Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A.
za trzeci kwartał 2017 r.

Data: czwartek, 30 listopada, godz. 12:00

 

 

LW Bogdanka

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza 

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga

Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu
Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2005-2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008-2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

Kilka słów o Spółce:

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton.

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 30 listopada (czwartek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań

 

Andrzej Białoskórski: Spółka ma bardzo niski poziom długu netto do EBITDA w porównaniu z konkurentami. Z czego to wynika? Czy w przyszłości może się to zmienić?

 

Krzysztof Szlaga: Niski poziom długu netto do EBITDA wynika ze znacznej poprawy pozycji gotówkowej spółki oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych w 2017 r.

 

Kierowca: Jaka kwota jest przedmiotem sporu w Sądzie Okręgowym w Lublinie w związku z ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe?

 

Krzysztof Szlaga: Na roszczenia z tyłu sporu z ZUS utworzono rezerwę której stan na 30.09.2017 wynosił 21.015 tys .zł. Sąd Apelacyjny wydał wyrok, w którym oddalił złożoną przez ZUS apelację.

 

MM_inwestor: Kiedy rozpocznie się wydobycie ze złoża Ostrów?

 

Krzysztof Szlaga: Wydobycie w oparciu o obecną infrastrukturę planowane jest już w 2020 r. Do tego czasu wykonywana będzie sieć niezbędnych wyrobisk przygotowawczych i udostępniających.

 

2Be: Czy można się spodziewać dywidendy za 2017 rok?

 

Krzysztof Szlaga: Działamy zgodnie ze strategią, Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy po szczegółowej analizie aktualnej sytuacji. Strategia przewiduje wypłatę dywidendy do 50% zysku netto.

 

LimaK: Z czego wynikała niższa produkcja i sprzedaż węgla w III kwartale?

 

Krzysztof Szlaga: Niższa produkcja i sprzedaż w III kwartale wynika z harmonogramu produkcji i dostaw do klientów. W trzech kwartałach sprzedaż i produkcja były wyższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

 

Jarosław: Kiedy może rozpocząć się wydobycie węgla ze złoża „Ostrów”? Na ile lat jest to projekt?

 

Krzysztof Szlaga: Tak jak pisałem wydobycie rozpocznie się od 2020 r. Przy zakładanym poziomie wydobycia, złoża wystarczy do 2065 r. W latach 2025-2030 planujemy pionowe udostępnienie złoża i budowę infrastruktury napowierzchniowej.

 

Sceptyk: Czy to prawda, że na polskim rynku istnieje niedobór węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Na polskim rynku istnieje niewielki (ok. 2 mln ton) niedobór węgla, który uzupełniany jest importem.

 

K.K: Ile wyniesie capex w najbliższych latach?

 

Krzysztof Szlaga: Strategia Spółki zakłada średni, nominalny capex w latach 2016 - 2025 na poziomie ok 400 mln zł rocznie.

 

K.K: Jakie są obecnie prognozy dotyczące cen węgla w Polsce?

 

Krzysztof Szlaga: W przyszłym roku spodziewamy się kilkuprocentowego wzrostu cen węgla na rynku polskim.

 

Damian: Czy uzyskanie koncesji na zloze Ostrów wpłynie na roczny wolumen produkcji węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Uzyskanie koncesji nie wpłynie na zwiększenie produkcji w ujęciu rocznym. W dalszym ciągu realizować będziemy przewidziany w Strategii scenariusz elastycznego rozwoju przewidujący średnie roczne wydobycie na poziomie 9,2 w latach 2017 -2025.

 

Slawbo: Ile obecnie zapasów węgla ma Bogdanka i jak to się ma do całego rynku?

 

Krzysztof Szlaga: Na koniec trzeciego kwartału mieliśmy 140 tys ton węgla zapasu. Obecnie na polskim rynku nie zalegają duże ilości zapasów tak jak to miało miejsce w latach 2015-2016. Według posiadanych przez nas danych poziom zapasów na rynku spadł o 50% w relacji rdr.

 

Mariusz Cichy: Inwestycja w ZPMW (Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla) zwiększyła moce produkcyjne spółki, jednak spółka ich nie wykorzystuje. Czy ta inwestycja przekłada się na jakość wydobycia bądź w jakiś inny sposób na obecną działalność Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Spółka wykorzystuje w pełni nowe moce produkcyjne ZPMW po uruchomienia wydobycia z pola Stefanów. Stąd obecnie osiągane poziomy produkcji ponad 9 mln ton. Oczywiście mamy również większe możliwości sterowania jakością produkowanego węgla.

