Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Wyniki Grupy KGHM w II kwartale 2017 roku

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Wyniki Grupy KGHM

w II kwartale 2017 roku

21 sierpnia

godzina 11:00

KGHM

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Tomasz Poźniak, Dyrektor Naczelny ds. Relacji Inwestorskich

Tomasz Poźniak, Dyrektor Naczelny ds. Relacji Inwestorskich

Od 9 lat kieruje tym obszarem w spółkach giełdowych – od bardzo dużych do całkiem małych.

Wcześniej analityk i kontroler finansowy, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Opis spółki

KGHM od 55 lat zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Jego sercem jest największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki bogatemu doświadczeniu i stałemu podnoszeniu kompetencji firma zbudowała unikalną kulturę współdziałania i osiągnęła wysoką pozycję na arenie międzynarodowej.


Miedź, srebro i inne metale ze znakiem KGHM są od lat synonimem najwyższej jakości, docenianej i rozpoznawanej na świecie.


Realizacja strategii rozwoju systematycznie umacnia międzynarodową pozycję KGHM. Obecnie firma dysponuje zdywersyfikowanym geograficznie portfelem projektów górniczych. Posiada zakłady produkcyjne na trzech kontynentach. Kontrolowane przez KGHM zasoby rud miedzi gwarantują firmie miano jednego z liderów przemysłu wydobywczego. W portfolio Spółki znajdują się również metale takie jak molibden, pallad, czy nikiel, zwiększające wartość tworzoną w podstawowym procesie wydobycia i produkcji miedzi.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Tomaszem Poźniakiem, Dyrektorem Naczelnym ds. Relacji Inwestorskich w KGHM Polska Miedź S.A. Czat odbędzie się 21 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 11:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry Państwu, zapraszam do zadawania pytań.

 

Mirek: Jak podsumowałby Pan I półrocze dla Spółki?

 

Tomasz Poźniak: Krótko: Bardzo dobrze! Cele produkcyjne i sprzedażowe realizowane są zgodnie z planem, a wysoka cena miedzi poprawia rentowność.

 

a.g.r.a@poczta.onet.pl: Rząd zapowiadał wycofanie podatku od kopalin. Czy ma Pan informację, aby w tej sprawie coś się działo? Jeśli nie likwidacja, to chociaż zmiany w naliczaniu podatku?

 

Tomasz Poźniak: Ostatnia wypowiedź Ministra Energii na ten temat wskazuje, że podatek pozostanie, ale powinien stać się dla KGHM kosztem uzyskania przychodu. Wprowadzenie takiej zmiany byłoby dla Spółki korzystne, obniżając roczny podatek dochodowy o ok. 300 mln zł, przy obecnie płaconym poziomie podatku od kopalin. Czekamy zatem na konkretne działania w tej sprawie.

 

Qbec: Jak prognozuje Pan ceny miedzi w II półroczu? Jakie czynniki mogą oddziaływać na wycenę surowca?

 

Tomasz Poźniak: Spodziewamy się ceny oscylującej w obecnym zakresie. Nie widać fundamentalnych czynników, które mogłyby ograniczyć popyt na miedź, ani też znacząco zwiększyć jej podaż. Rynek jest dość stabilny.

 

Iwona Bogusławska: Czy KGHM będzie kontynuował rozwój Sierra Gorda?

 

Tomasz Poźniak: Tak, ale nie w oryginalnie planowanym zakresie, który zakładał znaczne inwestycje w podwojenie zdolności produkcyjnych kopalni. Obecny scenariusz zakłada ich wzrost o 20-25% głównie poprzez usprawnienia operacyjne, czyli likwidację wąskich gardeł w całym procesie.

 

Sprinter: Kiedy Sierra Gorda może osiągnąć rentowność?

 

Tomasz Poźniak: Przy utrzymaniu się obecnych, pozytywnych tendencji makroekonomicznych jest to możliwe w ciągu 3-4 lat.

 

Kamil Prochnicki: Na czy polega zmiana finansowania Sierra Gorda? Jakie korzyści to daje Spółce?

 

Tomasz Poźniak: Zmiana charakteru finansowania Sierra Gorda polega przede wszystkim na wprowadzeniu mniej restrykcyjnych parametrów, tzw. kowenantów, które musi ona spełniać w trakcie finansowania. Zdecydowanie zwiększa to elastyczność w działalności finansowej i operacyjnej.

 

Lokalny Inwestor: Czy Spółka planuje istotnie wysokie nakłady inwestycyjne w Polsce? Czego dotyczą największe inwestycje w kraju?

 

Tomasz Poźniak: W ramach Strategii na lata 2017-2021 poziom inwestycji KGHM w Polsce określono na blisko 10 mld zł. Największe z nich dotyczą projektów kluczowych dla utrzymania wydobycia i produkcji w kraju, takich jak udostępnienie złoża Głogów Głęboki - Przemysłowy, zakończenie programu modernizacji pirometalurgii, realizacja programu rozwoju hutnictwa oraz modernizacja zbiornika odpadów poflotacyjnych.

 

Virtue: Jaki udział w przychodach ma sprzedaż molibdenu? Czy mocne wzrosty ceny tego surowca mogą istotnie przełożyć się na wyniki Spółki?

 

Tomasz Poźniak: Gdyby KGHM konsolidował przychody Sierra Gorda, to w pierwszej połowie tego roku molibden stanowiłby ok. 2% przychodów Grupy. Jak widać nie jest to pozycja krytyczna z perspektywy Grupy Kapitałowej, ale istotna ze względu na poprawę rentowności Sierra Gorda.

 

narisse@gmail.com: Na jak długą eksploatację wystarczą obecne złoża miedzi posiadane przez Spółkę?

 

Tomasz Poźniak: Przy obecnych założeniach co do opłacalności eksploatacji złóż Grupy KGHM - niemal 40 lat.

 

Agata Woźny: Czy macie Państwo istotną konkurencję na innych rynkach?

 

Tomasz Poźniak: Światowy rynek miedzi jest bardzo konkurencyjny - roczna podaż miedzi to ponad 20 mln ton, z czego Grupa KGHM produkuje niecałe 700 tys. ton.

 

Inwestor: Czy zamierzacie Państwo wprowadzić język polski w aplikacji na smartfony?

 

Tomasz Poźniak: Tak, pracujemy nad tym :-)

 

Mikołaj Mlak: Na jakim etapie rozwoju znajduje się projekt Victoria? W 2016 podjęliście decyzję o modyfikacji przyjętego harmonogramu, jak to wygląda w chwili obecnej?

 

Tomasz Poźniak: Projekt Victoria jest nadal w fazie przedprodukcyjnej - KGHM International koncentruje się aktualnie na wykorzystaniu obecnych aktywów produkcyjnych, a nie na uruchamianiu nowych projektów.

 

Akron: Jaką tendencję na poziomie kosztu C1 zakłada Pan w kolejnych kwartałach?

 

Tomasz Poźniak: Za granicą - stabilną. W Polsce również, ale zakładając, że to samo będzie dotyczyło cen miedzi i kursu dolara.

 

Moderator: Dziękuję Państwu za udział w czacie!

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Wyniki Grupy KGHM w II kwartale 2017 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie