Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry

Rozpoczynamy nowy sezon Portfela SII, zmieniając nieco jego dotychczasową formułę. Partnerem projektu pozostanie DM BOŚ.


Pierwsza zmiana będzie kosmetyczna i będzie dotyczyć wprowadzenia nowej nazwy projektu: "Portfel fundamentalny SII". Kolejna edycja przyniesie jednak także inne, istotniejsze modyfikacje. 

 

W najbliższym tygodniu sprzedamy wszystkie spółki, które wchodzą w skład Portfela SII, a następnie wypłacimy wypracowaną nadwyżkę. Następnie startowa kwota 30 tys. zł zainwestowana zostanie na nowo, jednak w nieco innej formule niż poprzednio. O wszystkich zmianach będziemy komunikować na bieżąco.

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Co motywowało nas do podjęcia takiej decyzji?

 

O niektórych powodach rozmawialiśmy w jednym z odcinków podcastu Echa Rynku. W naszej ocenie podział na segment inwestycji własnych i dywidendowy (długoterminowy) jest nieco sztuczny. W tym drugim znalazły się przy tym spółki, które nie płacą dywidendy, co może wprowadzać czytelników w błąd. W nowej edycji Portfel fundamentalny SII będzie podzielony na dwa segmenty: segment głosowany i segment inwestycji własnych. Jednocześnie zmienią się zasady trzymania instrumentów finansowych w segmencie głosowanym. Dotychczas musiały one opuścić Portfel po 4 miesiącach niezależnie od sytuacji rynkowej. Tę zasadę znosimy – decyzje o sprzedaży będziemy podejmowali na podstawie analizy najnowszych doniesień ze spółek, co w efekcie może zmienić pierwotne założenia zleceń stop loss i take profit.

 

Po drugie, niedawne zmiany za sterami Portfela SII, a także wcześniejsze przeniesienie wszystkich aktywów z DM Alior do DM BOŚ, spowodowały, że nie dysponujemy niektórymi danymi historycznymi, które moglibyśmy wykorzystać do różnego rodzaju porównań i wyliczeń. Całą sprawę dodatkowo skomplikuje zmiana formuły projektu – usunięcie jednego z segmentów uniemożliwi wiarygodne wyliczanie miar stóp zwrotu, ryzyka czy oceny efektywności inwestycji dla poszczególnych segmentów.

 

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

11.12.2017, Podcast Echa Rynku

Echa Rynku #230 – Czy fundusze absolutnej stopy zwrotu są ratunkiem dla inwestorów w czasie bessy?

11.12.2017, Podcast Echa Rynku

Echa Rynku #230 – Czy fundusze absolutnej stopy zwrotu są ratunkiem dla inwestorów w czasie bessy?

Ten odcinek podcastu Echa Rynku został poświęcony funduszom absolutnej stopy zwrotu. Na nasze pytania odpowiadał Krzysztof Orlik z TFI Union Investment.

Zobacz więcej

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry