Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW ponownie wróci do łask inwestorów?

© PRUSSIA ART – fotolia.com

Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekroczył wczoraj granicę 80 zł, co jest najwyższym poziomem od grudnia zeszłego roku. Wpływ na poprawiające się notowania ma z pewnością nowa rekomendacja od DM BOŚ z zaleceniem „kupuj” wraz z podwyższoną wyceną docelową z 111,50 zł do 120 zł na akcję.

 

Według raportu przedstawionego przez Dom Maklerski BOŚ inwestorzy mogą spodziewać się, że tegoroczna EBITDA spółki wzrośnie do 3-4 mld zł, co byłoby znaczącą poprawą w porównaniu do wyniku z ubiegłego roku – 1,07 mld zł. Oznacza to, że na koniec okresu Jastrzębska Spółka Węglowa powinna posiadać wolne środki pieniężne, co być może pozwoli jej zakończyć problemy finansowe. Dobrym notowaniom sprzyjają także ceny węgla koksowego na światowych rynkach, które mimo sporego spadku od zeszłorocznych szczytów, od początku roku pozostają na wysokim poziomie. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Znaczący wpływ miało przejście nad Australią cyklonu Debbie, co zmniejszyło podaż surowca na światowych rynkach. Dodatkowo zainteresowanie ze strony branży zajmującej się stalą jest nadal duże i choć dynamika od początku roku nieco wyhamowała, to wzrosty są nadal wyraźne: według danych World Steel Association w czerwcu produkcja wzrosła o 3,2% w stosunku do wyników z analogicznego okresu ubiegłego roku. Rośnie także wykorzystanie mocy produkcyjnych, które w czerwcu 2017 roku wyniosło 73% w porównaniu do 71,6% z czerwca 2016 roku.

 

Produkcja stali surowej
Źródło: worldsteel.com.

 

Wczoraj po sesji spółka opublikowała także dane dotyczące działalności operacyjnej za II kw. 2017 roku. Choć produkcja węgla ogółem w Grupie JSW spadła rok do roku o 11,5%, to jednak jest to efekt wyłączenia produkcji KWK Krupiński i Ruchu Jas-Mos, które zostały przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Bez uwzględnienia wspomnianych wyżej kopalń segment węglowy JSW zanotował wyraźnie wyższy poziom produkcji niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (wzrost o 11,8%). Jednocześnie w takiej analizie produkcja węgla koksowego wzrosła o 14,7% (rdr), węgla do celów energetycznych o 5,0% (rdr), a sprzedaż węgla ogółem poprawiła się o 10,7% (rdr).

 

W środowy poranek (26 lipca 2017 roku) notowania JSW poszły w górę aż do poziomu 86,34 zł. Była to najwyższa wartość od grudnia 2016 roku. Jednak z każdą chwilą podaż zyskiwała na sile, a około południa kurs spadł poniżej wczorajszego zamknięcia sesji. Na ten moment (godzina 14:00) inwestorzy są skłonni zapłacić za jedną akcję spółki JSW około 82,90 zł.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie stooq.pl.

 

Źródło: DM BOŚ, JSW S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

JSW ponownie wróci do łask inwestorów?