Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ta spółka wypłaca dywidendę od 1995 roku, dłużej niż KGHM

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Korporacja Gospodarcza „efekt” wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 2001 roku. Pierwsza dywidenda w giełdowej historii spółki została wypłacona w 1995 roku, trzy lata przed pierwszą dywidendą w KGHM. Jedynie w 2000 roku, ze względu na plany inwestycyjne, spółka nie podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami.

 

Od 2001 roku dywidenda w wartościach nominalnych powoli rośnie (spółka nie wypłaciła niższej nominalnie dywidendy rok do roku). Stopa dywidendy waha się średnio w okolicach 4%. W tym roku WZ podjęło decyzję o wypłacie 0,9 zł na akcję zwykłą i 1,08 zł na akcję uprzywilejowaną. Dzień dywidendy ustalono na 14 września, a dzień wypłaty na 3 października 2017 roku. Poniższy wykres przedstawia dywidendową historię spółki.

 

Dywidenda
Źródło: opracowanie własne

 

Korporacja Gospodarcza „efekt” prowadzi działalność w dwóch segmentach: handlowo-usługowym i usług turystyczno-hotelarskich. W pierwszym segmencie koncentruje się głównie na części usługowej – świadczeniu usług dla średnich i małych przedsiębiorców lokalnych, poprzez najem powierzchni i urządzeń handlowych przede wszystkim w Kompleksie Handlowym „Rybitwy” (największy rynek hurtowy w Małopolsce). W segmencie usług turystyczno-hotelarskich spółka prowadzi dwa czterogwiazdkowe hotele „Best Western Efekt Express Hotel Kraków” oraz „Best Western Premier Kraków”, które są zlokalizowane obok siebie i razem tworzą największe Hotelowe Centrum Konferencyjne Best Western w Krakowie.

 

W 2016 roku spółka osiągnęła 45,6 mln zł przychodów (+9,9% rdr), zysk operacyjny wyniósł 13 mln zł (+30% rdr), a zysk netto 8,6 mln zł (+91,1% rdr). Gorzej wypadł I kw. 2017 roku, w którym przychody wyniosły 7,2 mln zł (-4% rdr), strata operacyjna wyniosła 556 tys. zł wobec zysku 268 tys. zł przed rokiem, a strata netto wyniosła 836 tys. zł wobec straty 368 tys. zł rok temu. Spółka tłumaczyła słabsze wyników gorszą koniunkturą głównie w segmencie turystyczno-hotelarskim (strata netto segmentu wyniosła 1,34 mln zł i była o 361 tys. zł większa niż przed rokiem).

 

Na wykresie zdyskontowanym o wypłacone dywidendy ostatni impuls wzrostowy przebił szczyt hossy z 2007 roku. Trwająca korekta sprowadziła cenę w pobliże linii trendu wzrostowego i wsparcia 25 zł.

 

Korporacja Gospodarcza
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Korporacja Gospodarcza „efekt”

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Ta spółka wypłaca dywidendę od 1995 roku, dłużej niż KGHM
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie