Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Udany debiut Nextbike na rynku publicznym

© hurricanehank – fotolia.com

Spółka Nextbike Polska – największy w naszym kraju dostawca i operator miejskich systemów rowerowych – właśnie zadebiutowała na rynku NewConnect. W pierwszym dniu notowań jej akcje drożeją o ponad 10%.

 

Nextbike Polska to 9 spółka, która zadebiutowała w tym roku na rynku NewConnect. Do obrotu wprowadzonych zostało łącznie 306 tys. akcji przy kursie odniesienia ustalonym na poziomie 117,65 zł. Po takiej samej cenie spółka niedawno przeprowadziła ofertę prywatną, w ramach której pozyskała 6 mln zł, które mają umożliwić jej dalszy dynamiczny rozwój zarówno w Polsce, jak i za granicą. Cały kapitał zakładowy Nextbike Polska składa się natomiast z 1.071.000 akcji, co przy cenie 117,65 zł oznaczało wycenę całej spółki na poziomie ponad 126 mln zł.

 

Debiut na NewConnect to dla naszej firmy ogromnie ważne wydarzenie – krok milowy w naszym rozwoju, potwierdzający dojrzałość organizacyjną Nextbike Polska, bardzo dobre perspektywy i wysoki potencjał do dalszego dynamicznego wzrostu. To także ogromna nobilitacja i potwierdzenie najwyższych standardów biznesowych, jakimi kierujemy się w bieżącej działalności. Co istotne - Nextbike Polska jest pierwszą firmą na świecie z branży bikesharingu, która debiutuje na giełdzie. Pozyskane środki w cieszącej się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów ofercie prywatnej poprzedzającej upublicznienie przeznaczamy na dalszy rozwój na rosnącym rynku miejskich systemów rowerowych. Jako lider w Polsce chcemy jak najlepiej wykorzystać jego potencjał – rozbudowaliśmy system rowerów miejskich w Łodzi, uruchomiliśmy pierwszy system w nadmorskim kurorcie – Kołobrzegu - i wdrażamy systemy pilotażowe w kolejnych miastach. Czekamy także na ogłoszenie istotnych przetargów, np. w Chorzowie i Trójmieście, w których z pewnością wystartujemy. Upublicznienie Spółki zbiegło się w czasie z jeszcze jednym strategicznie kluczowym dla nas wydarzeniem – uzyskaniem licencji na działalność w krajach skandynawskich. Wraz z debiutem Nextbike Polska otwiera się więc nie tylko na nowe, szerokie grono inwestorów, ale także na nowe rynki działalności. – skomentował Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska.

 

Nextbike Polska to największy w Polsce dostawca i operator miejskich systemów rowerowych z ponad 80% udziałem w rynku. Spółka działa w 26 polskich miastach, posiadając w swojej flocie 11,6 tys. rowerów, a także mogąc się pochwalić liczbą 1,3 mln zarejestrowanych użytkowników.

 

Niedawno informowała także o podpisaniu umowy licencyjnej umożliwiającej dostawy i obsługę miejskich systemów rowerowych na terytorium Norwegii, Finlandii i Islandii.

 

Do atrakcyjnych perspektyw rozwoju na rynku krajowym chcemy w horyzoncie średnio- i długoterminowym dodać kolejny fundament wzrostu: rynek skandynawski. Kraje skandynawskie i sąsiadujące z nimi – jak np. Finlandia – są w naszej ocenie atrakcyjnym regionem dla Nextbike z uwagi na: bardzo rozwiniętą dbałość o środowisko i idące za tym zapotrzebowanie na ekologiczne środki transportu a także dotychczasową koncentyrację rynku miejskich systemów rowerowych na wyłącznie największych aglomeracjach z pominięciem mniejszych miejscowości, gdzie zapotrzebowanie na systemy rowerowe również występuje. Wnikliwie analizujemy rynek i jeśli będzie ku temu okazja – a zakładam, że wkrótce takowa się nadarzy – jeszcze w tym roku wystartujemy w pierwszych zagranicznych przetargach. – mówił wówczas Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska.

 

Warto także zwrócić uwagę, że Nextbike Polska wciąż pozostaje w portfelu grupy Larq, która bezpośrednio oraz poprzez Larq Growth Fund I FIZ kontroluje 68,6% akcji i jest uprawniona do wykonywania 71,2% głosów na walnym zgromadzeniu Nextbike Polska. Kolejnym znaczącym akcjonariuszem spółki jest niemiecki partner Nextbike GmbH, który posiada udział w kapitale zakładowym na poziomie 17,9%, natomiast 13,6% akcji jest w rękach pozostałych inwestorów.

 

W środę na pierwszej, historycznej dla firmy Nextbike Polska sesji giełdowej notowania jej akcji wyraźnie rosną. Około godziny 13 kurs tych walorów kształtował się na poziomie 131 zł, co oznacza wzrost w stosunku do ceny odniesienia o ponad 11%. Przy takiej cenie rynkowa kapitalizacja Nextbike Polska to natomiast 140 mln zł.

 

Nextbike Polska – wykres kursu akcji w dniu debiutu
Źródło: Stooq.pl.

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

Udany debiut Nextbike na rynku publicznym