Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 spółek w trendzie bocznym – wygra popyt czy podaż?

© chaiyapruek - Fotolia.com

Zgodnie z klasyczną analizą techniczną wybicie z trendu bocznego wyznacza dalszy kierunek ruchu ceny, przynajmniej w krótkim terminie. Przygotowaliśmy zestawienie z pięcioma spółkami, których kurs akcji porusza się w konsolidacji już od co najmniej kilku miesięcy.

PZU

Pod koniec ubiegłego roku kurs akcji PZU rozpoczął dynamiczne zwyżki, które z historycznych minimów doprowadziły do wyznaczenia nowego, historycznego maksimum na poziomie 47,16 zł (na wykresie zdyskontowanym o wypłacone dywidendy). Od momentu wyznaczenia nowego szczytu, czyli od około trzech miesięcy, kurs akcji porusza się w kanale bocznym 43 zł – 47 zł.

 

Wsparciem dla notowań spółki może być poprawiająca się sytuacja fundamentalna, co swoje odzwieciedlenie miało w wynikach za I kw. 2017 roku. Spółka zwiększyła składkę brutto o 20,1% rok do roku, do 5,77 mld zł. Zysk netto wzrósł natomiast o 91,1% rdr, do 940 mln zł. Raport za I półrocze 2017 roku zaplanowany jest na 31 sierpnia bieżącego roku.

 

PZU – wykres kursu akcji
PZU - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

11 bit studios

Przerwę od zwyżek notuje producent gier 11 bit studios. Od lutego bieżącego roku kurs akcji porusza się w szerokim kanale bocznym 160 zł – 200 zł. Można zwrócić uwagę na zwiększone wolumeny w tym przedziale cenowym – na większości z nich sesja zamykała się wzrostową świecą lub o sporym cieniu dolnym.

 

Deweloperowi udawało się poprawiać wyniki bez nowych premier – większość przychodów i zysków pochodziło z produkcji „This War of Mine”, która swoją premierę miała w listopadzie 2014 roku (komentarz do wyników za 2016 rok). Niestety, sztuka ta nie udała się w I kw. 2017 roku, w efekcie czego kurs akcji zatrzymał się w szerokiej konsolidacji. Motorem napędowym dalszej poprawy wyników ma być nowa gra „Frostpunk”, której premiera jest zapowiedziała na II połowę 2017 roku. Spółka poinformowała również o rozpoczęciu prac nad kolejną własną produkcją o roboczej nazwie „Projekt 8”.

 

11 bit studios – wykres kursu akcji
11 bit studios - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Grupa Kęty

Podobnie do poprzedniej spółki (11 bit studios) również kurs akcji Grupy Kęty zatrzymał się od lutego w kanale bocznym. Cena oscyluje w obszarze 400 zł – 440 zł. Jednocześnie w przypadku wszystkich trzech już przedstawionych spółek wybicie górą z kanału będzie jednocześnie wyznaczeniem nowego historycznego maksimum, co wzmocni techniczny sygnał.

 

Kurs akcji Grupy Kęty podtrzymują rosnące od wielu kwartałów wyniki finansowe. Pod względem komunikacji z rynkiem spółka również znajduje się w czołówce – od wielu lat publikuje prognozy oraz wstępne szacunki wyników w danym kwartale. W I półroczu 2017 roku Grupa Kęty zwiększyła przychody o około 18% rdr, do 1,27 mld zł. Wolniejszą dynamikę odnotował zysk operacyjny, jednak jest to zgodne z prognozami spółki na 2017 rok. Wyniósł on 151,2 mln zł (+7% rdr), a EBITDA 210,5 mln zł (+9% rdr). Zysk netto wyniósł 119,5 mln zł i był o 17% mniejszy rok do roku, jednak w I połowie 2016 roku w wyniku rozpoznano aktywo na podatek z tytułu działania w SSE w wysokości około 25 mln zł. Zgodnie z kalendarium w okresie 22 – 30 września Grupa Kęty opublikuje wstępne szacunki wyników za III kw. 2017 roku.

 

Grupa Kęty – wykres kursu akcji
Grupa Kęty - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Vistula

Kurs akcji Vistuli najdłużej spośród wszytkich pięciu spółek porusza się w trendzie bocznym – już prawie półtora roku. Zakres konsolidacji to 3 zł – 3,50 zł. 

 

Istotną kwestią dla przyszłości notowań Vistuli będą warunki potencjalnego połączenia z Bytomiem. Ma się ono odbyć poprzez przeniesienie całego majątku Bytomia do Vistuli w zamian za akcje przejmującej spółki (Vistuli). Z innych doniesień warto dodać, że pod koniec lipca bieżącego roku spółka poinformowała o przekroczeniu progu 5% w akcjonariacie przez fundusze Querqus TFI (zwiększenie zaangażowania z 3,19% do 8,21% w kapitale zakładowym i liczbie głosów na WZ).

 

Vistula – wykres kursu akcji
Vistula - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Impexmetal

Kurs akcji Impexmetalu bardzo płynnie przechodzi pomiędzy kolejne strefy oddalone od siebie o 50 groszy. Obecny zakres konsolidacji to 4 zł – 4,50 zł. 

 

Impexmetal odnotował udany I kw. 2017 roku – spółka zwiększyła przychody o 15% rdr, do poziomu 850,8 mln zł, zysk operacyjny o 16,8% rdr, do 40,1 mln zł, a zysk netto podmiotu dominującego o 13,4% rdr, do 28,8 mln zł. Do poprawy wyników w dużej mierze przyczynił się Segment Aluminium, w którym dzięki zmianom technologicznym spółka poprawiła produktywność i osiągane marże, co w połączeniu ze zwiększeniem wolumenu sprzedaży pozwoliło na poprawę zysku operacyjnego o 7,9% rdr. Gorzej radził sobie Segment Miedzi ze względu na rosnące ceny surowca i niższe marże przy podobnym wolumenie sprzedaży. Raport za I półrocze 2017 roku zaplanowano na 25 sierpnia bieżącego roku.

 

Impexmetal – wykres kursu akcji
Impexmetal - Analiza techniczna
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

5 spółek w trendzie bocznym – wygra popyt czy podaż?