Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobra zmiana dla Agory - wyniki spółki za II kwartał

© maglara – fotolia.pl

Ostatni kwartał przyniósł Agorze poprawę sytuacji finansowej. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 0,4 mln wobec ponad pięciomilionowej straty z II kwartału ubiegłego roku. 

 

Wybrane dane finansowe (mln zł) II kw. 2017 roku II kw. 2016 roku Zmiana
Przychody ze sprzedaży netto 282,7 296,2 -4,6%
Koszty operacyjne netto 276,0 297,5 -7,2%
Wynik na działalności operacyjnej 6,7 -1,3 -
EBITDA 31,4 22,9 37,1%
Wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej 0,4 -5,1 -

Źródło: Agora S.A.

 

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Agora wyniosły w analizowanym okresie 282,7 mln złotych w porównaniu z 296,2 mln zł w II kwartale 2016 roku. Pogorszenie tej pozycji to w dużej mierze skutek mniejszego wolumenu zamówień oraz większego udziału druku na papierze dostarczonym przez klientów drukarni, a także pogarszających się trendów rynkowych w zakresie zamieszczania reklam w prasie. Pociągnęło to za sobą spadki w sprzedaży usług poligraficznych (-22,0% rdr) oraz reklamowych (-5,9% rdr). Należy również zauważyć, że w analogicznym okresie 2016 roku pozytywnie na wynik wpłynęły przychody związane z grą Wiedźmin 3: Dziki Gon i dodatkami do niej, które wyniosły 6,9 mln zł. Z kolei w tym kwartale triumfy święci segment Film i Książka – sprzedano ponad 2,3 mln biletów do sieci kin Helios, co oznacza wzrost o 35% (wartościowo blisko 40%), a sprzedaż barowa zanotowała poprawę o 36,7%.

 

Wśród czynników, które miały istotny wpływ na wyniki finansowe spółka wymienia ograniczenie kosztów operacyjnych we wszystkich segmentach grupy, poza segmentem Film i Książka, co jest uzasadnione przez rozwój działalności filmowej. Niższe koszty to rezultat zarówno podjętej w IV kwartale 2016 roku decyzji o zaprzestaniu wydawania dziennika Metrocafe.pl oraz działań restrukturyzacyjnych wdrożonych w segmencie Prasa, jak i niższych kosztów w segmencie Druk, gdzie zmniejszono wolumen produkcji. Dzięki takiej dyscyplinie kosztowej udało się uzyskać dodatni wynik na działalności operacyjnej, który wyniósł 6,7 mln zł w II kwartale 2017 roku wobec ponad 1 mln zł straty z analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec okresu spółka zanotowała 0,4 mln zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, podczas gdy w roku ubiegłym była to strata w wysokości 5,1 mln zł.

 

Wyniki Grupy Agora zarówno w drugim kwartale, jak i w całym pierwszym półroczu 2017 r. pokazują systematyczną poprawę rentowności naszej działalności. To efekt konsekwentnej realizacji ambitnego planu rozwoju i jednoczesnych działań restrukturyzacyjnych. Dzięki nim segment Prasa poprawia wyniki, rośnie rentowność segmentu Reklama Zewnętrzna oraz przychody i wyniki segmentu Film i Książka – komentuje Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory.

 

Spółka szacuje, że w drugim półroczu negatywne trendy dotyczące spadku sprzedaży egzemplarzowej dzienników i czasopism w formie drukowanej utrzymają się, choć ich dynamika nie powinna być wyższa niż w latach poprzednich. Nadal trwają prace nad rozwojem sprzedaży wydawnictw w formie cyfrowej. Agora zapowiada także ciekawy repertuar w kinach Helios na drugą połowę roku, co niesie za sobą dobrą perspektywę frekwencyjną. Poza tym spółka zamierza utrzymać dyscyplinę kosztową tak, aby w całym 2017 roku poziom kosztów operacyjnych był niższy niż w 2016 roku.

 

Będziemy kontynuować inwestycje w rozwój kin i nowoczesne systemy nośników reklamy zewnętrznej, z kolei w tych obszarach naszej działalności, gdzie powstają treści, skupimy się przede wszystkim na szybszym zwiększaniu przychodów – dodaje Bartosz Hojka.

 

W piątek, na pierwszej sesji giełdowej po publikacji raportu półrocznego, notowania Agory rosną, przekraczając granicę 16 złotych. Inwestorzy są skłonni płacić za jeden walor spółki 16,45 złotych, czyli o 4,8% więcej niż na wczorajszym zamknięciu. Kolejną barierą cenową do pokonania dla notowań spółki będzie 17 zł.

 

Agora – analiza techniczna
Żródło: stooq.pl

 

Źródło: Agora S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

Spółka otrzymała wynik kontroli wydany przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Urząd zakwestionował transakcje z trzema kontrahentami.

Zobacz więcej

Dobra zmiana dla Agory - wyniki spółki za II kwartał