 

Marek B: Czy jest to możliwe, aby Bogdanka istotnie zwiększyła swój udział rynkowy w sprzedaży węgla energetycznego?

 

Krzysztof Szlaga: Obecnie Bogdanka nie planuje zwiększania mocy produkcyjnych ponad poziomy przewidziane w strategii. Ewentualna zmiana naszego udziału w rynku może wynikać ze zmiany poziomów produkcji innych spółek węglowych.

 

fan: Czy w przyszłym roku będą podejmowane dzialania związane ze złożem k6/k7?

 

Krzysztof Szlaga: W kwestii k6/k7 toczą się postępowania administracyjne. W dalszym ciągu zakładamy, że w przyszłości będzie to obszar naszej działalności.

 

MM_inwestor: Jaki jest status projektu dotyczącego zgazowania węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Projekt zgazowania węgla jest projektem prowadzonym przez Grupę Enea. Trwają prace nad studium wykonalności. Rolą Bogdanki jest zapewnienie surowca dla przyszłej instalacji, na co jesteśmy gotowi.

 

Radek1: Jakie są planowane inwestycje w Bodgance?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy realizować inwestycje związane z utrzymaniem poziomu produkcji i udostępnieniem Ostrowa z bieżącej infrastruktury. W perspektywie 2025 - 2030 planujemy udostępnienie pionowe (szyb) Ostrowa, na który nakłady szacujemy na poziomie 1,2 - 1,3 mld zł.

 

ber.mok1980@poczta.onet.pl: Jak Pana zdaniem w najbliższych latach będzie kształtował się popyt na węgiel energetyczny?

 

Krzysztof Szlaga: W najbliższych latach popyt na węgiel energetyczny w Polsce będzie stabilny, na poziomie zbliżonym do obecnego.

 

ber.mok1980@poczta.onet.pl: Jak Pana zdaniem w najbliższych latach będzie kształtował się popyt na węgiel energetyczny?

 

Krzysztof Szlaga: W najbliższych latach popyt na węgiel energetyczny w Polsce będzie stabilny, na poziomie zbliżonym do obecnego.

 

Marzenka: Jak na rynek wpłynęło powstanie Polskiej Grupy Energetycznej? Czy jest to istotny konkurent dla Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Z perspektywy LWB nie widzimy istotnych zmian. Lokujemy praktycznie całą produkcję u dotychczasowych kontrahentów - blisko 100% to energetyka zawodowa i przemysłowa.

 

Absztyfikant: Jakie działania zamierza podejmować spółka, aby wydłużyć żywotność kopalni?

 

Krzysztof Szlaga: Wciąż planujemy pozyskać dodatkowe obszary koncesyjne jak również pracujemy nad rozszerzeniem zasobów w ramach obecnego obszaru koncesyjnego (Puchaczów V).

 

analityk: Jak z perspektywy czasu oceniacie Państwo wejście w skład GK Enea i współpracę w ramach tej grupy kapitałowej? Jakie przyniosło to efekty? Jak duża jest tutaj synergia i optymalizacja kosztów?

 

Krzysztof Szlaga: Udział w Grupie zapewnia nam stabilność w zakresie dostaw węgla do naszych głównych odbiorców (Kozienice, Połaniec, Białystok). Korzystamy również z synergii w zakresie logistyki dostaw i ich planowania.

 

Promyczek: Czy może Pan podsumować doniesienia z Chin na temat wydobycia węgla i ich ewentualnego wpływu na ceny surowca?

 

Krzysztof Szlaga: Chiny są największym producentem i konsumentem węgla na świecie. Wielkość wydobycia wśród największych producentów determinuje ostatecznie światową cenę węgla. Należy zatem oczekiwać stabilizacji światowych cen węgla na poziomie 65-70 USD za tonę, które mają ograniczony wpływ na ceny krajowe.

 

analizer: W jaki sposób spółka zamierza poprawić efektywność?

 

Krzysztof Szlaga: Spółka stale pracuje nad poprawą efektywności poprzez optymalizację kosztów i capexu, koncentrację produkcji i wzrost wydajności robót chodnikowych.

 

Krzysztof Szlaga: Dziękuję za wszystkie zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie