Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry

Rozpoczynamy nowy sezon Portfela SII, zmieniając nieco jego dotychczasową formułę. Partnerem projektu pozostanie DM BOŚ.


Pierwsza zmiana będzie kosmetyczna i będzie dotyczyć wprowadzenia nowej nazwy projektu: "Portfel fundamentalny SII". Kolejna edycja przyniesie jednak także inne, istotniejsze modyfikacje. 

 

W najbliższym tygodniu sprzedamy wszystkie spółki, które wchodzą w skład Portfela SII, a następnie wypłacimy wypracowaną nadwyżkę. Następnie startowa kwota 30 tys. zł zainwestowana zostanie na nowo, jednak w nieco innej formule niż poprzednio. O wszystkich zmianach będziemy komunikować na bieżąco.

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Co motywowało nas do podjęcia takiej decyzji?

 

O niektórych powodach rozmawialiśmy w jednym z odcinków podcastu Echa Rynku. W naszej ocenie podział na segment inwestycji własnych i dywidendowy (długoterminowy) jest nieco sztuczny. W tym drugim znalazły się przy tym spółki, które nie płacą dywidendy, co może wprowadzać czytelników w błąd. W nowej edycji Portfel fundamentalny SII będzie podzielony na dwa segmenty: segment głosowany i segment inwestycji własnych. Jednocześnie zmienią się zasady trzymania instrumentów finansowych w segmencie głosowanym. Dotychczas musiały one opuścić Portfel po 4 miesiącach niezależnie od sytuacji rynkowej. Tę zasadę znosimy – decyzje o sprzedaży będziemy podejmowali na podstawie analizy najnowszych doniesień ze spółek, co w efekcie może zmienić pierwotne założenia zleceń stop loss i take profit.

 

Po drugie, niedawne zmiany za sterami Portfela SII, a także wcześniejsze przeniesienie wszystkich aktywów z DM Alior do DM BOŚ, spowodowały, że nie dysponujemy niektórymi danymi historycznymi, które moglibyśmy wykorzystać do różnego rodzaju porównań i wyliczeń. Całą sprawę dodatkowo skomplikuje zmiana formuły projektu – usunięcie jednego z segmentów uniemożliwi wiarygodne wyliczanie miar stóp zwrotu, ryzyka czy oceny efektywności inwestycji dla poszczególnych segmentów.

 

 

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Felietony

Widmo bessy krąży nad giełdą

20.06.2018, Felietony

Widmo bessy krąży nad giełdą

Giełdowa koniunktura powinna teoretycznie wyprzedzać zmiany w gospodarce od sześciu do dziewięciu miesięcy. Tymczasem w Polsce mocno spadają indeksy, pomimo że gospodarka rozwija się w tempie 5 proc. Albo kompletnie popsuł się giełdowy barometr, albo bessa jest za progiem, a zapalnikiem będą wydarzenia na międzynarodowych rynkach.

Zobacz więcej

Wiatr zmian w Portfelu SII – wprowadzamy nowe zasady gry
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie