Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł

© Mike Mareen

Grupa Azoty pochwaliła się poprawą wyników finansowych w III kw. 2017 roku. Na poziomie zysku EBITDA wszystkie segmenty działalności wykazały dodatnią kontrybucję.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

III kw. 2017 roku

III kw. 2016 roku

Zmiana

Przychody

2 196

2 000

9,8%

EBITDA

255

144

77,1%

Zysk netto

75

5

1400,0%

Źródło: Grupa Azoty S.A.

 

W III kw. 2017 roku Grupa Azoty wypracowała 2,2 mld zł przychodów, co jest wynikiem o 9,8% lepszym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zysk EBITDA okazał się rekordowy jak na III kw. roku i wyniósł 255 mln zł, co oznacza wzrost o 77,1% rdr. Na poziomie zysku netto spółka pokazała 75 mln zł wobec 5 mln zł przed rokiem.

 

Źródło: Grupa Azoty S.A

 

Największą pozytywną kontrybucję do wyników III kw. bieżącego roku miał segment tworzyw, który powiększył wynik EBITDA o 67 mln zł. Jest to efektem z jednej strony niskiej bazy z poprzedniego roku, a z drugiej sprzyjającej koniunktury. Niektóre z pozytywnych tendencji to wzrost cen ropy naftowej, czy duży popyt i zapotrzebowanie w sektorze motoryzacyjnym i włókienniczym, który tworzy przeciwwagę dla występującego poziomu nadpodaży i spadku notowań produktów (poliamid 6 i benzen).

 

Segment nawozy (mający największą kontrybucję w rocznych wynikach spółki) poprawił EBITDA o 41 mln zł rdr i wyniósł w III kw. 2017 roku 64 mln zł. Z pozytywnych tendencji w segmencie można wymienić między innymi uruchomienie wypłat zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich, które w okresie 16.10-30.11 zasilą sektor rolny kwotą 10 mld zł, wzrost cen nawozów saletrzanych, a także perspektywy wzrostu popytu na produkty nawozowe pod kątem aplikacji wiosennych. Negatywnie na wyniki mogą wpływać opóźnione żniwa (duże opady deszczu), rosnąca podaż zbóż (wzrost w Polsce o około 5,4% rdr) oraz wysokie zapasy zbóż na rynkach światowych.

 

Po publikacji wyników, to jest 9 listopada 2017 roku. kurs akcji Grupy Azoty spadał. Pomimo faktu, że spółka odnotowała istotną poprawę zysków, okazały się one słabsze od oczekiwań. Ważnym wsparciem dla notowań jest poziom 200-okresowej średniej kroczącej, która przebiega obecnie na poziomie 69,13 zł.

 

Grupa Azoty – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

 

Źródło: Grupa Azoty S.A.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Grupa Azoty osiągnęła w III kw. historyczny zysk EBITDA na poziomie 255 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie