Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Plany dużej emisji prywatnej w Qumaku. Kurs akcji mocno spada

© peshkov – fotolia.com

Zarząd spółki Qumak chce przeprowadzić dużą emisję akcji z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. W reakcji na tę informację giełdowy kurs informatycznej firmy w czwartek od rana mocno spada.

 

Kapitał zakładowy Qumak ma zostać podwyższony w drodze emisji nie więcej niż 30 mln nowych akcji przy obecnej liczbie około 40,4 mln akcji. Celem emisji jest poprawa struktury kapitałowej spółki i pozyskanie środków na bieżącą i przyszłą działalność.

 

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki poprzez emisję Akcji Serii M jest związane z koniecznością poprawy struktury kapitału spółki (odbudowa kapitałów własnych) oraz wynika z oceny sytuacji finansowej przeprowadzonej przez Zarząd Spółki i identyfikacji potrzeb dodatkowego finansowania na bieżącą i przyszłą działalność Spółki, w związku z realizowanymi oraz planowanymi kontraktami. Wpływy z planowanej emisji Akcji serii M zostaną wykorzystane jako kapitał obrotowy do poprawy zdolności realizacyjnych Spółki dając możliwość prowadzenia biznesu w długoterminowej perspektywie. Odbudowanie kapitału własnego poprzez pozyskanie finansowania będzie sygnałem dla otoczenia biznesowego Spółki że pozostaje ona wiarygodnym partnerem – wyjaśnił Zarząd Qumak.

 

Planowana emisja akcji ma zostać przeprowadzona z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy.

 

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru pozwoli na znacznie szybsze, niż w przypadku emisji z prawem poboru, pozyskanie finansowania. Pozyskanie kapitału pozwoli Spółce na sprawną realizację kontraktów co, w ocenie Zarządu Spółki, będzie niemożliwe do zrealizowania bez szybkiego pozyskania nowego finansowania. Zarząd rozważa również dotarcie do nowych inwestorów oraz nawiązanie z nimi współpracy. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru umożliwi najbardziej efektywny sposób pozyskania niezbędnych środków finansowych, który przyczyni się do znacznej poprawy kapitałów własnych Spółki. Biorąc pod uwagę powyższe Zarząd wskazuje, że ograniczenie prawa poboru jest jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia interesu spółki – napisano w opinii Zarządu uzasadniającej wyłączenie prawa poboru. 

 

Cena emisyjna nie jest jeszcze znana. Ma ona zostać ustalona przez Zarząd w oparciu o kurs notowań akcji Qumak na rynku regulowanym GPW "z uwzględnieniem wszystkich okoliczności", w tym przede wszystkim koniunktury panującej na rynkach kapitałowych w czasie przeprowadzenia procesu emisji akcji, bieżącej sytuacji finansowej i perspektyw rozwoju spółki, a także oczekiwań inwestorów.

 

Dzięki temu możliwe będzie zoptymalizowanie zarówno wielkości, jak i wartości emisji Akcji serii M. Jednocześnie, Zarząd Qumak S.A. podkreśla, że z uwagi na zmienność sytuacji na rynkach kapitałowych oraz okres upływający pomiędzy dniem podjęcia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchwały a dniem ustalenia ceny emisyjnej Akcji serii M, udzielenie Zarządowi upoważnienia w tym zakresie jest uzasadnione oraz zgodne z interesem Spółki – dodano w opinii.

 

Planowana emisja akcji to jednak jeszcze nic pewnego. Do jej przeprowadzenia niezbędna jest zgoda akcjonariuszy Qumak. Uchwała w tej sprawie będzie przedmiotem głosowania na walnym zgromadzeniu zwołanym na 5 grudnia 2017 roku. Do jej podjęcia potrzeba większości 4/5 głosów.

 

Informacja o planowanej emisji akcji najwyraźniej nie spodobała się akcjonariuszom spółki. W czwartek, na pierwszej giełdowej sesji po ujawnieniu raportu bieżącego, notowania Qumak mocno tracą na wartości. Około godziny 10:30 kurs tych walorów wynosił 1,39 zł, co oznacza spadek o około 17% w porównaniu do wtorkowej ceny zamknięcia. Jednocześnie notowania Qumak ponownie zmierzają w kierunku ich historycznych minimów znajdujących się w okolicach poziomu 1,2 zł. Tylko od początku tego roku giełdowa cena akcji spółki zmalała o ponad 70%.

 

Qumak – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Plany dużej emisji prywatnej w Qumaku. Kurs akcji mocno spada
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie