Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

© maxsim – fotolia.com

Notowana na rynku NewConnect spółka Novina poinformowała, że zamierza inwestować w technologię blockchain. Co ciekawe, to nie pierwszy taki przypadek z polskiej giełdy.

 

Novina będzie inwestować w technologię blockchain za pośrednictwem założonej w tym celu spółki zależnej Blockchain Technology sp. z o.o. Jej kapitał zakładowy wynosi 5.000 zł, a 100 proc. udziałów należeć będzie do spółki Novina.

 

Jak poinformowano, pierwszym projektem przygotowywanym przez Blockchain Technology jest inwestycja w Crypto Mining. Działalność ta finansowana ma być poprzez pożyczki od Novina ASI S.A., a środki na finansowanie Blockchain Technology sp. z o.o. Novina zamierza pozyskać ze sprzedaży udziałów P24 Innovation sp. z o.o. w zamian za cenę w wysokości 4,6 mln zł. Równocześnie Novina ASI S.A. zamierza podjąć działania zmierzające do pozyskania inwestorów dla Blockchain Technology sp. z o.o.

 

Jak się można domyślać, magiczne słowo blockchain w raporcie bieżącym Noviny sprawiło, że pojawili się inwestorzy skłonni kupić akcje tej spółki po cenach wyraźnie wyższych od ostatnio widywanych na tych walorach poziomów. W czwartek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji wspomnianego wyżej komunikatu, notowania Noviny się nie otworzyły ze względu na to, że teoretyczny kurs otwarcia wykraczał poza tzw. dopuszczalne widełki, zabezpieczające przed dużymi wahaniami kursów. Około godziny 10 teoretyczny kurs otwarcia wynosił 0,55 zł przy cenie zamknięcia z poprzedniej sesji ustalonej na poziomie 0,26 zł, co oznaczało różnicę sięgającą 112%.

 

Novina – wykres kursu akcji i teoretyczny kurs otwarcia notowań
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Co ciekawe, nie jest to pierwszy taki przypadek na rynku NewConnect. Tydzień temu firma Erne Ventures (główny akcjonariusz spółki Arrinera zajmującej się produkcją "supersamochodów" Arrinera Hussarya) poinformowała o aktualizacji swojej strategii rozwoju i koncentracji na "inwestycjach w technologię blockchain, która ma szereg zastosowań we wszystkich dziedzinach życia: począwszy od sektora finansowego, poprzez przemysł, a na usługach skończywszy" zamiast dotychczasowej koncentracji na inwestycjach w firmy zajmujące się produkcją gier. Spółka Erne Ventures ujawniła dodatkowo, że w ramach swojej strategii zamierza zwracać szczególną uwagę na "projekty planujące wdrożenie własnych rozwiązań opartych o blockchain, również w ramach ICO (Initial Coin Offering)", przy czym chce się koncentrować głównie na "projektach spółek posiadających już gotowy produkt lub usługę", a szczególny nacisk ma być kładziony na "weryfikację pochodzenia pieniędzy w oparciu o najwyższe możliwe standardy AML i KYC".

 

 

W przypadku Erne Ventures początkowy entuzjazm inwestorów szybko jednak przygasł. Choć tuż po publikacji raportu bieżącego notowania akcji tej spółki musiały zostać zawieszone ze względu na przekrocznie dopuszczalnych wahań, a teoretyczny kurs otwarcia był o kilkadziesiąt procent wyższy od ceny zamknięcia z dnia poprzedniego, obecna cena giełdowa tych walorów jest niewiela wyższa od tej, jaką widywano przed ogłoszeniem zaktualizowanej strategii firmy.

 

Erne Ventures – wykres kursu akcji i moment publikacji raportu bieżącego przez spółkę
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że zarówno notowania akcji Noviny, jak i Erne Ventures charakteryzują się niską płynnością, zatem nawet transakcje o relatywnie niskiej wartości potrafią sprawić duży wzrost (lub spadek) ich kursów notowań.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain