Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kolejne rekordy w Orlenie, EBITDA LIFO w II kw. wyniosła 3,1 mld zł

© Perytskyy - Fotolia.com

Jak zwykle PKN Orlen szybko opublikował wyniki finansowe. II kw. 2017 roku spółka może zaliczyć do udanych – EBITDA LIFO wyniosła rekordowe 3,1 mld zł.

 

Przychody Orlenu wyniosły 23 mld zł i były o 1,7% wyższe od konsensusu PAP. Natomiast EBITDA LIFO okazała się o 17,6% przewyższać oczekiwania analityków. Z kolei zysk netto wyniósł 1,54 mld zł i był o 2,6% niższy niż spodziewał się rynek.

 

Wybrane pozycje wynikowe (mln zł)

II kw. 2017 roku

II kw. 2016 roku

Zmiana

Przychody ze sprzedaży

23 025

19 355

19,0%

EBITDA

2 714

3 003

-9,6%

EBITDA LIFO

3 058

2 594

17,9%

Wynik operacyjny

2 133

2 495

-14,5%

Wynik netto podmiotu dominującego

1 541

1 608

-4,2%

Źródło: PKN Orlen S.A.

 

W II kw. 2017 roku na wyniki płockiego koncernu wpłynęły przede wszystkim wyższy o 10% rok do roku łączny wolumen sprzedaży oraz korzystne warunki makroekonomiczne. Spółka powołała się również na pozytywny wpływ regulacji ograniczających szarą strefę, a także wzrost marż w detalu. W efekcie przychody Orlenu wzrosły o 19% rdr. Zyski odnotowały spadkową dynamikę, jednak jeden z kluczowych wskaźników dla spółki – EBITDA LIFO, osiągnął rekordową wartość 3,06 mld zł i był większy o 17,9% niż przed rokiem. Spółka zamknęła kwartał z zyskiem netto na poziomie 1,54 mld zł, generując przy tym solidne przepływy operacyjne na poziomie 3,5 mld zł. Na koniec II kw. 2017 roku Orlen posiadał 5,83 mld zł środków pieniężnych, przy czym warto pamiętać, że na dywidendę zostanie przeznaczone ponad 1,28 mld zł.

 

Skutecznie wykorzystujemy dobrą koniunkturę, co szczególnie wyraźnie widać w wynikach sprzedaży paliw czy produktów petrochemicznych. Niezależnie od wciąż sprzyjającego otoczenia i pozytywnych efektów regulacji rządowych ograniczających szarą strefę, nie zapominamy o działaniach rozwojowych, konsekwentnie rozszerzając ofertę detaliczną, czy inwestując w nowoczesne aktywa petrochemiczne. Koncentrujemy się na ciągłym wzmacnianiu pozycji Spółki i w dłuższej perspektywie uniezależnianiu jej wyników od dynamiki sytuacji makroekonomicznej – powiedział Mirosław Kochalski, Wiceprezes Zarządu PKN ORLEN.

 

Po publikacji wyników kurs akcji Orlenu zniżkował do godziny 11:00 o około 2,2%. Z punktu widzenia analizy technicznej cena oscyluje wokół najbliższego wsparcia, wynikajacego z lokalnego dołka z przełomu czerwca i lipca. Kolejne wsparcie można wyznaczyć na okrągłym poziomie 100 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Kolejne rekordy w Orlenie, EBITDA LIFO w II kw. wyniosła 3,1 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie