Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

250 mln euro wsparcia dla Energi w ramach umów z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

© ra2 studio – fotolia.pl

Energa podała w komunikacie informację o podpisaniu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umów dotyczących emisji innowacyjnych obligacji hybrydowych. To już trzecie finansowanie, jakie spółka otrzyma z tej europejskiej instytucji.

 

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył dla spółki 250 mln euro w ramach promowania konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii. W związku z tym podpisano dwie umowy – projektową, która szczegółowo omawia wymogi dotyczące finansowania zadania inwestycyjnego oraz subskrypcyjną, stanowiącą podstawę do przeprowadzenia emisji obligacji hybrydowych.

Obligacje hybrydowe – z czym to się je?

Instrumenty te łączą w sobie cechy długu oraz kapitału własnego – możliwość odroczenia płatności odsetek, a także długi okres wykupu nasuwają skojarzenia z akcjami, z kolei płatności kuponowe są charakterystyczne dla długu.  

Emitowane obligacje to podporządkowane, niezabezpieczone, kuponowe papiery wartościowe na okaziciela, które zostaną objęte przez EBI w ramach operacji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Instytucja ta stanowi filar planu inwestycyjnego dla Europy, zwanego potocznie planem Junckera. Emisja instrumentów nastąpi w dwóch transzach – każda z nich o wartości nominalnej 125 mln euro. Obligacje zostaną oprocentowane stałą stopą procentową szacowaną według formuły zawartej w umowie subskrypcyjnej. Data przeprowadzenia ich emisji została wyznaczona na dzień 12 września 2017 roku.

Cel – modernizacja sieci elektroenergetycznej

Środki pozyskane dzięki finansowaniu zostaną przeznaczone na realizację priorytetowego programu inwestycyjnego w latach 2017-2019 w kluczowym dla spółki segmencie Dystrybucja. Planowana jest modernizacja i rozbudowa sieci energii elektrycznej w Polsce środkowej i północnej, co poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, a także ograniczeniem strat sieci i poprawą jakości obsługi. W ramach programu zostaną również przeprowadzone inwestycje, które w przyszłości umożliwią lepsze przyłączenia nowych odnawialnych źródeł energii niskiej mocy oraz zwiększą przepustowość tej sieci. Dodatkowo spółka planuje rozwój sieci inteligentnej oraz budowę nowych powiązań w sieci dystrybucyjnej. Energa oszacowała, że łączne wydatki kwalifikowane związane z projektem mogą osiągnąć wysokość 814 mln euro. 

 

Emisja obligacji hybrydowych jest już trzecim projektem zrealizowanym we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pozyskane środki przeznaczone będą na realizację inwestycji w segmencie dystrybucji, na rozbudowę, modernizację sieci elektroenergetycznej, w tym wzmocnienie jej niezawodności. Jest to dla nas priorytetowy kierunek inwestycyjny, który pozwoli nam zapewnić wysoką jakość usług świadczonych na rzecz naszych klientów – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Energa.

 

Sesja giełdowa w dniu po publikacji komunikatu rozpoczęła się nieznacznym wzrostem notowań spółki. Kolejne dni przyniosły jednak stabilizację kursu i kilkukrotne zbliżenie się do wsparcia znajdującego się na poziomie 13,35 zł. Na godzinę 10:30 inwestorzy byli skłonni zapłacić za jeden walor Energi 13,50 zł.

 

Energa – analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Energa S.A.

Zobacz również:

25.09.2017, Aktualności

Dzień Inwestora w PCC

25.09.2017, Aktualności

Dzień Inwestora w PCC

PCC Rokita, wraz ze spółką siostrą - PCC EXOL, już po raz piąty zaprasza Inwestorów na spotkanie z zarządzającymi na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym.

Zobacz więcej

250 mln euro wsparcia dla Energi w ramach umów z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym