Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN Orlen zamierza skupić wszystkie pozostałe akcje Unipetrolu

© rcfotostock – fotolia.com

PKN Orlen poinformował o rozpoczęciu procedury ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na wszystkie pozostałe akcje czeskiej spółki Unipetrol. Obecnie posiada w niej udział na poziomie 62,99%.

 

Zgodnie z planami oferta ma się rozpocząć 28 grudnia 2017 roku, tj. w dniu publikacji dokumentu wezwania z opinią Zarządu Unipetrolu, a przyjmowanie zapisów ma potrwać do 30 stycznia 2018 roku. Ma ona obowiązywać pod warunkiem osiągnięcia przez PKN Orlen progu co najmniej 90% akcji w kapitale zakładowym czeskiej spółki, choć PKN Orlen może też odstąpić od tego warunku.

 

Cena za jedną akcję Unipetrol ma być równa 380 CZK, co oznacza że wartość oferty wyniosłaby 25,5 mld CZK (przy obecnym kursie PLN/CZK to około 4,2 mld zł). Jak poinformowano, oferowana cena akcji została określona w oparciu o wycenę renomowanej firmy doradczej i została pozytywnie zweryfikowana przez niezależny bank inwestycyjny.

 

We wtorek cena zamknięcia notowań walorów Unipetrol na praskiej giełdzie ustalona została na poziomie 364,9 CZK. W środę, po ujawnieniu planów PKN Orlen, ich kurs jest na ponad 3-procentowym plusie i wynosi około 380 CZK, znajdując się blisko historycznych maksimów (389 CZK).

 

Unipetrol – wykres kursu akcji
Źródło: www.pse.cz.

 

Jak poinformował PKN Orlen, oferta będzie przeprowadzona z zamiarem ewentualnego wycofania akcji Unipetrol z obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz ewentualnego przeprowadzenia wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych Unipetrol.

 

Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN ORLEN pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej, czy inwestycje w obszarze petrochemicznym. Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej. Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN i Przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrolu.

 

Źródłem finansowania transakcji mają być środki własne PKN Orlen oraz dostępny kredyt konsorcjalny. Dług netto ma jednak pozostać na "bezpiecznym poziomie", a ocena ratingowa koncernu ma się nie pogorszyć. Transakcja ma także nie przeszkodzić w realizacji innych planów inwestycyjnych PKN Orlen.

 

W naszej strategii przewidzieliśmy, że na inwestycje w 2017 i 2018 roku średniorocznie przeznaczymy po 5,4 mld zł. Przejęcie pełnej kontroli nad Unipetrolem nie wpłynie na realizację naszych innych planów akwizycyjnych, nie zmieni się też nasza polityka dywidendowa – zapewnił Prezes Wojciech Jasiński.

 

W środę notowania akcji PKN Orlen nieznacznie rosną. Około godziny 10 ich giełdowy kurs kształtował się na poziomie 105,8 zł, co oznacza wzrost o blisko 1% w porównaniu do wtorkowej ceny zamknięcia (104,95 zł). 

 

PKN Orlen – wykres kursu akcji
Źródło: Stooq.pl.

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

PKN Orlen zamierza skupić wszystkie pozostałe akcje Unipetrolu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie