Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polscy inwestorzy przewidzieli przecenę? Tylko lekkie osłabienie nastrojów po „krachu”

Wczoraj, to jest w czwartek 8 lutego, skończyła się kolejna sonda, w której inwestorzy prognozowali jaki trend bedzie panował w przeciągu najbliższych tygodni. Pomimo skrajnej przeceny w Stanach, a w tym również na GPW, skala pogorszenia nastrojów nie wydaje się wcale taka duża.

 

Po wielu miesiącach powolnego i systematycznego wzrostu S&P 500, który był kontynuacją już 10-letniego trendu wzrostowego, notowania indeksu tąpnęły. W zaledwie 5 sesji indeks spadł z ponad 2 800 punktów do 2 581 punktów na wczorajszym zamknięciu, a więc o ponad 8%. Przecena nie ominęła polskiej giełdy, indeks WIG zniżkował o blisko 5%. czemu towarzyszyła duża luka spadkowa. Jak zareagowali na to inwestorzy? Spójrzmy na wyniki zakończonej wczoraj sondy.

 

 

Wśród polskich inwestorów widać wyraźną przewagę niedźwiedzi nad bykami. W relacji do poprzedniego tygodnia obóz niedźwiedzi powiększył się o 5,4 p.p., z kolei udział byków zmniejszył się o 5,8 p.p. Nie są to niskie wartości, trudno jednak uznać je za przejaw skrajnego pesymizmu, jaki mógł towarzyszyć wydarzeniom z ostatnich dni. Skąd więc teza postawiona w tytule? Wynika ona z tego, że w badaniu w poprzednim tygodniu (zakończonym w czwartek 1 lutego) odnotowany został kolejny historyczny odczyt, niestety negatywny. Mianowicie, tydzień temu udział byków zmalał o 14,7 p.p. (wcześniejszy rekord wynosił 14,5 p.p. i został odnotowany pod koniec grudnia 2016 roku). Taką reakcję można tłumaczyć nieudanym wybiciem indeksu WIG na nowy, historyczny szczyt, po którym jeszcze w trakcie tej samej sesji kontrolę przejęła podaż.

 

Z kolei w Stanach wciąż niewielką przewagę mają byki, jednak ich udział spadł o blisko 8 p.p. w najnowszym badaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII).

 

 

Indeks INI ponownie zanurkował poniżej zera, co oznacza przewagę niedźwiedzi wśród inwestorów. Najnowszy odczyt wskazał na wartość indeksu na poziomie minus 12 punktów. Taka wartość daje przestrzeń do kontynuowania szarży niedźwiedzi, jednocześnie wskazuje, że szansa na odbicie na giełdzie jest coraz bliżej. Co ciekawe, skrajny pesymizm pod koniec listopada 2017 roku (odczyt INI minus 37,3 punktów) ostatecznie zakończył się testowaniem przez polską giełdę szczytów hossy z 2007 roku.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Polscy inwestorzy przewidzieli przecenę? Tylko lekkie osłabienie nastrojów po „krachu”
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie