Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Internauci wybrali akcje Brastera

Zakończyła się kolejna sonda do Fundamentalnego Portfela SII. Zgodnie z życzeniem internautów na nasz rachunek dołączyły akcje spółki Braster. Zostały one przypisane do segmentu inwestycji głosowanych.

 

Od momentu publikacji sondy na zdecydowanym prowadzeniu znalazły się dwie propozycje: PBKM i Braster. Rywalizacja pomiędzy nimi była do samego końca bardzo zacięta. Ostatecznie zwyciężyły jednak akcje Brastera, które uzyskały 37,4% głosów, podczas gdy na walory PBKM wskazało 32,5% głosujących. Spółki Stelmet, TIM i Polwax otrzymały odpowiednio 8,3%, 7% i 14,8% głosów.

 

Pełne wyniki ostatniej sondy przedstawiamy poniżej.

 

Wyniki sondy (29.01.2018 - 02.02.2018)
Braster 37,4%
PBKM 32,5%
Stelmet 8,3%
TIM 7%
Polwax 14,8%

 

Przypomnijmy, że pomysł na inwestycję w akcje Braster uzasadnialiśmy w następujący sposób:

 

W ostatnich tygodniach sentyment do spółki Braster wyraźnie się poprawił, a od dołka z listopada 2017 roku kurs jej akcji zdążył urosnąć już o blisko 60%. Notowania wciąż są jednak dużo niżej od poziomów widywanych w drugiej połowie 2016 roku (przez moment nawet 30 zł).

 

Poprawie giełdowej wyceny pomogły ostatnie komunikaty płynące z firmy. Po pierwsze, w grudniu ubiegłego roku Braster poinformował o rozpoczęciu pilotażu medycznego w Wielkiej Brytanii. Powyższy pilotaż ma być realizowany trzyetapowo w I półroczu 2018 roku jako: „Medical Pilot” skierowany do wybranej grupy lekarzy w ośrodkach zdrowia, „Professional Pilot” dedykowany dla personelu medycznego oraz „Technical Pilot” skierowany do wybranej grupy konsumentek. Ponadto umowa przewiduje rozpoczęcie współpracy z firmą Advanced Cancer Diagnostics w zakresie dystrybucji urządzenia Braster w Wielkiej Brytanii – przedstawiciele emitenta informowali przy tym, że liczą na rozpoczęcie sprzedaży na tym rynku już w I półroczu bieżącego roku. Po drugie, w styczniu spółka podała raport o nawiązaniu współpracy z Santander Consumer Bank, polegającej na dostarczeniu pracownikom tej instytucji 1500 pakietów badań, co ma potwierdzać, że „rynek polski otwiera się na telemedycynę, i że w perspektywie kolejnych lat ta gałąź opieki medycznej może zyskiwać coraz więcej zwolenników”. Warto przy tym zauważyć, że jest to efekt niedawnej zmiany modelu biznesowego Brastera, zgodnie z którym ograniczono sprzedaż kanałem aptecznym na rzecz sprzedaży bezpośredniej do firm i dużych korporacji.

 

Akcje spółki kupiliśmy w piątek, 2 lutego 2018 roku.

 

Braster – potwierdzenie transakcji
Źródło: DM BOŚ.

 

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w przypadku negatywnego scenariusza sprzedaż tych walorów rozważymy, gdy ich kurs spadnie poniżej 7,5 zł.

 

Braster – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl..

 

Aktualnie na naszym rachunku znajdują się akcje ogółem 9 spółek, w tym 5 z segmentu własnego (ABC Data, Ailleron, GetBack, Idea Bank, PCM) i 4 z segmentu głosowanego (BOŚ, Braster, Monnari, Eurotel).

 

Fundamentalny Portfel SII – aktualny stan rachunku
Źródło: DM BOŚ.

 

 

 

--

Projekt „Fundamentalny Portfel SII” ma tylko i wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny, a poszczególne analizy są wyłącznie subiektywną opinią autorów i nie stanowią „rekomendacji inwestycyjnych” w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1 pkt 35) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U.UE.L.2014.173.1 z dnia 2014.06.12) ani „informacji rekomendującej” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 34) ww. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715), lub jakiejkolwiek porady. Stąd Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. W inwestowaniu należy korzystać z wielu źródeł i konfrontować je przed podjęciem decyzji.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Internauci wybrali akcje Brastera