Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pora przyznać się do błędu. Sprzedajemy akcje GetBack

Wygląda na to, że tym razem rynek się nie mylił. Dzisiejsze komunikaty mogą pokazywać, że duże spadki notowań akcji GetBack w ostatnich tygodniach nie były bezzasadne. W reakcji na nowe informacje postanowiliśmy sprzedać wszystkie posiadane przez nas akcje spółki.

 

W piątek, tj. 2 marca 2018 roku, opublikowane zostały dwa raporty bieżące, które wywołały kolejną lawinę wyprzedaży akcji GetBack.

 

Z pierwszego z nich wynika, że Zarząd firmy właśnie rozpoczął przegląd przez spółkę potencjalnych opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności Grupy GetBack. Decyzja ta ma być "wynikiem oceny aktualnej sytuacji na rynku zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz potencjalnych możliwości dalszego rozwoju". Jednocześnie Zarząd spółki ma przy tym dążyć do "zapewnienia w długim terminie możliwie najlepszej pozycji Grupy na rynku zarządzania wierzytelnościami na rynku polskim oraz do maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy Spółki". Wśród rozważanych opcji strategicznych znalazły się: poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, jak również dokonanie innej transakcji. Przegląd opcji strategicznych ma mieć przy tym na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowych celów biznesowych Grupy.

 

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Drugi raport bieżący zawiera natomiast informację o planach Zarządu GetBack podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Plany te mają zostać zrealizowane poprzez emisję łącznie do około 70 mln nowych akcji przy obecnych 100 mln akcji GetBack. Jak podano, do 20 mln nowych walorów miałoby zostać wyemitowanych w drodze subskrypcji prywatnej przy cenie emisyjnej ustalonej w oparciu o giełdowy kurs notowań, z uwzględnieniem wyników procesu budowania księgi popytu wśród uprawnionych inwestorów. Cena emisyjna akcji miałaby uwzględniać wszystkie okoliczności mające wpływ na ustalenie ceny emisyjnej i ostatecznej liczby akcji, w tym przede wszystkim: koniunkturę panującą na rynkach kapitałowych oraz sytuację finansową GetBack aktualną w czasie przeprowadzania subskrypcji, bieżące wydarzenia i perspektywy rozwoju spółki, a także rekomendacje instytucji finansowych zaangażowanych w ofertę akcji. Jednocześnie powyższe plany zakładają upoważnienie przez walne zgromadzenie Zarządu do dokonania jednego lub kilku podwyższeń kapitału zakładowego poprzez emisję nie więcej niż 50 mln akcji w drodze – według decyzji Zarządu – subskrypcji prywatnej skierowanej wyłącznie do wybranych inwestorów (w tym do DNLD Holdings S.à.r.l. oraz innych akcjonariuszy instytucjonalnych) lub oferty publicznej. Dodatkowo wyjaśniono przy tym, że w pierwszej kolejności akcje zaoferowane zostaną uprawnionym inwestorom, którzy wylegitymują się posiadaniem co najmniej 0,5% akcji w kapitale zakładowym GetBack (na dzień podjęcia stosownej uchwały przez walne zgromadzenie) i wyrażą takie zainteresowanie. Również w tym przypadku cena emisyjna miałaby zostać ustalona w oparciu o cenę rynkową z uwzględnieniem wyników procesu budowania księgi popytu oraz przy założeniu maksymalizacji wpływów z emisji oraz minimalizacji ewentualnego dyskonta do ceny rynkowej.

 

W ocenie Zarządu działanie takie jest uzasadnione i zgodne z interesem GetBack z uwagi na fakt, że emisja akcji w drodze subskrypcji prywatnej stanowi najszybszy i najbardziej efektywny sposób pozyskania kapitału, a tym samym umożliwia GetBack podjęcie niezwłocznych działań mających na celu wykorzystanie okresu koniunktury na rynku i przeprowadzenie podwyższenia kapitału zakładowego w stosunkowo krótkim terminie – dodatkowo wyjaśniono w raporcie bieżącym.

 

Pomimo przedstawionych tłumaczeń Zarządu GetBack oba powyższe komunikaty spółki oceniliśmy negatywnie.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Pora przyznać się do błędu. Sprzedajemy akcje GetBack
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie