,20
WIG-Telekomunikacja -0,15
WIG-Informatyka -3,44
WIG-Budownictwo -4,64
WIG-Banki -7,55
WIG-Odzież -8,26
WIG-Chemia -10,84
WIG-Leki -12,43
WIG-Motoryzacja -13,02
WIG-Paliwa -16,72
WIG-Energia -17,82
WIG-Górnictwo -20,16

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GPW

 

Indeks reprezentujący sektor budowlany zanotował w pierwszym kwartale spadek o 4,64 procent. Należą do niego takie spółki jak Budimex, Polimex Mostostal, Rafako czy Śnieżka.

 

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Oto najlepsze i najgorsze sektory GPW w pierwszym kwartale 2018 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie