Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zmiany za sterami Portfela SII. Pora na przegląd spółek

Z początkiem lipca 2017 roku Portfel SII trafił w ręce nowych zarządzających. Jest to dobra okazja do przeglądu znajdujących się w nim spółek.

 

Dotychczas pieczę nad Portfelem SII z powodzeniem sprawował Rafał Irzyński. Pod jego ponad dwuletnim zarządem wartość inwestowanych środków udało się zwiększyć z poziomu 30 tys. zł do obecnych blisko 35 tys. zł, czyli o ponad 16%. Zauważyć warto jednak przy tym, że sam segment inwestycji własnych zarobił około 70%, podczas gdy w dół wyniki Portfela SII ciągnęły segmenty głosowany i długoterminowy, dla których stopy zwrotu wyniosły odpowiednio 4% i -10%. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości około 11%.

 

W zarządzaniu Portfelem SII Rafała Irzyńskiego zastępują Adrian Mackiewicz i Paweł Juszczak – znani czytelnikom serwisu www.sii.org.pl analitycy giełdowi. Poniżej znajdują się krótkie notki biograficzne nowych zarządzających.

 

Adrian Mackiewicz, SII

Adrian Mackiewicz – Dyrektor Działu Analiz SII

Posiada licencję doradcy inwestycyjnego (571). Autor licznych artykułów branżowych i komentarzy rynkowych, współtwórca działu Newsroom na stronie SII. Prowadzący szkolenia online, wykładowca na konferencjach inwestorskich. W inwestowaniu zwolennik połączenia analizy fundamentalnej i technicznej. Uczestnik tygodniowego Trading Campu z Birgerem Schafermeierem w Niemczech.

 

 

   
Paweł Juszczak – Główny analityk SII

Posiada licencję maklera papierów wartościowych wraz z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego (nr 2712), uczestnik CFA Program (Level III Candidate). Autor licznych raportów analitycznych oraz artykułów i komentarzy prasowych dotyczących rynku kapitałowego. Swoją wiedzą wspiera również Dział Prawny SII, pomagając chronić prawa akcjonariuszy mniejszościowych. Inwestor indywidualny z kilkuletnim doświadczeniem, pasjonat rynków finansowych i piłki nożnej.

 

 

 

Zmiany u sterów Portfela SII to dobra okazja do dokonania przeglądu znajdujących się w nim spółek. W tym tygodniu przyglądamy się segmentowi długoterminowemu. W kolejnym odcinku przyjdzie pora na segmenty własny.

 

Ogólna ocena segmentu długoterminowego

Patrząc na stopy zwrotu, segment długoterminowy to zdecydowanie największe rozczarowanie Portfela SII – jest on bowiem 1.450 zł na minusie, co w odniesieniu do wydzielonego na ten segment kapitału (15.000 zł) przekłada się na około 10-procentową stratę.

 

Obecnie znajdują się w nim akcje 5 spółek: PGE, ABC Data, PKP Cargo, Ambra, Elemental. Spośród nich jedynie walory Ambry przyniosły pozytywną stopę zwrotu (+36,04%), podczas gdy 4 pozostałe instrumenty finansowe wyraźnie straciły na wartości od momentu ich zakupu. 

 

Jednocześnie niewykorzystana pozostaje relatywnie wysoka kwota środków pieniężnych, tj. 5.305 zł. W związku z powyższym w najbliższym czasie planujemy rozejrzeć się za spółkami, które mogłyby zasilić segment długoterminowy Portfela SII.

 

 Spółka Data zakupu Liczba akcji Cena zakupu Dywidendy brutto razem Wynik na dzień 10 lipca 2017 r.*
PGE 7.05.2015 100 20,7 zł 1,03 zł -36,76%
ABC Data 9.06.2015 550 3,8 zł 0,75 zł -33,16%
PKP Cargo 16.04.2015 24 88,12 zł 2,46 zł -26,58%
Ambra 14.08.2015 250 8,63 zł 1,02 zł 36,04%
Elemental 21.10.2016 570 3,67 zł   -10,08%

*Z uwzględnieniem wypłaconych dywidend, bez podatków i prowizji

 

Ocenę poszczególnych spółek znajdujących się w segmencie długoterminowym prezentujemy poniżej.

PGE Polska Grupa Energetyczna

Decyzja o zakupie akcji PGE do Portfela SII podjęta została w niemal najgorszym możliwym momencie, bowiem w maju 2015 roku, kiedy to ich wycena rynkowa znajdowała się blisko historycznych maksimów, tuż przed znaczącym załamaniem notowań spółek energetycznych, które to nastąpiło w kolejnych miesiącach. Tracąca pozycja nie została zamknięta, a w rezultacie do końca listopada 2016 roku stopa zwrotu znalazła się około 50% na minusie. Na szczęście w ostatnich miesiącach negatywny sentyment do branży energetycznej zaczął się powoli zmieniać.

 

Wydaje się, że wszystko co najgorsze, jest już za nami. Póki co zniknęło ryzyko przeprowadzenia kolejnej operacji

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Zmiany za sterami Portfela SII. Pora na przegląd spółek
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie