Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe rekordy pesymizmu, tak złych nastrojów jeszcze nie było. INI najniżej w historii

Ostatni odczyt INI wskazał na udział niedźwiedzi wśród inwestorów na poziomie 63%. Jest to najwyższy poziom w ponad 6-letniej historii badania.

 

Trudno ocenić z jakiego powodu nastroje inwestorów są tak bardzo złe w ostatnich tygodniach. Dwa tygodnie temu w badaniu INI odnotowano nowe rekordy pesymizmu. Wówczas udział niedźwiedzi wyniósł 58,6%, a wartość indeksu INI minus 31,1 punktów. Teraz rekord został pokonany – udział niedźwiedzi wzrósł do 63%, a indeks INI zanurkował do poziomu minus 37,3 punktów. Takich poziomów można było się spodziewać w okolicach dołka silnej bessy, tymczasem patrząc przez pryzmat indeksu WIG jesteśmy blisko historycznych szczytów.

 

Niestety, o sytuacji szerokiego rynku na polskiej giełdzie decyduje kilka największych spółek z indeksu WIG20. Dlatego wydaje się, że powodu skrajnie negatywnych nastrojów można doszukiwać się w sytuacji średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 od marca porusza się w konsolidacji, nie mogąc przeforsować poziomu 5 tys. punktów. Z kolei na indeksie małych spółek sWIG80 niewiele zabrakło do osiągnięcia sygnału bessy, za który klasycznie przyjmuje się spadek powyżej 20% (od szczytu w marcu do dołka w listopadzie zniżki sięgnęły 17,5%, a sWIG80 jako jedyny indeks pozostaje pod kreską licząc od początku 2017 roku).

 

 

 

Rekordowemu odczytowi udziału niedźwiedzi towarzyszył rekordowo niski udział inwestorów opowiadających się za trendem bocznym, który wyniósł 11,3%. Wcześniej najniższy odczyt wyniósł 12,9% i został odnotowany w 2013 roku. Odczyt byków również był bardzo niski, jednak do rekordu z 2011 roku jeszcze trochę zabrakło – wówczas odnotowano udział byków na poziomie 25,2%.

 

 

Rekordowo niski sentyment inwestorów do rynku akcji jest bardzo dobrym argumentem za scenariuszem kontynuacji hossy na giełdzie/odbicia na małych i średnich spółkach. Coraz częściej można również spotkać się z opinią analityków, którzy oczekują poprawy sentymentu do małych spółek w 2018 roku. Jedną z takich opinii przytaczamy w poniższym komentarzu, udostępnionym na portalu społecznościowym Twitter.

 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Nowe rekordy pesymizmu, tak złych nastrojów jeszcze nie było. INI najniżej w historii
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie