Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

© MG - Fotolia.com

Energa opublikowała szacunkowe wyniki uzyskane w III kw. 2017 roku. Zysk EBITDA wyniósł 500 mln zł wobec 439 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 13,9%.

 

Narastająco od początku roku zysk EBITDA Energi wyniósł 1,6 mld zł wobec 1,5 mld zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Poniżej w tabeli prezentujemy wybrane dane finansowe i operacyjne, uzyskane przez spółkę w III kw. 2017 roku.

 

Kilka dni wcześniej spółka informowała, że wyniki za III kw. bieżącego roku zostaną obciążone odpisem aktualizującym wartość farm wiatrowych w kwocie około 81,4 mln zł. Zgodnie z definicją stosowaną przez spółkę, zdarzenie to nie jest uwzględnione w wyniku EBITDA.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

i operacyjne (GWh)

III kw. 2017 roku III kw. 2016 roku Zmiana
EBITDA  500 439 13,9%
EBITDA Segment Dystrybucja 412 390 5,6%
EBITDA Segment Wytwarzanie 90 27 233,3%
EBITDA Segment Sprzedaż 13 36 -63,9%
Produkcja energii  1 059 913 16,0%
Dystrybucja energii  5 446 5 265 3,4%
Sprzedaż detaliczna energii  5 092 4 878 4,4%

Źródło: Energa SA

 

Wstępne wyniki skomentował Prezes Energi, Daniel Obajtek na łamach PAP.

 

Głównymi motorami poprawy jest segment wytwarzania i dystrybucji, po części dzięki rosnącemu popytowi, po części wyższej efektywności bloków po kampanii remontowej, po części wskutek dbania o koszty. Na segment sprzedaży też przyjdzie kolej, gdy złapie oddech po ograniczeniu wpływu funkcji +sprzedawcy zobowiązanego+ i umów na zakup certyfikatów. Co do wyników operacyjnych, na razie wyprzedzamy nasze własne założenia z początku roku – powiedział.

 

Prezes odniósł się również między innymi do nawałnic, które miały miejsce w III kw. Podkreślił, że sieć spółki była ubezpieczona, a częściowo zaliczka została już wypłacona. Pozostała część powinna wpłynąć w kolejnych miesiącach, jednak wielkośc tych kwot nie powinna mieć istotnego wpływu na wyniki finansowe.

 

Po publikacji szacunków wyników kurs akcji Energi rósł na początku sesji nawet o 3,6%, jednak do godziny 12:30 spadł do około 1,3%. W szerszej perspektywie notowania pozostają w kanale spadkowym, odbijając się od jego górnego ograniczenia.

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

Źródło: Energa SA

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie