Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Korzystne dla Energi zmiany w prawie. Spółka powalczy o duże oszczędności

© Phils Photography - Fotolia.com

Nowelizacja ustawy o OZE może przynieść Enerdze oszczędności rzędu 150 mln zł w 2018 roku. Kolejne 110 mln zł spółka może zyskać na zaprzestaniu realizacji dwudziestu dwóch niekorzystnych umów sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia (tzw. zielonych certyfikatów).

 

W dniu 14 sierpnia bieżącego roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE, która ma zlikwidować efekt nadpodaży zielonych certyfikatów. Zmiana dotyczy między innymi urynkowienia opłaty zastępczej oraz eliminacji nabywania certyfikatów po cenach znacznie odbiegających od rynkowych. Przypomnijmy, że firma sprzedająca energię elektryczną odbiorcom końcowym jest zobowiązania do przedstawienia Prezesowi URE do umorzenia odpowiedniej liczby świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów) lub do uiszczenia opłaty zastępczej.

 

W długoterminowych umowach Energi na zakup zielonych certyfikatów ceny zostały określone w odniesieniu do opłaty zastępczej. Ta z kolei, pomimo dynamicznych spadków cen zielonych certyfikatów (z 215,4 zł/ MWh w I kw. 2014 roku do 27,7 zł/MWh w II kw. 2017 roku), utrzymywała się na relatywnie wysokim poziomie (obecnie 300,03 zł/MWh). Powodowało to, że Energa ponosiła nadmierne koszty, mogąc potencjalnie kupować certyfikaty po niższej cenie rynkowej.

 

Źródło: Energa S.A.

 

Nowelizacja ustawy OZE zakłada, że w danym roku kalendarzowym opłata zastępcza wyniesie 125% rocznej średnioważonej ceny cielonych certyfikatów. Pozytywny wpływ zmian ustawy jest szacowany przez spółkę na około 150 mln zł w 2018 roku. Zakres ten obejmuje zarówno ograniczenia kosztów i przychodów z pełnienia roli sprzedawcy zobowiązanego, jak i urynkowienie poziomu opłaty zastępczej w części kontraktów długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów.

 

Ponadto, Energa poinformowała, że zaprzestała realizacji dwudziestu dwóch umów sprzedaży praw majątkowych. Z tego tytułu ma zaoszczędzić około 110 mln zł w 2018 roku. W połączeniu ze zmianami w ustawie o OZE spółka oszacowała korzyści w pozostałym okresie obowiązywania umów na 2,1 mld zł. Kolejny krok to wszczęcie postępowań sądowych i arbitrażowych przeciwko farmom wiatrowym i bankom, zmierzających do uzyskania sądowego potwierdzenia nieważności tych umów.

 

Zgodnie z uzyskanymi opiniami prawnymi renomowanych kancelarii prawnych, istnieją poważne argumenty przemawiające za uznaniem, że Umowy są nieważne, w związku z rażącym naruszeniem prawa przy ich zawieraniu. (…) Mając na uwadze powyższe, Grupa Energa postanowiła zaprzestać wykonywania skrajnie niekorzystnych dla niej umów i wytoczyć powództwa zmierzające do uzyskania wyroków sądowych potwierdzających, że umowy od samego początku były nieważne – przedstawiła Energa w komunikacie prasowym.

 

Energa – wykres kursu akcji
Energa - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Korzystne dla Energi zmiany w prawie. Spółka powalczy o duże oszczędności