Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© Sondem – fotolia.com

Giełdowe notowania banków mocno spadają po wczorajszym posiedzeniu RPP. Od styczniowego szczytu sektorowy indeks WIG-Banki stracił już ponad 12%.  

 

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na środowym posiedzeniu o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna dalej wynosić będzie 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, stopa depozytowa 0,5%, a stopa redyskonta weksli 1,75%. 

 

Powyższa decyzja była oczekiwana przez praktycznie cały rynek, więc nie było pod tym względem niespodzianki. Przy okazji wczorajszego posiedzenia szczególną uwagę zwrócono jednak na fragmenty wypowiedzi przedstawicieli Rady, mogące sugerować, że podwyżek stóp procentowych nie będzie nie tylko w 2018 roku, ale być może i w następnym.

 

"Na podstawie tych danych, które mamy, i tego co możemy przewidzieć, nie widzimy takich czynników, które miałyby spowodować, że w tym roku należałoby podnosić stopy" – powiedział Prezes NBP, Adam Glapiński.

 

"Szczerze mówiąc według tej prognozy (inflacji i PKB) to i do końca roku 2020 nie widzę powodów do podnoszenia stóp procentowych" – dodał Glapiński.

 

W reakcji na ten gołębi przekaz RPP notowania akcji banków z warszawskiej giełdy znalazły się w czwartek pod mocną presją podaży. Około godziny 13 indeks sektorowy WIG-Banki tracił na wartości około 3% w porównaniu do poziomu zamknięcia z dnia poprzedniego. Od styczniowego szczytu notowania tego indeksu zdążyły już natomiast spaść o ponad 12%.

 

Notowania indeksu sektorowego WIG-Banki
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Wśród najmocniej tracących walorów wymienić można Alior (-6,9%), choć w tym przypadku wpływ na przecenę mogły mieć również opublikowane przed rozpoczęciem sesji roczne wyniki finansowe banku. Kurs spółki przełamał przy tym dzisiaj linię trendu wzrostowego i wsparcie na poziomie 80 zł.

 

Alior – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Silnie, bo o ponad 4%, zniżkują również akcje PKO BP, których notowania w dodatku znalazły się dzisiaj poniżej stosunkowo ważnego wsparcia, znajdującego się na poziomie 42 zł.

 

PKO BP – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Jednocześnie akcje Banku Handlowego tanieją o 3,2%, BOŚ o 0,5%, BZ WBK o 3,4%, ING o 1,8%, mBanku o 1,3%, Pekao o 1,2%, a Banku Millennium o 2,7%.

 

Jedynymi walorami z sektora na plusie są dzisiaj akcje Idea Banku (+3,9%), Getin Holding (+1,7%) i Unicredit (+1,2%).

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Mocna wyprzedaż akcji banków po posiedzeniu RPP
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie