Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czym prędzej uciekamy z XTB. Pozycję zamykamy z niewielką stratą

Po doniesieniach prasowych, z których wynika, że X-Trade Brokers mógł dopuścić się oszustwa na szkodę swoich klientów, zdecydowaliśmy się natychmiast sprzedać jego akcje. Niedawno zakończyła się także pierwsza sonda w Fundamentalnym Portfelu SII, przez co w najbliższych dniach zamierzamy zakupić walory BOŚ.

 

Jak ujawniono w poniedziałkowym Pulsie Biznesu Komisja Nadzoru Finansowego zawiadomiła prokuraturę, że XTB mogło oszukać klientów na kwotę od 8 mln zł do 23,5 mln zł. Śledztwo zostało wszczęte w sierpniu 2017 roku i dotyczy "niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji zleceń, powodującego, iż realizacja zleceń niekorzystnych dla firmy, a korzystnych dla klienta, nie następowała".

 

Kwoty, o jakich mowa w rzeczonym artykule, wobec kapitalizacji spółki (według piątkowej ceny zamknięcia było to ponad 620 mln zł) czy notowanych przez nią wyników finansowych (zysk operacyjny za ostatnie cztery kwartały to około 150 mln zł) nie wydają się bardzo duże. Ponadto jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby przesądzać o ewentualnej winie XTB, a cała sprawa ciągnąć może się latami. Reputacja polskiego brokera może jednak po takich informacjach mocno ucierpieć, co prawdopodobnie wpłynęłoby na odpływ klientów i zawieranych transakcji w XTB, a przez to na wykazywane przez spółkę wyniki finansowe.

 

Mając na uwadze powyższe, postanowiliśmy nie podejmować nadmiernego ryzyka i przeczekać te zawirowania z boku.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Czym prędzej uciekamy z XTB. Pozycję zamykamy z niewielką stratą
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie