Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobra zmiana dla Agory - wyniki spółki za II kwartał

© maglara – fotolia.pl

Ostatni kwartał przyniósł Agorze poprawę sytuacji finansowej. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 0,4 mln wobec ponad pięciomilionowej straty z II kwartału ubiegłego roku. 

 

Wybrane dane finansowe (mln zł) II kw. 2017 roku II kw. 2016 roku Zmiana
Przychody ze sprzedaży netto 282,7 296,2 -4,6%
Koszty operacyjne netto 276,0 297,5 -7,2%
Wynik na działalności operacyjnej 6,7 -1,3 -
EBITDA 31,4 22,9 37,1%
Wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej 0,4 -5,1 -

Źródło: Agora S.A.

 

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Agora wyniosły w analizowanym okresie 282,7 mln złotych w porównaniu z 296,2 mln zł w II kwartale 2016 roku. Pogorszenie tej pozycji to w dużej mierze skutek mniejszego wolumenu zamówień oraz większego udziału druku na papierze dostarczonym przez klientów drukarni, a także pogarszających się trendów rynkowych w zakresie zamieszczania reklam w prasie. Pociągnęło to za sobą spadki w sprzedaży usług poligraficznych (-22,0% rdr) oraz reklamowych (-5,9% rdr). Należy również zauważyć, że w analogicznym okresie 2016 roku pozytywnie na wynik wpłynęły przychody związane z grą Wiedźmin 3: Dziki Gon i dodatkami do niej, które wyniosły 6,9 mln zł. Z kolei w tym kwartale triumfy święci segment Film i Książka – sprzedano ponad 2,3 mln biletów do sieci kin Helios, co oznacza wzrost o 35% (wartościowo blisko 40%), a sprzedaż barowa zanotowała poprawę o 36,7%.

 

Wśród czynników, które miały istotny wpływ na wyniki finansowe spółka wymienia ograniczenie kosztów operacyjnych we wszystkich segmentach grupy, poza segmentem Film i Książka, co jest uzasadnione przez rozwój działalności filmowej. Niższe koszty to rezultat zarówno podjętej w IV kwartale 2016 roku decyzji o zaprzestaniu wydawania dziennika Metrocafe.pl oraz działań restrukturyzacyjnych wdrożonych w segmencie Prasa, jak i niższych kosztów w segmencie Druk, gdzie zmniejszono wolumen produkcji. Dzięki takiej dyscyplinie kosztowej udało się uzyskać dodatni wynik na działalności operacyjnej, który wyniósł 6,7 mln zł w II kwartale 2017 roku wobec ponad 1 mln zł straty z analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec okresu spółka zanotowała 0,4 mln zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, podczas gdy w roku ubiegłym była to strata w wysokości 5,1 mln zł.

 

Wyniki Grupy Agora zarówno w drugim kwartale, jak i w całym pierwszym półroczu 2017 r. pokazują systematyczną poprawę rentowności naszej działalności. To efekt konsekwentnej realizacji ambitnego planu rozwoju i jednoczesnych działań restrukturyzacyjnych. Dzięki nim segment Prasa poprawia wyniki, rośnie rentowność segmentu Reklama Zewnętrzna oraz przychody i wyniki segmentu Film i Książka – komentuje Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

 

Spółka szacuje, że w drugim półroczu negatywne trendy dotyczące spadku sprzedaży egzemplarzowej dzienników i czasopism w formie drukowanej utrzymają się, choć ich dynamika nie powinna być wyższa niż w latach poprzednich. Nadal trwają prace nad rozwojem sprzedaży wydawnictw w formie cyfrowej. Agora zapowiada także ciekawy repertuar w kinach Helios na drugą połowę roku, co niesie za sobą dobrą perspektywę frekwencyjną. Poza tym spółka zamierza utrzymać dyscyplinę kosztową tak, aby w całym 2017 roku poziom kosztów operacyjnych był niższy niż w 2016 roku.

 

Będziemy kontynuować inwestycje w rozwój kin i nowoczesne systemy nośników reklamy zewnętrznej, z kolei w tych obszarach naszej działalności, gdzie powstają treści, skupimy się przede wszystkim na szybszym zwiększaniu przychodów – dodaje Bartosz Hojka.

 

W piątek, na pierwszej sesji giełdowej po publikacji raportu półrocznego, notowania Agory rosną, przekraczając granicę 16 złotych. Inwestorzy są skłonni płacić za jeden walor spółki 16,45 złotych, czyli o 4,8% więcej niż na wczorajszym zamknięciu. Kolejną barierą cenową do pokonania dla notowań spółki będzie 17 zł.

 

Agora – analiza techniczna
Żródło: stooq.pl

 

Źródło: Agora S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Dobra zmiana dla Agory - wyniki spółki za II kwartał
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie