Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe obowiązki spółek giełdowych w zakresie współpracy z firmą audytorską (zapis szkolenia)

© Sergey Nivens - Fotolia.com

W trakcie szkolenia omówione zostaną regulacje zawarte w ustawie z dnia 17 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, modyfikujące obowiązki związane z utworzeniem komitetu audytu oraz jego zadaniami. Dodatkowo analizie zostaną poddane liczne obowiązki dokumentacyjne jednostek zainteresowania publicznego (JZP) w tym odnoszące się do przygotowania polityki świadczenia przez firmę audytorską dozwolonych usług niebędących badaniem, określenia procedury wyboru firmy audytorskiej przez JZP, a także przygotowania regulaminu działania komitetu audytu oraz regulaminu działania rady nadzorczej.

 

W przypadku naruszenia przepisów nowej ustawy oraz rozporządzenia Komisji Europejskiej  nr 537/2014 przez jednostkę zainteresowania publicznego na spółkę, członków jej zarządu, rady nadzorczej lub komitetów audytu mogą zostać nałożone przez Komisję Nadzoru Finansowego dotkliwe kary, w tym pieniężne: dla osób fizycznych – do 250 tys. zł, dla osób prawnych – do 10% przychodów.  Dostosowania się do nowych regulacji należy dokonać do dnia 20.10.2017 r.

 

Nowe obowiązki jednostek zainteresowania publicznego w zakresie współpracy z firmą audytorską (nowe regulacje i obowiązki komitetów audytu)

 

 

Uczestnicząc w szkoleniu dowiecie się:

  • W jakich jednostkach zainteresowania publicznego występuje obowiązek powołania komitetu audytu?
  • Jakie są nowe zadania i obowiązki rad nadzorczych w jednostkach zainteresowania publicznego zwolnionych z obowiązku tworzenia komitetu audytu?
  • Jakie są zadania komitetu audytu?
  • Jakie są kryteria wyboru członków komitetu audytu?
  • Jak kształtować regulamin działania rad nadzorczych i komitetów audytu?
  • Jak budować politykę i procedury wyboru firmy audytorskiej oraz politykę świadczenia dodatkowych usług?

 

Zdobycie tej wiedzy uchroni spółkę, jej interesariuszy oraz członków zarządu i rady nadzorczej przed groźbą dotkliwych kar.

 

Szkolenie poprowadziła

 

Ewa JakubczykEwa Jakubczyk-Cały

Biegły rewident z szerokim doświadczeniem. Jest Partnerem Zarządzającym firmy audytorskiej PKF Consult, działającej na polskim rynku od blisko 25 lat.

 

Ekspert w zakresie rachunkowości, rewizji, finansów i zarządzania.  Jest współtwórcą szeregu koncepcji restrukturyzacji oraz analiz, wycen i części finansowych due diligence. W praktyce wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w doradztwie przy połączeniach spółek i konsolidacji sprawozdań finansowych.  Od 1991 roku członek rad nadzorczych spółek, w tym także spółek dopuszczonych do publicznego obrotu. Była członkiem: Komisji Nadzoru Audytowego (KNA) w latach 2009-2016;  Sądu Giełdowego przy GPW w Warszawie. Jest członkiem Rady Fundatorów  Fundacji Polskiego Instytutu Dyrektorów oraz  Komisji Etyki przy PIBR.

 

Absolwentka Strategic Leadership Academy w ICAN Institute oraz Institute of Leadership & Management w Londynie.

Wykładowca z zakresu rachunkowości, instrumentów finansowych i sprawozdawczości finansowej grup kapitałowych na wyższych uczelniach (m.in. SGH) oraz w wielu instytucjach szkoleniowych. Wykłada również na szkoleniach obligatoryjnych dla biegłych rewidentów  z zakresu polskich i międzynarodowych  standardów rachunkowości i rewizji finansowej.

 

Jest współautorką książek branżowych „Rachunkowość i plan kont dla spółek kapitałowych po nowelizacji ustawy o rachunkowości” oraz „Podatek dochodowy odroczony” (Wydawnictwo Difin). Autorka szeregu publikacji prasowych z zakresu problematyki rynków kapitałowych, rachunkowości, sprawozdawczości  i rewizji finansowej.

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

21.11.2017, Newsroom

Rok po dołku w energetyce. Liderem wzrostów Energa, dalej długo nic

21.11.2017, Newsroom

Rok po dołku w energetyce. Liderem wzrostów Energa, dalej długo nic

W połowie listopada 2016 roku rozpoczęły się wzrosty na warszawskim parkiecie, które szybko zostały okrzyknięte powrotem do hossy na GPW. Nie ominęły one spółek energetycznych. Gdzie obecnie znajdują się kursy akcji spółek z branży?

Zobacz więcej

Nowe obowiązki spółek giełdowych w zakresie współpracy z firmą audytorską (zapis szkolenia)