Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© Sondem – fotolia.com

Giełdowe notowania banków mocno spadają po wczorajszym posiedzeniu RPP. Od styczniowego szczytu sektorowy indeks WIG-Banki stracił już ponad 12%.  

 

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na środowym posiedzeniu o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna dalej wynosić będzie 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, stopa depozytowa 0,5%, a stopa redyskonta weksli 1,75%. 

 

Powyższa decyzja była oczekiwana przez praktycznie cały rynek, więc nie było pod tym względem niespodzianki. Przy okazji wczorajszego posiedzenia szczególną uwagę zwrócono jednak na fragmenty wypowiedzi przedstawicieli Rady, mogące sugerować, że podwyżek stóp procentowych nie będzie nie tylko w 2018 roku, ale być może i w następnym.

 

"Na podstawie tych danych, które mamy, i tego co możemy przewidzieć, nie widzimy takich czynników, które miałyby spowodować, że w tym roku należałoby podnosić stopy" – powiedział Prezes NBP, Adam Glapiński.

 

"Szczerze mówiąc według tej prognozy (inflacji i PKB) to i do końca roku 2020 nie widzę powodów do podnoszenia stóp procentowych" – dodał Glapiński.

 

W reakcji na ten gołębi przekaz RPP notowania akcji banków z warszawskiej giełdy znalazły się w czwartek pod mocną presją podaży. Około godziny 13 indeks sektorowy WIG-Banki tracił na wartości około 3% w porównaniu do poziomu zamknięcia z dnia poprzedniego. Od styczniowego szczytu notowania tego indeksu zdążyły już natomiast spaść o ponad 12%.

 

Notowania indeksu sektorowego WIG-Banki
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Wśród najmocniej tracących walorów wymienić można Alior (-6,9%), choć w tym przypadku wpływ na przecenę mogły mieć również opublikowane przed rozpoczęciem sesji roczne wyniki finansowe banku. Kurs spółki przełamał przy tym dzisiaj linię trendu wzrostowego i wsparcie na poziomie 80 zł.

 

Alior – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Silnie, bo o ponad 4%, zniżkują również akcje PKO BP, których notowania w dodatku znalazły się dzisiaj poniżej stosunkowo ważnego wsparcia, znajdującego się na poziomie 42 zł.

 

PKO BP – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Jednocześnie akcje Banku Handlowego tanieją o 3,2%, BOŚ o 0,5%, BZ WBK o 3,4%, ING o 1,8%, mBanku o 1,3%, Pekao o 1,2%, a Banku Millennium o 2,7%.

 

Jedynymi walorami z sektora na plusie są dzisiaj akcje Idea Banku (+3,9%), Getin Holding (+1,7%) i Unicredit (+1,2%).

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Mocna wyprzedaż akcji banków po posiedzeniu RPP
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie