Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestycje w innowacyjność wzmocnią EBITDA Energi

© sdecoret - Fotolia.com

Grupa Energa w ramach Strategii Innowacji realizuje projekty, które budują jej przewagę konkurencyjną i dają wzrost wartości. Zgodnie z przyjętą Strategią już w 2020 roku udział nowych obszarów aktywności w EBITDA Grupy ma wynieść 100 mln PLN. W 2025 roku ten udział ma być trzykrotnie większy.

 

Energa chce przeznaczać na innowacje 40 mln zł rocznie. W tym celu powołała dedykowaną jednostkę badawczo-rozwojową – Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF). Działanie to ma być głównym narzędziem realizacji strategii innowacji przyjętej na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+. Więcej na temat strategii przyjętej 15 listopada 2016 roku pisaliśmy w raporcie analitycznym na temat spółki z końca 2016 roku: Energa – czy spółka znalazła już twarde dno? Wydatki na badania i rozwój mają systematycznie rosnąć, aż do 2,5% EBITDA w 2025 roku.

 

Energa - wydatki na badania i rozwój
Źródło: Energa S.A.

 

Obszary i projekty, w które Energa chce inwestować, to między innymi:

  • rozwój inteligentnych sieci i klastrów balansujących;
  • magazynowanie energii;
  • elektromobilność;
  • usługi systemowe dla operatorów sieciowych;
  • rozwój systemów diagnostycznych;
  • poprawa niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców;
  • zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Obecnie Energa prowadzi największy w kraju program wdrażania inteligentnego opomiarowania AMI, rozszerza sferę elektromobilności oraz oferuje efektywnościowe i inteligentne rozwiązania dla klientów indywidualnych, firm i samorządów. Spółka, jako pierwsza wśród firm energetycznych wykazała, że sterowanie popytem (DSR) jest możliwe, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i u dużych odbiorców. To przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej w systemie i wymiernych oszczędności w jej zużyciu dla odbiorców. 

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

Price Action Day to wydarzenie poświęcone metodzie analizy ceny Price Action na rynku walutowym, akcyjnym oraz kontraktów terminowych na indeksy i surowce, które już 21 października zagości w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Czterech ekspertów rynkowych przez cały dzień będzie prezentował inwestorom indywidualnym zagadnienia związane z popularną strategią Price Action bazującą na najpopularniejszych formacjach świecowych.

Zobacz więcej

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

Spółka opublikowała szacunkowe wyniki uzyskane w III kw. 2017 roku. Zysk EBITDA wyniósł 500 mln zł wobec 439 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 13,9%.

Zobacz więcej

Inwestycje w innowacyjność wzmocnią EBITDA Energi