Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

AC publikuje wyniki finansowe, kurs akcji spółki na historycznych maksimach

© hin255 – fotolia.com

Spółka AC opublikowała raport okresowy za I półrocze 2017 roku. Wyniki zostały dobrze przyjęte przez rynek. W poniedziałek, na pierwszej giełdowej sesji po przekazaniu raportu do publicznej wiadomości, kurs akcji AC od rana rośnie, znajdując się na nowych historycznych maksimach.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł) I półrocze 2017 r. I półrocze 2016 r. Zmiana r/r
Przychody ze sprzedaży 105 726 97 000 9,0%
Wynik na działalności operacyjnej 21 946 20 908 5,0%
Wynik brutto 21 427 21 337 0,4%
Wynik netto 17 379 17 097 1,6%

Źródło: AC SA.

 

W pierwszym półroczu 2017 roku przychody ze sprzedaży netto firmy AC wyniosły 105,7 mln zł wobec 97 mln zł wypracowanych w analogicznym okresie rok wcześniej, co oznacza poprawę rok do roku o 9%. Jak wyjaśniono w raporcie okresowym, sprzedaż ta została osiągnięta na silnie konkurencyjnym rynku, przy niskich cenach ropy naftowej mających przełożenie na niższe ceny paliw konwencjonalnych, jednakże przy wciąż bardzo korzystnej na większości rynków relacji autogazu (LPG/CNG) do paliw konwencjonalnych, co sprzyjało popytowi na wyroby autogazowe spółki. 

 

Przychody AC opierają się głównie na sprzedaży samochodowych instalacji gazowych, a największy, bo około 76%, udział w asortymentowej strukturze sprzedaży, przypadł sekwencyjnym systemom wtrysku gazu. W tej kategorii odnotowano około 10,5% wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. Jednocześnie sprzedaż zestawów do haków holowniczych (ok. 10,3% udział w strukturze sprzedaży AC) zmniejszyła się o 1,9%. W kategorii towarów (ok. 6,9% udział w stukturze sprzedaży AC) – w skład których wchodzą części i akcesoria motoryzacyjne oraz komponenty instalacji gazowych, których spółka nie jest producentem – nastąpił natomiast spadek przychodów wynoszący 14,2%. W pierwszym półroczu 2017 roku sprzedaż krajowa AC wzrosła rok do roku o 16,3% i odpowiadała za 40,6% przychodów ze sprzedaży spółki, a sprzedaż eksportowa zwiększyła się rok do roku o 4,5%, odpowiadając za 59,4% przychodów ze sprzedaży.

 

W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku wynik operacyjny firmy AC był równy 21,9 mln, podczas gdy rok wcześniej wykazano na tej pozycji 20,9 mln zł zysku. Jednocześnie wynik brutto wyniósł 21,4 mln zł i znalazł się na podobnym poziomie jak w pierwszym półroczu 2016 roku (21,3 mln zł), a wynik netto wzrósł z poziomu 17,1 mln zł do 17,4 mln zł. Niższa dynamika wzrostu zysków w porównaniu do tempa przyrostu przychodów ze sprzedaży wynikała między innymi z inwestycji w rozwój rynków eksportowych (w tym przygotowań do przetargów) i poszerzenia struktur sprzedażowych. Nakłady na zbudowanie odpowiednich struktur sprzedażowych potrzebne były także dla rozwoju pozostałej sprzedaży (m.in. wiązki elektryczne do AGD, na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego spoza obszaru autogaz). Ponadto na wzrost kosztów sprzedaży i kosztów zarządu wpływ miała także wyższa wycena programu motywacyjnego opartego na akcjach spółki w I półroczu 2017 r. w stosunku do I półrocza 2016 r. (łącznie o 0,36 mln zł, co przełożyło się na wzrost kosztów sprzedaży o 1,9%, a kosztów zarządu o 2,8%).

 

W poniedziałek, na pierwszej sesji giełdowej po publikacji raportu okresowego za I półrocze, kurs akcji AC od rana wyraźnie rośnie. Około południa warszawscy inwestorzy skłonni byli płacić za jeden walor producenta zestawów samochodowych instalacji gazowych około 48 zł, co oznacza wzrost o ponad 2,5% w stosunku do kursu zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Warto jednocześnie zauważyć, że notowania AC znalazły się właśnie na nowych historycznych maksimach, a giełdowa kapitalizacja spółki wynosi już prawie 500 mln zł.

 

AC – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

AC publikuje wyniki finansowe, kurs akcji spółki na historycznych maksimach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie