Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rozczarowanie - recenzja wyników finansowych Monnari

© grapestock - Fotolia.com

Kupione w segmencie własnych inwestycji Monnari opublikowało wyniki finansowe za I kw. 2017 roku. Co w nich jest dobrego, a co złego?

 

W reakcji na wyniki finansowe, kurs akcji na początku sesji zaliczył nura, ale po krótkim czasie notowania świeciły już na zielono. Należy też podkreślić wysoki wolumen. Postaram się zlokalizować czynniki, które mogły przypaść do gustu inwestorom, mimo wykazania przez spółkę strat w I kw. 2017 roku.

 

Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe Grupy Kapitałowej Monnari S.A.:

  Wybrane dane finansowe (tys. zł)

I kw. 2017 r.

I kw. 2016 r.

Przychody ze sprzedaży

53 948

52 610

Zysk z działalności operacyjnej

-1 233

4 298

Zysk brutto

-629

4 043

Zysk netto

-637

3 350

Źródło: Monnari S.A.

 

Zacznijmy od przypomnienia podstawowej zasady na giełdzie obowiązującej szczególnie w czasie hossy: inwestorzy wyceniają przyszłość, a nie przeszłość. W przypadku Monnari można dostrzec obecnie kilka szans, ale i zagrożeń.

 

  • Zacznijmy od wyników finansowych za I kw. 2017 roku. Wzrost przychodów wyniósł 2,5%, co jest bardzo słabym wynikiem porównując do tempa wzrostu powierzchni handlowej – 17,7%. Nie jest pocieszeniem fakt wzrostu sprzedaży wyrażony ilością sprzedanych sztuk odzieży (11,6%). Pewnym wytłumaczeniem może być fakt otwierania większej ilości salonów w końcówce ubiegłego roku i one mogą potrzebować więcej czasu na osiągnięcia break even. Efekt tego widać po sporym wzroście kosztów sprzedaży z 20,6 mln zł do 25,4 mln zł, co jest konsekwencją ponoszenia kosztów funkcjonowania nowych lokali. Był to jeden z dwóch czynników, które spowodowały znaczny spadek wyniku operacyjnego i netto. Drugim czynnikiem był spadek marży brutto o 3,5 p.p do 48%. Spółka wyprzedawała mocno kolekcję jesienno-zimową i jej udział na koniec marca w całości zapasów wynosił niecałe 6% (plus dla spółki).

 


 

  

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • W bilansie widać przede wszystkim spadek sumy zobowiązań (w okresie od 31.12.2016-31.03.2017) – z 42,8 mln zł do 25,2 mln zł. Głównie spadły zobowiązania handlowe – z 20,0 mln zł do 7 mln zł oraz pozostałe zobowiązania - z 20,8 mln zł do 16,1 mln zł. Po stronie aktywów obrotowych spadły zapasy – z 58,0 mln zł do 51,5 mln zł oraz środki pieniężne – z 61,3 mln zł do 48,3 mln zł.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Rozczarowanie - recenzja wyników finansowych Monnari
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie