Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestycje w innowacyjność wzmocnią EBITDA Energi

© sdecoret - Fotolia.com

Grupa Energa w ramach Strategii Innowacji realizuje projekty, które budują jej przewagę konkurencyjną i dają wzrost wartości. Zgodnie z przyjętą Strategią już w 2020 roku udział nowych obszarów aktywności w EBITDA Grupy ma wynieść 100 mln PLN. W 2025 roku ten udział ma być trzykrotnie większy.

 

Energa chce przeznaczać na innowacje 40 mln zł rocznie. W tym celu powołała dedykowaną jednostkę badawczo-rozwojową – Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF). Działanie to ma być głównym narzędziem realizacji strategii innowacji przyjętej na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+. Więcej na temat strategii przyjętej 15 listopada 2016 roku pisaliśmy w raporcie analitycznym na temat spółki z końca 2016 roku: Energa – czy spółka znalazła już twarde dno? Wydatki na badania i rozwój mają systematycznie rosnąć, aż do 2,5% EBITDA w 2025 roku.

 

Energa - wydatki na badania i rozwój
Źródło: Energa S.A.

 

Obszary i projekty, w które Energa chce inwestować, to między innymi:

  • rozwój inteligentnych sieci i klastrów balansujących;
  • magazynowanie energii;
  • elektromobilność;
  • usługi systemowe dla operatorów sieciowych;
  • rozwój systemów diagnostycznych;
  • poprawa niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców;
  • zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Obecnie Energa prowadzi największy w kraju program wdrażania inteligentnego opomiarowania AMI, rozszerza sferę elektromobilności oraz oferuje efektywnościowe i inteligentne rozwiązania dla klientów indywidualnych, firm i samorządów. Spółka, jako pierwsza wśród firm energetycznych wykazała, że sterowanie popytem (DSR) jest możliwe, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i u dużych odbiorców. To przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w systemie i wymiernych oszczędności w jej zużyciu dla odbiorców. 

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Inwestycje w innowacyjność wzmocnią EBITDA Energi