Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM zwiększył zysk EBITDA w II kw. o 19,3%, zgodnie z oczekiwaniami

© determined - Fotolia.com

KGHM opublikował raport wynikowy za I półrocze 2017 roku. W II kw. spółka zwiększyła wyniki operacyjne, a poprawa okazała się zgodna z oczekiwaniami.

 

KGHM osiągnął w II kw. bieżącego roku 4,8 mld zł przychodów, czyli o 5,7% więcej niż przed rokiem. Wynik ten był o 3,7% słabszy od konsensusu PAP. Na poziomie zysku EBITDA spółka wypracowała 1,28 mld zł, czyli o 19,3% więcej rdr, jednocześnie osiągając zysk zgodny z oczekiwaniami rynku.

 

W najbliższy poniedziałek, 21 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się czat inwestorski z Panem Tomaszem Poźniakiem, Dyrektorem Naczelnym ds. Relacji Inwestorskich. Tematem przewodnim będą wyniki za II kw. 2017 roku. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

II kw. 2017 roku

II kw. 2016 roku

Zmiana

Przychody ze sprzedaży

4 802

4 544

5,7%

EBITDA

1 282

1 075

19,3%

Wynik brutto

282

340

-17,1%

Wynik netto podmiotu dominującego

93

135

-31,1%

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

 

Na poprawę przychodów złożyły się w głównej mierze wyższe ceny miedzi o około 20% rok do roku. Wpływ wzrostu notowań surowca został częściowo zrekompensowany przez niższe wolumeny sprzedaży oraz osłabienie dolara. Na zysku netto zaważyły różnice kursowe. Bilans pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych był ujemny wyniósł w II kw. 2017 roku 768 mln zł, podczas gdy przed rokiem był dodatni na poziomie 203 mln zł. Na poziomie operacyjnym kursy walut wpłynęły głównie na wycenę aktywów i zobowiązań innych niż zadłużenie. Z kolei saldo działalności finansowej było dodatnie na poziomie 383 mln zł wobec ujemnego przed rokiem w kwocie 389 mln zł. Tu zmiany walutowe dotyczyły głównie zobowiązań z tytułu zadłużenia. W efekcie zysk netto podmiotu dominującego wyniósł w II kw. 2017 roku 93 mln zł i był mniejszy o 31,1% rdr.

 

Był to kolejny kwartał poprawy stabilności sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej KGHM. Po pierwsze, wskaźnik długu netto do skonsolidowanej EBITDA ponownie obniżył się dzięki poprawie wyników operacyjnych przy jednoczesnym spadku wartości długu w efekcie osłabienia notowań dolara, w której to walucie denominowany jest nasz kredyt. W perspektywie dwunastu miesięcy skonsolidowana EBITDA wzrosła o ponad 1.200 mln PLN, a dług netto obniżył się o ponad 700 mln PLN, dając w efekcie spadek relacji zadłużenia do EBITDA z 1,8 do 1,3. Ponadto, poprzez zmianę finansowania Sierra Gorda z „project finance” na kredyt korporacyjny osiągnęliśmy istotny krok w zwiększeniu elastyczności działalności operacyjnej i finansowej tej kopalni – skomentował Stefan Świątkowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych.

 

W całym I półroczu 2017 roku KGHM osiągnął 7,7 mld zł przychodów (+17,8% rdr), zysk EBITDA 2,23 mld zł (+52,5% rdr), zysk brutto 1,83 mld zł (+77,2% rdr), a zysk netto 1,31 mld zł (+96,1% rdr). W tym okresie spółka zapłaciła 719 mln zł podatku od kopalin wobec 550 mln zł rok temu. Wzrost podatku wynikał z wyższej w wyrażeniu złotowym ceny miedzi.

 

Po publikacji wyników kurs akcji KGHM zniżkował o 1,5%, a do godziny 11:30 przecena zmniejszyła się do około 0,3%. W szerszej perspektywie kurs wybił się powyżej krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć na poziomie 114 zł.

 

KGHM – wykres kursu akcji
KGHM - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

Źródło: KGHM S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

KGHM zwiększył zysk EBITDA w II kw. o 19,3%, zgodnie z oczekiwaniami
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie