Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Famur przejmuje Grupę Kopex

© bibiphoto - Fotolia.com

9 maja 2017 roku Famur złożył TDJ propozycję zakupu 65,8% akcji Kopex S.A. Połączenie tych dwóch podmiotów pozwoli na budowę silnej, polskiej grupy, która może skutecznie rywalizować z konkurentami na światowym rynku.

 

Famur i Kopex przez wiele lat wzajemnie konkurowały na krajowym rynku. Planowana integracja kluczowych aktywów obu grup kapitałowych pozwoli zdobyć pozycję niekwestionowanego lidera branży maszyn górniczych w Polsce. Będzie on mógł konkurować swoją bogatą ofertą, know-how i doświadczeniem z największymi światowymi graczami.

 

Po transakcji zakupu nastąpi wydzielenie w ramach Grupy Kopex części maszynowej oraz części usługowo-handlowej. Część maszynowa Kopeksu zostanie przejęta przez Famur. Będzie się to wiązać z wydaniem nowych akcji Famur S.A. mniejszościowym akcjonariuszom Kopex S.A. w zamian za akcje odpowiadające części maszynowej. W efekcie akcjonariusze mniejszościowi Kopeksu staną się posiadaczami około 3% podwyższonego kapitału Famur S.A. oraz pozostaną akcjonariuszami spółki notowanej na giełdzie, która pod docelowo zmienioną nazwą będzie kontynuować działalność handlową i usługową.

 

„Na przestrzeni ostatnich miesięcy przygotowaliśmy plan integracji, uwzględniający wszelkie biznesowe, operacyjne i społeczne aspekty transakcji. Jestem przekonany, że jego skuteczne wdrożenie pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału obu Grup i zbudowanie polskiego czempiona, gotowego do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym na całym świecie” – mówi Mirosław Bendzera, Prezes Zarządu FAMUR S.A.

 

W komunikacie prasowym Famuru wskazano następujące korzyści płynące z integracji z Kopeksem:

  • wzmocnienie kompetencji inżynieryjnych i produkcyjnych w najważniejszych grupach produktowych,
  • uzupełnienie oferty i poprawa pozycji konkurencyjnej na rynku globalnym w ramach realizacji strategii Go Global Grupy FAMUR,
  • osiągnięcie pozycji niekwestionowanego lidera w Polsce w segmencie górnictwa podziemnego (underground) i zbudowanie silnej pozycji rynkowej w regionie w segmencie odkrywkowym (surface),
  • utworzenie „narodowego czempiona”, posiadającego wszelkie kompetencje oraz wsparcie instytucji państwowych do realizacji kompleksowych projektów o charakterze wydobywczo-energetycznym w skali globalnej,
  • uzyskanie istotnych synergii – po połączeniu wzrost przychodów przy marżowości na poziomie osiąganej obecnie przez Grupę FAMUR.

 

Zakończenie integracji obydwu podmiotów, rozumiane jako uwolnienie pełnych efektów synergii, nastąpi do końca 2017 roku (formalne nastąpi w I kw. 2018 roku). Transakcja pozwoli w pełni wykorzystać szanse biznesowe w obliczu ożywienia w inwestycjach na rynku wydobywczym – zarówno na świecie, jak i w kraju.


„Obserwujemy wyraźne sygnały ożywienia na rynku, co powinno korzystnie przełożyć się na skalę
i wartość realizowanych przez Grupę FAMUR kontraktów. Ostatnio zdobyte kontrakty oraz bardzo dobre wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2017 roku potwierdzają powrót sprzyjających warunków biznesowych w naszej branży i pozwalają zdecydowanie bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość” - mówi Mirosław Bendzera.

 

Famur złożył warunkową propozycję kupna 65,83% akcji Kopeksu od TDJ za 204 mln zł. Jest to kwota, która odpowiada cenie nabycia tego pakietu przez TDJ z powiększeniem o koszty transakcyjne. Finalizacja transakcji ma nastąpić do końca czerwca 2017 roku. Na ten cel Famur zamierza pozyskać finansowanie z emisji akcji stanowiących 15% w podwyższonym kapitale spółki. Poza powyższą inwestycją środki z emisji przeznaczone zostaną na intensyfikację strategii Go Global oraz na refinansowanie pożyczki Kopeksu, a także na zasilenie segmentu „surface”. Emisja około 73 mln akcji ma zostać przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej kierowanej do TDJ Equity.

 

"Akcjonariusz zaproponował sprzedaż części posiadanych akcji (w drodze ofert kierowanych do wybranych inwestorów) z równoczesnym objęciem przez TDJ Equity I sp. z o.o. akcji nowej emisji. Akcjonariusz zakłada sprzedaż do 15 proc., jednak nie więcej niż liczba akcji, jaka ma zostać wyemitowana w związku z planowanym podwyższeniem kapitału" - podał Famur w komunikacie.

 

W ten sposób TDJ zadeklarował objęcie w ramach emisji takiej samej ilości akcji, jaką sprzeda inwestorom giełdowym.

 

Nowe informacje z Famuru, a w tym przede wszystkim informacja o planowanej sprzedaży pakietu akcji przez TDJ, spowodowała spadki w pierwszej części sesji. 30 minut po otwarciu kurs akcji Famuru zniżkował o 5%. Od strony technicznej kurs przetestował główną linię trendu, po czym nastąpiło odbicie w górę.

 

Famur - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: Famur S.A.

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Famur przejmuje Grupę Kopex