Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Słabe wyniki Eurocashu. Kurs akcji mocno spada

© Minerva Studio – fotolia.com

Spółka Eurocash opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2017 roku. Okazały się one wyraźnie gorsze od oczekiwań rynkowych. W piątek, na pierwszej sesji po przekazaniu do publicznej wiadomości raportu okresowego, notowania akcji Eurocash znalazły się od rana na ponad 10-procentowym minusie.

 

W trzecim kwartale bieżącego roku Grupa Eurocash wypracowała 6,2 mld zł przychodów w porównaniu do 5,8 mld zł odnotowanych w analogicznym okresie rok wcześniej, co oznacza wzrost o 7,4%. Był to głównie efekt konsolidacji przychodów ze sprzedaży przejętych spółek EKO Holding, FHC-2 oraz Polska Dystrybucja Alkoholi.

 

Skonsolidowany wynik EBITDA Eurocash spadł rok do roku o 17,7% do poziomu 101,5 mln zł, a wynik operacyjny (EBIT) o 28,3% do poziomu 58,2 mln zł. Jak podała spółka, była to konsekwencja przede wszystkim obniżenia się rentowności w formatach dystrybucji Cash&Carry oraz Papierosy i produkty impulsowe, a także wzrostu wydatków związanych ze strategicznymi projektami mającymi na celu wzmocnienie pozycji niezależnych detalistów w Polsce, takimi jak: rozszerzenie oferty dla sklepów Delikatesy Centrum o towary świeże oraz rozwojem innowacyjnych formatów sprzedaży detalicznej pod markami Kontigo, 1minute, abc na kołach, Duży Ben.

 

Jednocześnie wynik netto Grupy Eurocash okazał się gorszy rok do roku o 39,3% i po trzech kwartałach 2017 roku wyniósł 37,5 mln zł. Poza czynnikami wymienionymi powyżej, na obniżenie zysku netto wpłynęły wyższe koszty obsługi zadłużenia.

 

Jak wynika z konsensusu PAP, analitycy oczekiwali przychodów ze sprzedaży Grupy Eurocash na poziomie 6,4 mld zł. Prognozy wyników EBITDA i EBIT wynosiły natomiast odpowiednio 131 mln zł i 85,1 mln zł.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł) III kwartał 2017 r.

III kwartał 2016 r.

Zmiana r/r
Przychody netto ze sprzedaży  6 187,6 5 761,2  7,4% 
Wynik EBITDA  101,5 123,2  -17,7% 
Wynik EBIT  58,2 81,1  -28,3% 
Wynik netto  37,5 61,7  -39,3% 

Źródło: Eurocash SA.

 

Łącznie po trzech kwartałach 2017 roku przychody ze sprzedaży Grupy Eurocash wyniosły 17,5 mld zł wobec 15,9 mld zł wypracowanych w analogicznym okresie rok wcześniej. Znormalizowany (skorygowany o wpływ potencjalnych zobowiązań z tytułu podatku VAT od zysku netto) wynik EBITDA spadł rok do roku o 7,7% do poziomu 259 mln zł, a znormalizowany wynik EBIT o 20,1% do poziomu 126 mln zł. Znormalizowany wynik netto obniżył się natomiast o 35,7% i wyniósł 75,1 mln zł.

 

Spółka podała w raporcie, że spodziewa się dalszego wzrostu udziału w rynku nowoczesnych kanałów dystrybucji, jednak niekorzystny wpływ tego procesu na przychody Grupy Eurocash rekompensowany będzie wzrostem wartości rynku FMCG oraz konsolidacją na rynku hurtowym do tradycyjnych kanałów sprzedaży. Kontynuowane mają być także inwestycje w projekty takie jak Duży Ben, 1 minute, abc na kołach, Kontigo czy też dystrybucja produktów świeżych o wysokiej jakości. Wyniki tych projektów mają negatywny wpływ na rentowność Grupy Eurocash, jednak Zarząd spółki rozpoznaje konieczność takich inwestycji w celu zapewnienia wzrostu w kolejnych 5-10 latach.

 

W piątek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji wyników finansowych, notowania walorów Eurocash mocno spadają. Około południa inwestorzy skłonni byli płacić za jedną akcję spółki około 30,5 zł, co oznacza spadek w stosunku do kursu zamknięcia z dnia poprzedniego (34,48 zł) o 11,5%.

 

Eurocash – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Słabe wyniki Eurocashu. Kurs akcji mocno spada
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie