Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Sprzedaliśmy akcje dwóch spółek z segmentu własnego

Na początku bieżącego tygodnia Portfel SII opuściły walory Briju i PMPG. W konsekwencji na rachunku pojawiło się trochę gotówki, którą wykorzystamy do kolejnych inwestycji. 

 

Akcje Briju zostały zakupione w październiku 2016 roku po cenie 20,11 zł. Przez kolejnych kilka miesięcy wszystko szło bardzo dobrze, a na tej pozycji wykazywany był niezrealizowany zysk rzędu 80%. Sytuacja jednak szybko zmieniła się o 180 stopni. Szereg negatywnych komunikatów, jakie pojawiły się na rynku, w tym słabe wyniki finansowe spółki oraz obawy inwestorów o ryzyko zwrotu przez Briju potencjalnie nieprawidłowo rozliczanego podatku VAT, w ciągu zaledwie kilku giełdowych sesji sprowadziły kurs z okolic 30 zł do poziomu poniżej 9 zł, co oznaczało spadek o ponad 70%. Brak odpowiedniej reakcji na te wydarzenia ówczesnego zarządzającego Portfelem SII okazał się zatem tragiczny w skutkach – pokaźny wirtualny zysk wykazywany na rachunku na tej pozycji szybko zamienił się w niemal równie pokaźną stratę.

 

Choć Zarząd Briju próbował uspokajać akcjonariuszy, zapowiadając także odbudowanie sprzedaży w segmencie surowców (realizacja dostaw w ramach negocjowanego kontraktu miała rozpocząć się do końca sierpnia bieżącego roku), do dzisiaj sytuacja spółki niewiele się zmieniła, a giełdowy kurs notowań, choć powoli, to jednak systematycznie, dalej osuwa się w dół. Nasza cierpliwość się w końcu wyczerpała, a zamrożone w akcjach Briju środki finansowe, postanowiliśmy wykorzystać w inny sposób. Mając na uwadze powyższe, podjęliśmy decyzję o zamknięciu tej pozycji. W poniedziałek sprzedaliśmy akcje Briju po cenie 6,71 zł. Oznacza to, że na akcjach Briju, nie licząc prowizji, ponieśliśmy stratę rzędu 66%.

 

Briju – potwierdzenie transakcji

 

W poniedziałek sprzedaliśmy także akcje PMPG po cenie 3,62 zł. Pozycję tę zamknęliśmy jednak w zgoła odmiennych nastrojach niż w przypadku Briju. Od momentu zakupu tych walorów, czyli od marca 2016 roku, przyniosły one bowiem stopę zwrotu wynoszącą ponad 60% (akcje zostały zakupione po cenie 2,24 zł). Choć zauważyć można, że zrealizowany zysk mógłby być jeszcze większy, gdyby transakcja dokonana została wcześniej. W połowie 2016 roku giełdowy kurs akcji chwilowo sięgał nawet 6 zł, co dawało stopę zwrotu na poziomie blisko 170%.

 

O zamiarach sprzedaży akcji PMPG informowaliśmy już wcześniej. Wskazywaliśmy wówczas między innymi, że naszym zdaniem paliwo do dalszych wzrostów powoli się wyczerpuje, a ewentualna zmiana decyzji mogłaby nastąpić w przypadku pojawienia się nowych informacji fundamentalnych. Dobrym momentem na weryfikację naszych opinii była ubiegłotygodniowa publikacja przez spółkę półrocznego raportu okresowego. Wyniki te oceniamy pozytywnie, jednak bez szczególnego zaskoczenia. Ostatecznie podtrzymaliśmy zatem wcześniejszą decyzję o sprzedaży akcji.

 

PMPG – potwierdzenie transakcji

 

W efekcie powyższych transakcji na naszym rachunku pojawiła się dodatkowa gotówka, którą można wykorzystać do nowych inwestycji. Od momentu przeprowadzenia zmian za sterami Portfela SII, wreszcie pojawi się także możliwość dokonania pierwszych transakcji kupna w jego segmencie własnym.

 

 

 

--
Projekt "Portfel SII" ma tylko i wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny, a poszczególne analizy są wyłącznie subiektywną opinią autorów i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. W inwestowaniu należy korzystać z wielu źródeł i konfrontować je przed podjęciem decyzji.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Sprzedaliśmy akcje dwóch spółek z segmentu własnego
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie