Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

7 branż, które ciągną warszawską hossę – aktualizacja i nowy lider

© Tomasz Zajda - Fotolia.com

10 lutego przygotowaliśmy zestawienie z siedmioma najmocniej zwyżkującymi indeksami branżowymi, które w większości znajdowały się na poziomach oporu. Co wydarzyło się od tego momentu? 

 

Poniżej prezentujemy wykresy w tej samej kolejności co w pierwotnej analizie, a więc zaczynając od tych, które najmocniej zwyżkowały od 14 listopada 2016 roku do 10 lutego 2017 roku. Z kolei podane stopy zwrotu dotyczą tego, jak indeksy radziły sobie od tego czasu, czyli od 10 lutego bieżącego roku do dzisiaj.

WIG-CHEMIA: -10,9%

W pierwotnej wersji analizy lider zestawienia ze stopą zwrotu 35,86%, obecnie najmocniej zniżkująca branża. 10 lutego bieżącego roku wydawało się, że indeks przetestuje swoje historyczne maksima w okolicach 17 350 punktów, jednak ostatecznie już wtedy wyznaczał szczyt impulsu wzrostowego. Spadek poniżej 16 000 punktów otwiera drogę do testowania wsparcia 14 000 punktów, do którego zmierza kanał spadkowy.

 

WIG-Chemia - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-GÓRNICTWO: -10,2%

Podobną korektę do branży chemicznej zanotował indeks WIG-GÓRNICTWO jednak w tym wypadku dominuje jedna spółka – KGHM. Wcześniej branża była jednym z liderów hossy ze wzrostem rzędu 30%. Aktualnie kurs indeksu oscyluje wokół najbliższego wsparcia, czyli poprzedniego lokalnego szczytu w okolicach 3 850 punktów.

 

WIG-GÓRNICTWO - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-SPOŻYWCZY: -6,6%

Historyczne szczyty na poziomie 5 000 punktów zatrzymały wzrosty na indeksie WIG-SPOŻYWCZY. Po wcześniejszych wzrostach o 26%, obecnie korekta oscyluje wokół 6,6%. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć na poziomie 4 300 punktów, do którego zbliża się linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana pod koniec 2014 roku.

 

WIG-SPOŻYWCZY - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-BANKI: -1,8%

Indeks bankowy zatrzymał się na oporze 7 400 punktów i oscyluje wokół niego już od ponad czterech miesięcy. Techniczną podpowiedzią co do dalszego kierunku może być wybicie ekstremów konsolidacji. Popytowym sygnałem będzie wyjście powyżej okolic 7 650 punktów, a podażowym spadek poniżej 7 000 punktów.

 

WIG-BANKI - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-INFORMATYKA: -1,8%

Indeks odbił się od historycznych szczytów z 2007 roku i obecnie znajduje się w korekcie. Najbliższe wsparcie to poprzedni lokalny szczyt na poziomie 2 100 punktów. Warto zwrócić uwagę, że WIG-INFORMATYKA to głównie Grupa Asseco.

 

WIG-INFORMATYKA - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-PALIWA: +33,1%

Hitem hossy jest branża paliwowa. W pierwotnym zestawieniu zajęła dopiero szóste miejsce, jednak stopa zwrotu wyniosła 19,9%. Od lutego zwyżki przyspieszyły, a indeks zyskał 33,1%. Od 14 listopada 2016 roku do dzisiaj indeks zwyżkował o 59,9% i znajduje się na historycznych maksimach. 

 

WIG-PALIWA - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-BUDOWNICTWO: +4,5%

Indeks porusza się w korekcie, jednak mimo to od poziomów z początku lutego znajduje się o 4,5% wyżej. Najbliższy opór dla indeksu to dość szeroka strefa 3 600 – 4 000 punktów, a wsparcie wyznacza poprzedni lokalny szczyt w okolicach 3 200 punktów.

 

WIG-BUDOWNICTWO - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Cichy bohater hossy

Mocne wzrosty notuje energetyka, która jednak nie zmieściła się w poprzednim zestawieniu. Od 14 listopada 2016 roku do 10 lutego 2017 roku indeks zwyżkował o 16,8%, podczas gdy ostatni z zestawienia WIG-BUDOWNICTWO zanotował stopę zwrotu 19,1%. Branża to sobie odbiła i obecnie jest jedną z najsilniejszych na GPW. Od lutego odnotowała zwyżki rzędu 11,6%, co w całym okresie (od 14 listopada ubiegłego roku do dzisiaj) przekłada się na 30,3%. Przez pryzmat analizy technicznej kurs wygenerował popytowy sygnał w postaci wybicia lokalnych szczytów z 2017 roku w okolicach 3 050 punktów.

 

WIG-ENERGETYKA - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Podsumowanie

 

W większości przypadków analiza techniczna sprawdziła się. Indeksy dochodząc do ważnych oporów, w niejednym przypadku do historycznych maksimów, obecnie poruszają sie w korekcie. Bardzo ciekawie zachował się indeks WIG-PALIWA, który cztery miesiące temu wygenerował popytowy sygnał i obecnie jest liderem wzrostów. Obecnie podobny sygnał rysuje się na wykresie WIG-ENERGETYKA, chociaż dość znaczącą różnicą jest fakt, że ten indeks jest blisko historycznych minimów, podczas gdy WIG-PALIWA wyznaczał nowe, historyczne maksima.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

7 branż, które ciągną warszawską hossę – aktualizacja i nowy lider