Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Bank Millennium publikuje wyniki finansowe i ujawnia strategię do 2020 roku

© Anton Gvozdikov – fotolia.com

Bank Millennium opublikował wyniki finansowe za III kwartał bieżącego roku, które okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Spółka ujawniła także strategię na lata 2018-2020. Jednym z jej celów jest osiągnięcie w 2020 roku 1 mld zł skonsolidowanego zysku netto.

 

Po trzech kwartałach 2017 roku Grupa Kapitałowa Banku Millennium wypracowała 1,29 mld zł wyniku z tytułu odsetek w porównaniu do 1,15 mld zł wykazanych w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak podano w raporcie okresowym, ten ponad 12-procentowy wzrost wynikał z poprawy marży odsetkowej netto oraz z wzrostu kredytów, w szczególności konsumpcyjnych, korporacyjnych i kredytów hipotecznych w PLN, których łączny poziom zwiększył się rok do roku o 11,7%. Poprawa marży odsetkowej netto wynikała z wysokiej dynamiki w obszarze rachunków bieżących i oszczędnościowych, które zanotowały wzrost o 17,3% w ujęciu rocznym, a ich udział w depozytach ogółem wzrósł do prawie 56% we wrześniu 2017 roku wobec około 53% rok wcześniej.

 

Wynik z tytułu prowizji wyniósł po trzech kwartałach bieżącego roku 494,2 mln zł, co oznacza poprawę w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej o 16,5%. Jak wytłumaczono w raporcie okresowym, głównym czynnikiem wzrostu były opłaty i prowizje związane z produktami ubezpieczeniowymi i inwestycyjnymi, choć w zakresie prowizji transakcyjnych i kredytowych również zanotowano wyraźny wzrost.

 

Zysk netto Grupy spadł rok do roku o 12% i był równy 501,6 mln zł, choć jak podaje Bank Millennium, bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych wyniósłby on 513,2 mln zł i byłby wyższy rok do roku o 31,8%. Wśród takich zdarzeń wymieniono przede wszystkim zapłatę pełnej opłaty rocznej na fundusz restrukturyzacyjny BFG w pierwszej połowie 2017 roku (dawniej cykl naliczania był kwartalny), a także zysk (284 mln zł) zrealizowany na transakcji VISA Europe, która miała miejsce w drugim kwartale 2016 roku.

 

W samym trzecim kwartale 2017 roku skonsolidowany wynik netto Banku Millennium wyniósł 187,5 mln zł wobec 138,8 mln zł wypracowanych w analogicznym okresie rok wcześniej, podczas gdy zgodnie z konsensusem PAP analitycy oczekiwali zysku na poziomie 181,9 mln zł. 

 

Wybrane dane finansowe (mln zł) I-III kwartał 2017 r.

I-III kwartał 2016 r.

Zmiana r/r
Wynik z tytułu odsetek 1 287,7 1 149,1 12,1%
Wynik z tytułu prowizji 494,2 424,3 16,5%
Wynik netto 501,6 569,8 -12,0%

Źródło: Grupa Kapitałowa Bank Millennium.

 

Wraz z publikacją kwartalnych wyników finansowych Bank Millennium ujawnił strategię na lata 2018-2020. Główne kierunki rozwoju zakładają uzupełnienie aktualnego silnika wzrostu w bankowości detalicznej (pozyskiwanie rachunków bieżących) o nowe silniki (pożyczka gotówkowa, inwestycje i mikro-przedsiębiorstwa), przyśpieszenie wzrostu w bankowości przedsiębiorstw poprzez działalność kredytową i wyższą wydajność sieci sprzedaży, a także koncentrację wzrostu na zadowoleniu klienta, z masową personalizacją w detalu i podejściem sektorowym w biznesie. Ponadto Bank Millennium planuje silne wykorzystanie komponentu cyfrowego w bankowości i poza nią jako przewagi konkurencyjnej, oportunistyczne podejście do opcji wzrostu nieorganicznego, wygranie wojny o talenty dzięki inspirującemu środowisku pracy, a także odpowiedzialne działanie wobec klientów, kolegów i społeczeństwa.

 

Skuteczna realizacja strategii powinna przynieść Bankowi silny wzrost, wysoką wydajność kosztową oraz konkurencyjny w sektorze zwrot dla akcjonariuszy – skomentowano w raporcie bieżącym.

 

Wśród głównych celów średnioterminowych Grupy Millennium na rok 2020 znalazły się: wzrost przychodów z działalności podstawowej o ok. 30% (wobec 2017 roku), dwucyfrowy wzrost wolumenów w wybranych, kluczowych obszarach, podwojenie tempa pozyskiwania aktywnych klientów, utrzymanie wskaźnika NPS w pierwszej trójce wiodących banków w Polsce. Jednocześnie Grupa Banku Millennium zamierza utrzymać wskaźnik koszty/dochody na poziomie 40%, a koszt ryzyka zgodny z historycznymi trendami. Ponadto jej zysk netto ma w 2020 roku wynieść 1 mld zł, a pod względem wartości wskaźnika ROE Bank Millennium ma się znaleźć w pierwszej trójce wiodących banków w Polsce (z wyłączeniem nadzwyczajnych zdarzeń prawnych, regulacyjnych i podatkowych).

 

W poniedziałek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji wspomnianych wyżej raportów, kurs akcji Millennium od rana świeci na zielono. Około południa inwestorzy skłonni byli płacić za jeden walor spółki 7,85 zł, co oznacza wzrost w porównaniu do piątkowej ceny zamknięcia o ponad 1,5%.

 

Millennium – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Bank Millennium publikuje wyniki finansowe i ujawnia strategię do 2020 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie