Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pomimo trudności TXM zwiększył pierwszą marżę w I półroczu. Strata netto sięgnęła 12,2 mln zł

Źródło: http://www.txmsa.pl/informacje-prasowe

TXM podzielił się wynikami osiągniętymi w I półroczu 2017 roku. Pomimo wykazanej straty netto na poziomie 12,2 mln zł kurs akcji oscylował na początku sesji wokół zamknięcia z dnia poprzedniego. Słabsze wyniki nie są zaskoczeniem, przy czym można zauważyć, że spółka poprawiła marżę brutto na sprzedaży o 0,6 p.p.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

I półrocze 2017 roku

I półrocze 2016 roku

Przychody ze sprzedaży

168 622

167 935

Wynik brutto na sprzedaży

72 226

70 852

Wynik operacyjny

-14 489

5 457

Wynik brutto

-14 580

5 172

Wynik netto

-12 200

4 128

Źródło: TXM S.A.

 

W I półroczu 2017 roku TXM osiągnął 168,6 mln zł przychodów, co było wynikiem zbliżonym do analogicznego okresu roku poprzedniego. W Polsce sprzedaż zmniejszyła się o 8,8% rdr, przy czym sprzedaż w sklepach porównywalnych spadła o 17,1% rdr (przychody z kraju wygenerowały 83% łącznych przychodów). Spółka zanotowała poprawę na rynkach zagranicznych, gdzie niemal podwoiła przychody – wyniosły one 21,1 mln zł. Głównie wynikało to ze wzrostu sprzedaży w Rumunii (+261% rdr), choć z drugiej strony spółka wycofała się z rynku czeskiego i na koniec czerwca 2017 roku nie prowadziła już żadnego sklepu w tym kraju. Z kolei sklep internetowy wygenerował 431 mln zł przychodów, co było wynikiem o 7,7% lepszym niż przed rokiem.

 

Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 72,2 mln zł w I półroczu bieżącego roku i był o 1,9% wyższy niż rok temu. Pozwoliło to na zwiększenie marży brutto na sprzedaży do 42,8% wobec 42,2% przed rokiem. Straty przyniosły większe o 32,7% rdr koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, które wyniosły 86,5 mln zł. W efekcie strata operacyjna sięgnęła 14,5 mln zł, a strata netto 12,2 mln zł (była mniejsza na skutek rozliczeń podatku dochodowego).

 

Jednym z powodów pogorszenia się wyników finansowych był wzrost powierzchni handlowej znacznie wyższy od przyrostu przychodów. W I półroczu bieżącego roku łączna powierzchnia handlowa zwiększyła się o 22% rdr, w tym w Polsce o około 12% rdr (wyniosła 86,6 tys. m kw., 354 sklepów własnych), a na rynku rumuńskim i słowackim o 236% rdr (16,3 tys. m kw., 44 sklepów własnych).

 

TXM tłumaczył pogorszenie wyników problemami z odpowiednim zatowarowaniem sklepów, do czego przyczynić się miały nieprawidłowości w działaniu nowowdrożonego w lutym bieżącego roku systemu wspomagającego zarządzanie. Obecnie system – w zakresie obsługi głównego procesu biznesowego – działa prawidłowo. Nadal jednak część raportowa nie dostarcza jeszcze wszystkich danych koniecznych do w pełni prawidłowego zarządzania. Nie został także wdrożony mechanizm automatycznego generowania zleceń dla magazynu na wysyłki towarów do sklepów – napisano w raporcie.

 

Od początku sierpnia kurs akcji spółki oscyluje wokół 3 zł. Z punktu widzenia analizy technicznej podpowiedzią co do przyszłości notowań będzie kierunek wybicia z tej konsolidacji.

 

TXM S.A. – wykres kursu akcji
TXM - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

Źródło: TXM S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Pomimo trudności TXM zwiększył pierwszą marżę w I półroczu. Strata netto sięgnęła 12,2 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie