Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Synthos zniknie z polskiej giełdy?

© Gudellaphoto – fotolia.com

Podmiot zależny od Michała Sołowowa – FTF Galleon – ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Synthos. Zamiarem wzywającego jest wycofanie ich z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Firma FTF Galleon wraz z drugim podmiotem zależnym od Michała Sołowowa – FTF Columbus – posiada obecnie 826.559.009 akcji Synthos, które stanowią 62,46% w ogólnej liczbie głosów. Jej zamiar to skupienie wszystkich pozostałych walorów spółki. Przedmiotem wezwania jest 496.690.991 akcji Synthos, reprezentujących 37,54% w ogólnej liczbie głosów.

 

Cena zaproponowana w wezwaniu to 4,78 zł. Zapisy na sprzedaż akcji rozpoczną się 17 listopada, a zakończą 18 grudnia 2017 roku. Przewidywany dzień nabycia akcji na GPW i rozliczenia transakcji to 21 grudnia 2017 roku.

 

Jak poinformowano w treści wezwania, wzywający nie zamierza wprowadzać istotnych zmian w przedmiocie i skali działalności emitenta. Jego zamiarem po przeprowadzeniu wezwania jest podjęcie uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji oraz wycofanie ich z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednocześnie, jeżeli po przeprowadzeniu wezwania wzywający (wraz z podmiotami zależnymi lub wobec niego dominującymi) uzyska prawo do przynajmniej 90% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, rozważy przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji należących do pozostałych akcjonariuszy Synthos.

 

Warto zauważyć, że do podjęcia uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji i wycofania spółki z giełdy potrzebna jest większość 9/10 głosów na walnym zgromadzeniu, a do przeprowadzenia procedury przymusowego wykupu posiadać należy akcje stanowiące przynajmniej 90% ogólnej liczby głosów w spółce (prawo to przysługuje w terminie trzech miesięcy od osiągnięcia lub przekroczenia tego progu). W praktyce giełdowa przyszłość spółki Synthos zależy zatem od tego, czy wzywającemu uda się przekonać wystarczającą liczbę pozostałych akcjonariuszy do sprzedaży ich akcji.

 

Przy obecnej cenie oferowanej w wezwaniu to zadanie może być trudne. W piątek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji treści wezwania, około godz. 11 notowania akcji Synthos znajdowały się na poziomie 4,9 zł, czyli nieco wyższym od tego, jaki został zapropowany przez wzywającego.

 

Synthos – wykres kursu akcji i cena zaoferowana w ogłoszonym wezwaniu
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Z drugiej strony, trzeba zauważyć, że obecny kurs giełdowy Synthos znajduje się w pobliżu historycznych maksimów  notowań (uwzględniając przeprowadzone splity i wypłacone dywidendy), a większość ostatnich rekomendacji biur maklerskich dla akcji tej spółki nie jest przychylna – ich sprzedaż zalecały między innymi takie instytucje jak: DM BOŚ, Erste Bank, Trigon DM i DM BDM. Wcześniej Michał Sołowow w wydziadzie dla PB zwracał także uwagę, że Synthos stoi przed licznymi wyzwaniami, co związane może być w przyszłości z wyższym podejmowanym ryzykiem i większą zmiennością wyników, a także z koniecznością wstrzymania wypłat dywidend.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Synthos zniknie z polskiej giełdy?