Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kupiliśmy BOŚ do segmentu głosowanego

© emily2k - Fotolia.com

W pierwszej sondzie do Fundamentalnego Portfela SII najwięcej głosów zgarnęła Grupa Azoty (41%), jednak kurs akcji na zakończenie głosowania przekroczył nasz limit. Zgodnie z zapowiedziami zakupiliśmy zatem akcje Banku Ochrony Środowiska, który zebrał 31,1% głosów.

 

Przypomnijmy, w jaki sposób argumentowaliśmy tę propozycję:

 

Bank Ochrony Środowiska to instytucja, która w ostatnim czasie znalazła się w finansowych tarapatach. Zbyt niski poziom współczynników kapitałowych sprawił, że bank potrzebował pilnego dokapitalizowania, a odnotowana strata netto za 2015 rok (przede wszystkim ze względu na dodatkowe obciążenia związane z opłatami na rzecz BFG) zmusiła go do przygotowania i rozpoczęcia realizacji programu naprawczego. Jednocześnie wyniki finansowe w 2016 roku mocno obniżyły odpisy na utratę wartości kredytów związanych z finansowaniem farm wiatrowych. Wraz z negatywnymi informacjami napływającymi na rynek malała także rynkowa wycena akcji BOŚ. Podczas gdy jeszcze w połowie 2014 roku ich kurs giełdowy wynosił blisko 50 zł, pod koniec 2016 roku znalazł się poniżej 9 zł – poziomie najniższym w historii. Mimo nieco lepszego zachowania notowań walorów BOŚ na początku 2017 roku obecnie ich kurs znajduje się niewiele wyżej od historycznych minimów, tj. na poziomie około 9,5 zł.

 

Wydaje się jednak, że wdrożony program postępowania naprawczego wraz z przyjętą ramową strategią rozwoju BOŚ na lata 2016-2020 przynoszą już pozytywne efekty, co powinno przełożyć się na poprawę notowanych wyników finansowych i rynkową wycenę tego banku. W pierwszym półroczu 2017 roku wynik odsetkowy Grupy BOŚ zwiększył się rok do roku o 41,9% do poziomu 196,3 mln zł przy wyraźnym wzroście marży odsetkowej. Bank kontynuował także działania związane z restrukturyzacją sieci oddziałów i dokonał redukcji kosztów osobowych (o 6,2 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej). Wskaźnik C/I zmniejszył się przy tym do 67,5% w drugim kwartale 2017 roku wobec 74,6% w czwartym kwartale 2016 roku oraz 87,2% w drugim kwartale 2016 roku.


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

Kupiliśmy BOŚ do segmentu głosowanego
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie