Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry

Rozpoczynamy nowy sezon Portfela SII, zmieniając nieco jego dotychczasową formułę. Partnerem projektu pozostanie DM BOŚ.


Pierwsza zmiana będzie kosmetyczna i będzie dotyczyć wprowadzenia nowej nazwy projektu: "Portfel fundamentalny SII". Kolejna edycja przyniesie jednak także inne, istotniejsze modyfikacje. 

 

W najbliższym tygodniu sprzedamy wszystkie spółki, które wchodzą w skład Portfela SII, a następnie wypłacimy wypracowaną nadwyżkę. Następnie startowa kwota 30 tys. zł zainwestowana zostanie na nowo, jednak w nieco innej formule niż poprzednio. O wszystkich zmianach będziemy komunikować na bieżąco.

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Co motywowało nas do podjęcia takiej decyzji?

 

O niektórych powodach rozmawialiśmy w jednym z odcinków podcastu Echa Rynku. W naszej ocenie podział na segment inwestycji własnych i dywidendowy (długoterminowy) jest nieco sztuczny. W tym drugim znalazły się przy tym spółki, które nie płacą dywidendy, co może wprowadzać czytelników w błąd. W nowej edycji Portfel fundamentalny SII będzie podzielony na dwa segmenty: segment głosowany i segment inwestycji własnych. Jednocześnie zmienią się zasady trzymania instrumentów finansowych w segmencie głosowanym. Dotychczas musiały one opuścić Portfel po 4 miesiącach niezależnie od sytuacji rynkowej. Tę zasadę znosimy – decyzje o sprzedaży będziemy podejmowali na podstawie analizy najnowszych doniesień ze spółek, co w efekcie może zmienić pierwotne założenia zleceń stop loss i take profit.

 

Po drugie, niedawne zmiany za sterami Portfela SII, a także wcześniejsze przeniesienie wszystkich aktywów z DM Alior do DM BOŚ, spowodowały, że nie dysponujemy niektórymi danymi historycznymi, które moglibyśmy wykorzystać do różnego rodzaju porównań i wyliczeń. Całą sprawę dodatkowo skomplikuje zmiana formuły projektu – usunięcie jednego z segmentów uniemożliwi wiarygodne wyliczanie miar stóp zwrotu, ryzyka czy oceny efektywności inwestycji dla poszczególnych segmentów.

 

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry