Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGE kupuje aktywa od EDF za 4,5 mld zł

© Ezume Images - Fotolia.com

Zarząd PGE poinformował, że 19 maja 2017 roku podpisał ze spółkami francuskiego koncernu EDF warunkową umowę dotyczącą nabycia przez polską spółkę aktywów w Polsce.

 

Po zawarciu umowy PGE nabędzie szereg konwencjonalnych aktywów wytwórczych. Przede wszystkim zaliczyć do nich należy 8 elektrociepłowni zlokalizowanych między innymi w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Gdyni czy Toruniu, sieci dystrybucji ciepła w Toruniu czy Zielonej Górze oraz Elektrownię Rybnik. Nabywane aktywa od EDF posiadają zainstalowaną moc 3,3 GWe oraz 4,4 GWt. Tym samym Grupa PGE umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie największym dostawcą ciepła systemowego. Grupa będzie miała 15% udział w rynku ciepła, a pod względem zainstalowanych mocy elektrycznych osiągnie poziom 15,95 GWe (wzrost o 25%).

 

Wartość transakcji zakupu aktywów od EDF to 4,51 mld zł. Zgodnie z najlepszą wiedzą PGE, skonsolidowana EBITDA przejmowanych aktywów wyniosła w poprzednim roku 1,1 mld zł. Dla porównania zysk EBITDA Grupy PGE w 2016 roku wyniosła 7,38 mld zł.

 

„W opinii Zarządu PGE, Transakcja wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Grupy PGE i wyprowadzi PGE na pozycję lidera na rynku produkcji ciepła w Polsce. Nabywane aktywa ciepłownicze doskonale pasują do profilu biznesowego PGE, zwiększając udział stabilnych przychodów z regulowanej działalności i - poprzez wielokierunkową dywersyfikację - ograniczając ogólne ryzyko działalności Spółki. Ponadto, aktywa ciepłownicze posiadane obecnie i przejmowane stanowią solidny fundament do dalszego rozwoju tej działalności, koncentrując się na jednostkach kogeneracyjnych, słabo rozwiniętych i niedokapitalizowanych instalacjach ciepłowniczych, jak również sieciach ciepłowniczych” – napisano w komunikacie PGE.

 

Warunkami zawieszającymi transakcję jest między innymi otrzymanie zgody UOKiK oraz ministra energii, a także uzyskanie przez EDF zgody od odpowiednich władz rządowych we Francji. Zamknięcie transakcji planowane jest nie później niż 2 stycznia 2018 roku. Płatność będzie miała miejsce w momencie zamknięcia transakcji. PGE nie powinna mieć problemu ze zgromadzeniem finansowania akwizycji. Na koniec marca tego roku posiadała 4,66 mld zł środków pieniężnych.

 

Po sporym spadku kursu akcji sprzed kilku dni po informacji o zawieszeniu wypłat dywidendy do 2019 roku, dziś kurs odbija. Zamknięcie w dniu dzisiejszym w okolicy 11,3 zł stworzy formację objęcia hossy. Technicznie w długim terminie kurs wybił się z trendu spadkowego. W krótkim terminie mamy do czynienia z korektą spadkową wraz z poziomem wsparcia w okolicy 11 zł. Sygnałem kupna będzie przekroczenie poziomu 12,5 zł.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: PGE S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PGE kupuje aktywa od EDF za 4,5 mld zł