Chat with us, powered by LiveChat

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

Skomentuj artykuł
benjaminnolte - fotolia.com

Opublikowany ostatnio raport finansowy sprawił, że w ciągu trzech ostatnich sesji akcje spółki Neuca mocno zyskały na wartości. Przebicie ważnego poziomu oporu było również możliwe dzięki informacjom na temat dywidendy, inwestycji oraz planów rozwojowych firmy na 2018 rok.

 

W czwartym kwartale 2017 roku Neuca odnotowała 30,6 mln złotych skonsolidowanego zysku netto. To o 16,6 procent więcej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. O ponad 50 mln złotych urosły również przychody. W trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku osiągnęły wartość 1897,67 mln złotych.

 

Przychody hurtowego dystrybutora produktów farmaceutycznych w czwartym kwartale rosły nieco wolniej niż rynek. Spółka odnotowała ich wzrost na poziomie 2,8 procent, tymczasem sektor hurtu aptecznego zyskał 3,6 procent. Nieco lepiej pod tym względem wypadają dane za cały 2017 roku. Przychody firmy Neuca urosły o 5,8 procent, wobec wzrostu rynku na poziomie 3,7 procent. Skonsolidowany zysk netto za ubiegły rok wyniósł 94,06 mln złotych, wobec 111,15 mln złotych rok wcześniej.

 

Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli raport finansowy spółki. W ciągu trzech ostatnich sesji jej akcje zyskały 16,6 procent wybijając się do poziomu widzianego ostatni raz 4 sierpnia ubiegłego roku. Dzięki temu udało się przełamać ważną strefę oporów na poziomie 280-285 złotych, z którą Neuca boryka się już od dłuższego czasu.

 

Neuca - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Udział rynkowy i dywidenda

Dobrą pozycję spółki pokazują jej udziały rynkowe. Na koniec 2017 roku w rynku hurtu aptecznego miała ona 29,3 procent udziału. Jeszcze mocniejszą pozycję Neuca posiadała w segmencie aptek niezależnych (32,1 procent udziału w rynku).

 

W 2018 roku Neuca zamierza podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Łącznie z zarobku za 2017 rok, akcjonariusze spółki mogą otrzymać 30,4 mln złotych. Oznacza to, że na jedną przypada 6,40 zł. Na razie jest to jedynie rekomendacja zarządu dotycząca podziału zysku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy.

 

Jeżeli WZA zatwierdzi poziom dywidendy proponowany przez zarząd, wówczas spółka będzie mogła się pochwalić najwyższą dywidendą od momentu debiutu na GPW 22 listopada 2004 roku. W ubiegłym roku Neuca wypłaciła 5,75 zł dywidendy na akcję. Patrząc na wartości historyczne tego wskaźnika widać, że z roku na roku spółka wypłacała akcjonariuszom coraz więcej.

 

Neuca - dane dotyczące dywidendy z zysku wypracowanego w latach 2005-2017
Rok obrotowy Dywidenda na akcję (w zł)
2017 6,40*
2016 5,75
2015 5,00
2014 4,33
2013 3,80
2012 3,20
2011 2,60
2010 2,30
2009 2,00
2008 1,85
2007 1,48
2006 1,23
2005 1,00

*rekomendacja zarządu spółki Neuca
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki Neuca

 

Neuca zapowiedziała również przeznaczenie na skup akcji własnych kwoty 60 mln złotych.

Pomysły na rozwój

W tym roku Neuca chce postawić na rozwój współpracy z aptekami niezależnymi, a także na wzrost działalności na rynku ochrony zdrowia. "Spółki wchodzące w skład Grupy Neuca na koniec 2017 roku tworzyły sieć 63 przychodni w 7 województwach. W 2018 roku grupa Neuca nie będzie tak dynamicznie jak dotychczas poszukiwać nowych podmiotów, które mogłyby zwiększyć sieć przychodni” - czytamy w raporcie opublikowanym przez spółkę.

 

Plany rozwojowe nie przekreślają jednak akwizycji. Grzegorz Dzik, wiceprezes spółki ds. finansowych wspomniał, że spółka może wydać na ten cel kilkanaście milionów złotych. “Spółka cały czas jest otwarta na nadarzające się okazje rynkowe, czego potwierdzeniem jest zakup w lutym 2018 roku 100 procent udziałów w spółce Twoje Centrum Medyczne. Rok 2018 to skupienie się nad konsolidacją marki i poprawą jakości świadczonych usług" - napisano w raporcie spółki.

Nowe centrum logistyczne i biurowiec

W 2018 roku Neuca planuje zrealizować inwestycje o łącznej kwocie 109,4 mln złotych. Spółka wyjaśnia, że 85 mln złotych z tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje infrastrukturalne, a pozostałe środki to tzw. "oportunistyczne nakłady inwestycyjne" np. na akwizycje.

 

Jak podaje spółka, główną inwestycją będzie dokończenie budowy i uruchomienie nowoczesnego centrum magazynowego w Toruniu, które zaplanowano na trzeci kwartał tego roku. Oprócz tego spółka zamierza przeznaczyć część pieniędzy na przygotowania do rozpoczęcia budowy biurowca, w którym miałaby się mieścić jej centrala. Wydatki związane z tym projektami mają pochłonąć 50 mln złotych.

 

Pozostałe inwestycje to m.in. wymiana na nowe wycofanych z eksploatacji samochodów floty, usprawnienia w istniejących magazynach (oświetlenie w technologii LED, systemy przeciwpożarowe, modernizacja dachu), modernizacja budynków przychodni, wdrożenie nowych systemów informatycznych, systemów związanych z transportem i relacjami z klientem, nowy system sprzedażowy oraz aktualizacja systemu call center.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie