Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Briju podało wyniki finansowe za I kw. 2017 roku – analiza

© gitanna - Fotolia.com

Największa inwestycyjna wpadka w Portfelu SII - spółka Briju, opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2017 roku. Przeanalizowaliśmy raport dogłębnie.

 

Po zmianach w rozliczaniu podatku VAT, segment hurtowy - surowcowy Briju obniżył przychody o blisko 90%. Spowodowało to między innymi wypowiedzenie umów kredytowych przez dwa banki, znaczny spadek przychodów i zysków i w konsekwencji spadek kursu akcji z ponad 30 zł do 8 zł. W segmencie własnym kupiłem 80 akcji na długo przed perturbacjami po kursie 20,11 zł i momentami zysk tej inwestycji przekraczał 50%, a teraz jest to strata w wysokości 60%. Niestety zaskakujące informacje spowodowały w kilka dni spadek kursu z olbrzymimi lukami w dół. Smaczku dodaje fakt, że przy kursie 28 zł doszło do transakcji sprzedaży dużych pakietów akcji od głównych właścicieli spółki do funduszy. Instytucje poniosły w ten sposób bardzo duże straty w zaledwie kilka tygodni. Przy takich spadkach kursu postanowiłem nadal trzymać te akcje. Nie ukrywam, że zyski osiągane w innych inwestycjach segmentu własnego, pozwalają mi zaryzykować w przypadku trzymania Briju. Poniżej przedstawiam najważniejsze fakty z raportu finansowego:

 

  • Skonsolidowane wyniki grupy wykazały spadek przychodów rok do roku ze 164,7 mln zł do 35,9 mln zł. Zyskowność na każdym poziomie jest jednak na plusie. Zysk operacyjny wyniósł 674,8 tys. zł, zysk brutto 565,7 tys. zł, a zysk netto 378,7 tys. zł. Oczywiście są to spadki rzędu 90% i więcej rok do roku. Jednak całkowicie różni się teraz model funkcjonowania grupy przy niemal całkowitym wygaszeniu segmentu hurtowego (surowcowego).

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

  • Patrząc na segmenty działalności w I kw. 2017 roku widać, że segment jubilerski osiągnął 12,3 mln zł przychodów oraz zysk operacyjny 182 tys. zł, a segment surowcowy 23,7 mln zł przychodów i zysk operacyjny 490 tys. zł. Opierając się na scenariuszu, który zakłada kontynuację rozwoju Briju w segmencie jubilerskim widać, że rośnie on w szybkim tempie. Sieć salonów osiągnie za chwilę 50 lokali, a wyniki finansowe się poprawiają – w I kw. 2016 r. przychody wyniosły 7,5 mln zł przy stracie operacyjnej w wysokości 829 tys. zł. W raporcie możemy przeczytać odważne stwierdzenie:

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Briju podało wyniki finansowe za I kw. 2017 roku – analiza