Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kruk chce wypłacić rekordową dywidendę 5 zł na akcję

© tuk69tuk - Fotolia.com

Zarząd spółki Kruk zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 5 zł na akcję. Jest to kwota o 150% wyższa niż rok temu (w 2017 roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 2 zł na akcję).

 

Kruk wypłaca dywidendę począwszy od 2015 roku. Suma wypłaconych dywidend sięgnęła 5,5 zł. Zgodnie z rekomendacją zarządu w 2018 roku dywidenda może wynieść 5 zł na akcję. Na dywidendę spółka chce przeznaczyć łącznie 94 mln zł, co stanowi jedną trzecią wstępnego zysku netto za 2017 rok. Stopa dywidendy przy obecnej wycenie giełdowej przekroczy 2%.

 

Zakończyliśmy dobry rok i dzisiaj chcemy podzielić się zyskiem z naszymi inwestorami. Wierzę, że najlepsze spółki giełdowe powinny nie tylko dynamicznie rosnąć, ale również wypłacają dywidendę – powiedział Piotr Krupa, prezes KRUK S.A.

 

Źródło: opracowanie własne

 

Przypomnijmy, że zgodnie z opublikowanymi szacunkami w 2017 roku Kruk osiągnął 300 mln zł zysku netto, czyli o 20,6% więcej niż przed rokiem. Z kolei spłaty z posiadanych portfeli wierzytelności sięgnęły 1 369 mln zł, co jest wynikiem o 38% wyższym niż w 2016 roku. Wiecej na temat wyników pisaliśmy w tym miejscu.

 

Bardzo poważnie traktujemy naszych inwestorów. Historia działalności KRUKa sięga 20 lat i dobrze wiemy, jak ważne jest ich zaufanie. Dlatego priorytetem jest dla nas zdrowy bilans, który pozwala dzielić się zyskiem i utrzymywać ambitne tempo wzrostu. Dzisiaj mamy najniższe wskaźniki zadłużenia spośród światowych spółek z naszej branży. Chcemy być przykładem na to, że topowe spółki zarządzania wierzytelnościami potrafią nie tylko prosić inwestorów o kapitał, ale także samemu go dostarczają – dodał Piotr Krupa.

 

Przy okazji informacji o rekomendowanej wysokości dywidendy, prezes Kruka zapowiedział, że chce, aby spółka aktywnie uczestniczyła w procesie konsolidacji rynku. W ocenie zarządu rekomendacja dywidendy uwzględnia zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji, w tym przejęcia innych spółek, a także aktualny poziom zadłużenia i sytuację finansową.

 

Polski rynek zarządzania wierzytelnościami jest już rynkiem dojrzałym. Podaż nowych portfeli jest stabilna, a ceny płacone za portfele są jedne z najwyższych w Europie. Naturalnym następstwem będzie postępująca konsolidacja rynku. Szczególnie przy spadających stopach zwrotu z nowych inwestycji i problemach z zadłużeniem naszych konkurentów, my jesteśmy dzisiaj gotowi na aktywną rolę KRUKa jako konsolidatora. Chcemy skutecznie realizować strategię dla naszych akcjonariuszy i dostarczać najlepsze rozwiązania dla naszych klientów – osób zadłużonych – skomentował Piotr Krupa.

 

Po publikacji informacji o rekomendowanej dywidendzie kurs akcji Kruka rósł do godziny 15:00 o ponad 6%. Od początku roku notowania znajdują wsparcie na poziomie 202,7 zł. Niewiele poniżej ważne wsparcie można wyznaczyć na poziomie 190 zł (między innymi tygodniowa 200-okresowa średnia krocząca). Z kolei istotny opór można wyznaczyć na poziomie 240 zł. 

 

Kruk – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

 

Źródło: Kruk S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Kruk chce wypłacić rekordową dywidendę 5 zł na akcję
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie