Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lepszy drugi kwartał uratował półroczne wyniki Bytomia

© romannoru – fotolia.com

Bytom opublikował raport okresowy za I półrocze 2017 roku. Choć zyski odzieżowej grupy spadły w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, było to przede wszystkim efektem słabego pierwszego kwartału 2017 roku.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł) I półrocze 2017 r. I półrocze 2016 r. Zmiana r/r
Przychody ze sprzedaży  87 544 70 871 23,5% 
Wynik na działalności operacyjnej  5 317 6 312 -15,8% 
Wynik netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej  4 251 4 830 -12% 

Źródło: Grupa Bytom.

 

Po pierwszym półroczu 2017 roku przychody ze sprzedaży Grupy Bytom wyniosły 87,5 mln zł w porównaniu do 70,9 mln zł wypracowanych rok wcześniej, co oznacza poprawę rok do roku o 23,5%. Spółka odnotowała przy tym wzrosty we wszystkich sprzedawanych przez nią kategoriach produktów, tj. zarówno w segmencie odzieży formalnej, jak i „smart casual”. Jak podaje Bytom, z jednej strony był to efekt zmiany sposobu komunikacji części formalnej sprzedawanych produktów, poprawy efektywności sprzedaży, a także weryfikacji strategii cenowej. Z drugiej strony, wzrost sprzedaży detalicznej to efekt zwiększenia posiadanej sieci. Na koniec czerwca 2017 roku na sieć spółki składało się 112 sklepów o powierzchni 13,2 tys. m2, podczas gdy rok wcześniej Bytom miał 99 sklepów o metrażu 10,8 tys. m2 (wzrost metrażu sieci rok do roku o 22%).

 

Pomimo znacznego zwiększenia przychodów ze sprzedaży zyski odzieżowej spółki wyraźnie jednak spadły w porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku. Wynik na działalności operacyjnej Grupy Bytom za I półrocze 2017 roku wyniósł 5,3 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było to 6,3 mln zł. Skonsolidowany wynik netto obniżył się natomiast z poziomu 4,8 mln zł do 4,3 mlnzł. Taki stan rzeczy wynikał ze słabego dla spółki I kwartału 2017 roku. W tym okresie Grupa Bytom odnotowała stratę na działalności operacyjnej w wysokości 2,1 mln zł w porównaniu do 0,6 mln zł zysku wykazanego po I kwartale 2016 roku – przede wszystkim ze względu na spadek efektywności sprzedaży oraz marży w styczniu i lutym przy stabilnych kosztach sieci detalicznej.

 

I kwartał 2017 r. Grupa nie może zaliczyć do udanych. Wyniki jakie zostały osiągnięte były poniżej oczekiwań. Niosły one za sobą nieudane wdrożenie nowej strategii cenowej z 2016 r. Po przeanalizowaniu przyczyn niepowodzeń, Zarząd już w II połowie 2016 r. zaczął wprowadzać działania korygujące, jednakże mogły być one stopniowo wdrożone od kolekcji wiosenno – letniej 2017. Wyniki II kwartału 2017 r. (istotne wzrosty sprzedaży, poprawa efektywności sprzedaży sieci z m2, stabilne koszty działalności) potwierdzają słuszny kierunek wprowadzonych zmian. Powrót do sprawdzonych metod promocyjnych sprzedaży asortymentu oraz zmiany wprowadzone w sprzedawanych produktach przyczyniły się do istotnej poprawy wyników realizowanych w II kwartale 2017 w porównaniu do II kwartału 2016 r. Metody te będą kontynuowane w kolejnych kwartałach 2017 r. – napisano w raporcie

 

W samym drugim kwartale 2017 roku Grupa Bytom wypracowała 52,4 mln zł przychodów ze sprzedaży w porównaniu do 40,2 mln zł wykazanych w analogicznym okresie rok wcześniej. Jednocześnie wynik na działalności operacyjnej wzrósł rok do roku o 29,4%, tj. z poziomu 5,7 mln zł do 7,4 mln zł, a wynik netto o 29,3%, tj. z poziomu 4,3 mln zł do 5,6 mln zł. Analitycy ankietowani przez PAP oczekiwali, że przychody Grupy Bytom za drugi kwartał 2017 roku wyniosą 51,3 mln zł, natomiast wynik operacyjny i netto będą równe odpowiednio 7,1 mln zł i 5,7 mln zł.

 

W czwartek, na pierwszej giełdowej sesji po publikacji półrocznych wyników przez Bytom, notowania akcji spółki znajdują się na niewielkim minusie. Około godziny 14 bieżący kurs tych walorów wynosił 2,44 zł w porównaniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedniego ustalonej na poziomie 2,45 zł.

 

Bytom – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Lepszy drugi kwartał uratował półroczne wyniki Bytomia
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie