Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe rekordy pesymizmu, tak złych nastrojów jeszcze nie było. INI najniżej w historii

Ostatni odczyt INI wskazał na udział niedźwiedzi wśród inwestorów na poziomie 63%. Jest to najwyższy poziom w ponad 6-letniej historii badania.

 

Trudno ocenić z jakiego powodu nastroje inwestorów są tak bardzo złe w ostatnich tygodniach. Dwa tygodnie temu w badaniu INI odnotowano nowe rekordy pesymizmu. Wówczas udział niedźwiedzi wyniósł 58,6%, a wartość indeksu INI minus 31,1 punktów. Teraz rekord został pokonany – udział niedźwiedzi wzrósł do 63%, a indeks INI zanurkował do poziomu minus 37,3 punktów. Takich poziomów można było się spodziewać w okolicach dołka silnej bessy, tymczasem patrząc przez pryzmat indeksu WIG jesteśmy blisko historycznych szczytów.

 

Niestety, o sytuacji szerokiego rynku na polskiej giełdzie decyduje kilka największych spółek z indeksu WIG20. Dlatego wydaje się, że powodu skrajnie negatywnych nastrojów można doszukiwać się w sytuacji średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 od marca porusza się w konsolidacji, nie mogąc przeforsować poziomu 5 tys. punktów. Z kolei na indeksie małych spółek sWIG80 niewiele zabrakło do osiągnięcia sygnału bessy, za który klasycznie przyjmuje się spadek powyżej 20% (od szczytu w marcu do dołka w listopadzie zniżki sięgnęły 17,5%, a sWIG80 jako jedyny indeks pozostaje pod kreską licząc od początku 2017 roku).

 

 

 

Rekordowemu odczytowi udziału niedźwiedzi towarzyszył rekordowo niski udział inwestorów opowiadających się za trendem bocznym, który wyniósł 11,3%. Wcześniej najniższy odczyt wyniósł 12,9% i został odnotowany w 2013 roku. Odczyt byków również był bardzo niski, jednak do rekordu z 2011 roku jeszcze trochę zabrakło – wówczas odnotowano udział byków na poziomie 25,2%.

 

 

Rekordowo niski sentyment inwestorów do rynku akcji jest bardzo dobrym argumentem za scenariuszem kontynuacji hossy na giełdzie/odbicia na małych i średnich spółkach. Coraz częściej można również spotkać się z opinią analityków, którzy oczekują poprawy sentymentu do małych spółek w 2018 roku. Jedną z takich opinii przytaczamy w poniższym komentarzu, udostępnionym na portalu społecznościowym Twitter.

 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

Spółka otrzymała wynik kontroli wydany przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Urząd zakwestionował transakcje z trzema kontrahentami.

Zobacz więcej

Nowe rekordy pesymizmu, tak złych nastrojów jeszcze nie było. INI najniżej w historii